לא נעים שתהיה תכנית בערבית, זה לא ישרת את הרייטינג

חנין מג'אדלה
חנין מג'אדלה
אבי ניר
חנין מג'אדלה
חנין מג'אדלה

للمقالة بالعربية: ريتنج بدون عرب 

עכשיו שכולנו סגורים, אני כמו אחרים פנויה קצת למשחקי אתגר שתמיד רציתי להשתתף בהם, בהם ולא היה לי זמן. התקופה הזו מאתגרת, ברמות שלא הכרנו. היא מבליטה את הטוב ואת העשייה האנושית אך גם מציפה בחוזקה על פני השטח את הרע. היא מעלה את השיח של אנחנו והם בעוצמות אחרות, מזיקות. בימים לפני הקורונה שיח מעין זה שגור בפי רבים, אלו אף השלימו איתו, ובכך לא מתייחסים בתדהמה לאמירות קשות, אוזניהם לא שומעות אמריות גזעניות ועיניהם לא רואות יחס מפלה ועוד. אז שגרת השיח של אנחנו או הם חוגגת דווקא בימים שכולם, אבל כולם באותה סירה. אז החרדים לא "ממושמעים" והערבים לא מקשבים להוראות והאתיופים.. טוב לא שמעתי למען האמת על אתיופים.. שקופים למרביתנו ברוב ימי השנה. 

זו היא פעם ראשונה בהיסטוריה המודרנית שכל האנושות באותה סירה. אך במקום לגייס את כולם, מפרידים את כולם. אנחנו באמצעו של אתגר אנושי, המטיל אימה על כולנו, כאנושות, אך במקום לגייס את כל הכוחות למאבק, מבזבזים את הכח בשיטת הפרד ומשול, שלא תעזור הפעם. האתגר של האנושות הוא לעבוד יחד ולא להתחרות אחד בשני ולהבין שזה או אנחנו או אנחנו. 

אני לא מומחית לענייני כל הקהילות בישראל, אז אתמקד באוכלוסייה הערבית. יש בהלה, לחץ, עשייה רבה, הוראות קפדניות, קצת מפרי הוראות - בדיוק כמו בכל מקום בארץ או בעולם. יחד עם זאת, קיימת הרגשה של הדרה בביצוע הבדיקות או פנייה ישירה לקהל בערבית וממקום של כשירות תרבותית.  וראש ממשלה אחד, שמחדד הוראות, ופונה ליהודים ונזכר לפנות ל-"לא יהודים", ואף מצא עוד הזדמנות לומר-"הערבים תומכי הטרור".

אז סקירה מהירה של איפה אנחנו עומדים באתגר של האנושות ואיך עד כה, כדרכם של בני אדם מבינים את האתגר כמשחק בנייר טואלט או כמי  הראשון שיגיע לציוד הרפואי . גם התקשורת הבינה את האתגר בדרכה שלה. 

דנה וייס בראיון שערכה עם ראש הממשלה נתניהו, אתגרה אותו וענתה: "תומכי הטרור האלה הם שמצילים אותנו כעת במלחמה נגד מגפת הקורונה". אז דנה, הבינה שיש לאתגר את כבודו בשאלה "קשה". לי, חשוב לאתגר את וייס ועורכי המהדורה המרכזית של חדשות 12 ולשאול אותם: כמה רופאים ערבים, מאלה שמצילים אותנו, הזמנתם לאולפן שלכם בשבועות האחרונים? לכמה מרואיינים ערבים  מהצוותים הרפואיים שנמצאים בחזית, והרבה מהם אפילו מנהלי מחלקות, נתתם הזדמנות להשמיע את קולם? ואני לא מבקשת, חלילה, שידברו בערבית, למרות שאיימן עודה פנה לקהל בערבית לאחר שבקש בשני משפטים בודדים בראיון איתו. 

אני סגורה בבית כבר 26 ימים שלא יצאתי בהם, למעט בפעם אחת שהלכתי כ- 30 מטר להניע את האוטו ואף התקשרתי למדא בטעות שלא זכרתי איך מפעילים את הטלפון. אז אני דבוקה למסך, וצופה הרבה במהדורות החדשות בעברית ולא נתקלתי במומחים ערבים בחזית, למעט פעמים בודדות. הסיבה לכך אני מנחיה, הערבים והרייטינג לא מתחברים.  

אז, אם אני כבר מאתגרת אנשים, אני מבקשת לאתגר את אבי ניר, מנכ"ל שידורי קשת ולשאול אותו: למה החלטת דווקא עכשיו לשנות את לוח השידורים של תכנית "אל-אוסבוע" בהגשת פוראת נסאר מיום שישי בצהריים בשידור חי, ליום שבת בשעה 07:40 כתכנית מוקלטת עם חדשות ישנות? 

האמת, מאוד הופתעתי. ישבתי ביום שישי עם הוריי, (במרחק של שני מטר) וחיכינו לצפות בתכנית היחידה בשפה הערבית בחדשות 12, פתאום (היי ג'אי), במקומה שודרה התכנית של "גיא פינס. בשידור חוזר. 

מודה, חשבתי שמדובר בטעות שלי, ואפילו הסתכלתי בטלפון כדי לראות אם היום הוא שישי או שהסגר עשה את שלו וכבר איני מודעת לימים. אך נחשפתי במכתב של ארגון "יוזמות אברהם" ובו הם דורשים משידורי קשת להחזיר את התכנית. 

"דווקא בימי מגפת הקורונה, כאשר הסגר מאלץ את כולנו להיות בבית ולעקוב בדאגה רבה אחרי ההתפתחויות, תוכנית זו היא בעלת חשיבות מיוחדת והפגיעה בה היא בלתי מתקבלת על הדעת. מהיכרות שלנו עם השטח, אנחנו יודעים שאזרחים ערבים רבים צופים בתוכנית זו, ונחשפים למידע חשוב זה בשפת אמם. יש לציין, כי אמינות שיטת מדידת הרייטינג בחברה הערבית מוגבלת, ולתוכנית זו פופולאריות רבה" כתבו מנהלי הארגון בפנייתם ואני ממש הסתקרנתי: איך לעזאזל מודדים רייטנג? 

אז זהו, שבדקתי, יש לי מלא זמן להזכירכם. ומצאתי כי מערכת מדידת הצפייה פועלת בשיטת ה- People-Meter. במסגרת שיטה זו מותקנים מכשירים אלקטרוניים על כל מקלטי הטלוויזיה בבתיהם של משתתפי הפאנל, המונה כיום 700 משקי בית, וכ-2,200 פרטים, המהווים מדגם מייצג של אוכלוסיית בעלי המקלטים בישראל. וכמה משקי בית ערבים מתוכם? עד לפני כמה שנים הערבים נעדרו גם משם אך בשנים האחרונות יש 100 משקי בית בלבד ובמדגם שלא מייצג את הרכב האוכלוסייה הערבית. 

עכשיו הזמן לאתגר את חדשות 13 שהחליטו להסיר את התכנית היחידה שיש להם בערבית בתקופה זו. ואני תוהה אם הסיבה שיהודים צופים יותר בטלוויזיה כעת, וכנראה לא נעים שתהיה תכנית בערבית, זה לא ישרת את הרייטינג. זוכרים את הסרטים בערבית, אז האתגר- תשרדו קצת תוכנית בערבית, לא יקרה כלום, זה לא מדבק.

טוב, אז אתגר אחרון. חוק הרשות השנייה, מחייב את הערוצים לשדר גם בשפה הערבית. אך מי מציית היום לחוקים? כבודו של יו"ר הכנסת לשעבר?

للمقالة بالعربية: ريتنج بدون عرب

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות