הדמוקרטיה בסכנת חטיפה

מפגינה במחאת "דגל שחור" מול הכנסת, הבוקר
מרזוק אל חלבי
מרזוק אל חלבי

للمقالة بالعربية: الديموقراطية تحت خطر الخطف

אני יודע בוודאות שישנם רבים כמוני, שלא יאמינו לאף מלה שבנימין נתניהו מוציא מפיו, גם לא בעניינים הקשורים לקורונה. גם כאשר יגיד להם בוקר טוב, הם ימהרו להביט בשעון. אבל זה החלק הקל של העניין. החלק הקשה הוא, שאיש שמעל ראשו מרחף כתב אישום עם שלושה אישומים חמורים ועוד כהנה וכהנה חשדות כבדי משקל, הוא סכנה אמיתית ומוחשית בימים רגילים ועוד יותר בימי משבר הקורונה, המעצים את מסוכנותו. מי שיש לו ספק בכך, שיביט במה שעושים יו"ר הכנסת, שר המשפטים, השר לביטחון הפנים ושר התקשורת – כל אחד בתחומו, כדי לרצות את ה"מנהיג" ולרשום עוד פרק מפואר בהידרדרות של ישראל לתהום.

הכל קורה כשאנו אחרי הבחירות והממשלה ממשלת מעבר שבראשה עומד איש מפוקפק. לומר שזו ממשלה שתם זמנה, הפסידה בבחירות את הרוב שהיה לה בכנסת, ממאנת לקבל את גזירת הבוחר – רצון העם – ואף בנויה אידאולוגית ונפשית לשבור את הכלים ולבטל את ה"משחק הדמוקרטי" כי הוא לא משביע את רצונה.

מאז רצח רבין ב-1995 צמח בחוגים רחבים היסוד הנפשי לרצוח גם את הדמוקרטיה, המצומצמת בלאו הכי, כי גם אזרחים ערבים עשויים להשתתף בה או ליהנות מפירותיה. המחשבה שממשלה זו, עושה שימוש במשבר הקורונה, בשביל להאריך את ימיה ולדחות את משפטו של העומד בראשה, היא מחשבה נאיבית בלשון המעטה, של אנשים שלא יעזו להביט למציאות בעיניים ולהודות בחורבן של "ישראל" המדומיינת שלהם, או זו שהם ירשו מדמיונם של הוריהם – דור ראשון ושני שלאחר קום המדינה.

הממשלה מתנהלת במשבר הקורונה כמו שהיא מתנהלת בכוונה להישאר, לחזק את אחיזתה בשלטון ובתודעה הציבורית, ויהי מה. השיטה במשבר היא אותה שיטה בפוליטיקה ואף חמורה יותר כי היא נעשית בחסות התקנות לשעת חירום. במשך שנים הם מפחידים את העם מהערבים ומכל יתוש בשמים כדי להטות את רצונו בשלום ובחיים במדינה סבירה. במשך שנים הם משנים את כללי המשחק וכללי השיח, מבטלים את הממלכתיות, הפרדת הרשויות, עצמאות הרשות השופטת והפרקליטות. הם מרסקים אבן אבן את מנגנוני האכיפה, את גופי השלטון ואת מערך האיזונים; הם מפעילים הלשנות ושיטות פשיסטיות, כדי לדכא ארגוני חברה אזרחית, מרצים ואינטלקטואלים ביקורתיים באוניברסיטאות, ומתחשבנים עם טוקבקיסטים ויוצרי אומנות. הם יורדים הכי נמוך שאפשר בכל תחום בחיים. 

הם הקימו כאן לעין כל, תחת מעטה של סכנות חיצוניות ופנימיות מדומיינות, שלטון סרק מזויף, הרומס ברגל גסה כל חלקה טובה, בכוונה שלא יישאר כאן אף לא אדם שפוי אחד. עכשיו זו שעת הכושר שלהם, והם לא יוותרו על ההזדמנות שהעניק להם הטבע בדמות נגיף הקורונה. זו שעת חירום תרתי משמע. הפחד מעביר אנשים על דעתם ומחליש את יכולתם לקבל החלטות. יהיה קל לתמרן אותם ולהוליך אותם שולל – חלק מדברים אלה כבר נעשה וחלק עוד נראה בהמשך. לפי מלאני קליין, בספרה "דוקטרינת ההלם", מה ששלטון הון יכול לעשות בצל משבר רבתי כמו הקורונה, זה פשוט להמר על כל הקופה! ובישראל של היום הסכנה הזו קיימת במלוא עוצמתה!

כשאני עוקב אחרי התנהלות הכוחות הפוליטיים שמתנגדים לקו של נתניהו ולחורבן שהוא זורע, אני מקבל חיזוקים לחששות שלי, כי עוד נתעורר בוקר אחד למקום בו אין מדינה אלא רק שלטון. השתלטות הפחד וההפחדה מהקורונה כמוה כמו השתלטות הפחד וההפחדה מהערבים. הוא בא מאותו גורם ומשמש לאותה מטרה בדיוק: אחיזה בשלטון ויהי מה.

אם אתם לא יכולים להבטיח פעולה סדירה של הכנסת ומוסדותיה, איך תוכלו להתנגד למהלכי גניבת השלטון והמדינה? הדבר נחוץ ולו מן הטעם הפשוט, שמשבר רבתי כזה ראוי לנהל ממרכז כוח המייצג את כל האזרחים ולא את חלקם – כפי שהדבר נעשה עד כה. להזכירכם, הכנסת היא המוסד העליון בדמוקרטיה, לא הממשלה. היא מקור הסמכויות של כל המוסדות האחרים. לו הייתי חבר כנסת הייתי מפר את כל ההוראות המבטלות את הכנסת לרבות ההחלטה האווילית של יו"ר הכנסת לסגור את שעריה ולבטל את פעילותה.

את ההחלטה התמוהה הזו ניתן לקרוא רק בדרך אחת: מישהו שם מנסה למנוע מהדמוקרטיה לפעול וגם במתכונת האלמנטרית, של בחירת מוסדות והתכנסות. האנשים הדמוקרטים מחויבים להגן על מקורות הדמוקרטיה, במיוחד בעתות משבר – זהו שיעור קשה מנשוא שלמדנו מההיסטוריה הקרובה מאוד. יש לעשות מעשה כדי שלא יבוא יום וייכתב בתולדות המדינה שגם אלה שידעו ושמעו וראו במו עיניהם, לא עמדו על המשמר. כי דבר זה עלול לסלול את הדרך לזוועות שקשה לתאר, גם כאלה הקשורות בכישלון בהתמודדות עם הקורונה. כי חוץ מהפחדה לא היה לפחדנים אויבי הדמוקרטיה מה להציע.    

للمقالة بالعربية: الديموقراطية تحت خطر الخطف

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות