הרמאדן מתקרב - חוסר המוכנות ברשויות המקומיות הערביות יוביל לאסון

נדאל חאיק ומוחמד קדח
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קורונה: כוונות טובות ויוזמות נקודתיות אינן מספיקותצילום: משה גלעד

للمقالة بالعربية: عشية رمضان، جاهزية السلطات العربية قد تقود إلى كارثة 

בדיון בוועדת הקורונה בכנסת בהשתתפות ראשי רשויות, פנתה ח"כ מיקי חיימוביץ' ליו"ר מרכז השלטון המקומי וביקשה "להעביר הנחיה להפסיק את חיטוי המרחב הציבורי", משהוכח כי "אין יעילות בחיטוי סביבתי ופיזור חומרים רעילים שמסוכנים גם לסביבה, גם לבעלי חיים, גם למי תהום". ראש עיריית שפרעם שנכח בדיון אמר: "הריסוס שעשינו הרגיע את התושבים – איך אני אתמודד?"

יותר מכל, דבריו של ראש העירייה מעידים על אופי ההתמודדות של הרשויות המקומיות הערביות עם משבר הקורונה בשבועות האחרונים: אוסף של כוונות טובות שמובילות ליוזמות נקודתיות וספונטניות ולא תמיד אפקטיביות, מחסור בפיקוח והכוונה מצד השלטון המרכזי, והיעדר מוחלט של עבודת תיאום ותכנון.

 עם הזינוק במספר החולים בארץ, ועל אף העלייה המתונה יחסית בחברה הערבית (מספר החולים המאומתים כיום לפי הדיווחים מוערך בכמה מאות). רשויות ערביות רבות מיהרו לקיים אסיפות חירום והערכות מצב בהשתתפות מומחים, צוותי רפואה מקומיים ואנשי דת. כולם הפצירו בתושבים להישמע להנחיות, להימנע מהתקהלויות ובכלל זה תפילות המוניות, חתונות וביקורי ניחומים.

ברוב הרשויות קמו יוזמות לחלוקת דברי מזון למשפחות נזקקות. לנוכח המחדל של משרד הבריאות ולשכת הפרסום הממשלתית בהנגשת תכני הסברה בשבועות הראשונים של המשבר לדוברי ערבית, פעלו ועדת המעקב והוועד הארצי של ראשי הרשויות לתרגום תכנים שלא פורסמו בערבית, והנחו את הרשויות לתאם עם סוכנויות הדואר הגעה בטוחה של זקנים ומקבלי קצבאות, תוך הקפדה על ההנחיות.

 במקביל, חלק מהרשויות פתחו במבצע חיטוי נרחב ברחובות ובמוסדות ציבור. בתוך שעות הוצפו הרשתות החברתיות בתמונות של ראשי רשויות עם מכלי ריסוס, כשהם עוטים חליפות מגן מכף רגל עד ראש. ואולם, עד מהרה התברר כי המהלך חסר תכלית לנוכח ההנחיה, שהפכה תוך ימים למחייבת, להישאר בבתים ולהתרחק משטחים ציבוריים. ההחלטה לפתוח מיד מחסנים עירוניים עם ציוד לשעת חירום אף היא התבררה כמיותרת לנוכח העובדה שאלה הכילו ציוד חירום שאינו מתאים להתמודדות עם מגיפה, כמו אפודים, ציוד פינוי מפגעים ופנסים.

 הספונטניות היא הקו המחבר בין היוזמות השונות. למרבה הצער, נוצר הרושם כי מלבד הכוונות הטובות והרצון לבלום את התפשטות המגיפה, הישיבות והערכות המצב הרבות לא הבשילו לכדי תוכניות עבודה מפורטות לטווח הקצר, הבינוני והארוך. גם אין היערכות לתרחישים קשים יותר – תכנון שאמורות הרשויות לבצע בימי שגרה בהיותן בעלות הסמכות להכנת המשק בתחומן לשעת חירום.

כך לא זכו לדיון רציני השאלות הקשות אודות תרחישים אפשריים – לרבות האפשרות לסגירת שכונות (בתיאום עם משרד הבריאות ורשויות האכיפה), פריסת עובדי הרשויות ברחובות שינחו את התושבים להימנע מיציאה לא חיונית, יצירת ערוץ תקשורת בין התושבים לבין עסקים המספקים מצרכים חיוניים, סגירת עסקים שמפירים את ההנחיות, ומצב של ריבוי חולים ומתים.

חלק מהמחדל נעוץ בכך שברשויות ערביות רבות מחלקות התברואה ורישוי העסקים אינן מתפקדות כראוי, ומספר רב של עסקים (בין 30% ל- 60%) פועלים בניגוד לחוק, דבר המקשה על תיאום, הכוונה וסיוע לאותם עסקים בשעת חירום. זוהי עדות נוספת לכך שלהזנחה רבת - השנים של נושא המינהל התקין בחברה הערבית יש השלכות קריטיות על חייהם ועל בריאותם של התושבים. 

לעת עתה, בהינתן מספר הנדבקים הנמוך משמעותית בהשוואה לכלל האוכלוסייה (אף כי על פי הערכות מקורו במיעוט הבדיקות), חוסר התכנון של הרשויות המקומיות הערביות אינו מורגש בשטח. זה אולי "מרגיע את התושבים" כרגע, כמשאלת לבו של ראש עיריית שפרעם, אך עשוי תוך זמן קצר דווקא לתמרץ תושבים להקל ראש בהנחיות.

התרחיש הזה, לצד הנוכחות המשטרתית הדלה ביישובים ערביים רבים ובצל חודש הרמדאן הקרב ובא, הוא מתכון לאסון. כוונות טובות ויוזמות נקודתיות אינן מספיקות. הגיעה העת להכין תוכניות חירום אופרטיביות ומקיפות שינחו את כל הרשויות הערביות איך להתמודד עם משבר הקורונה.

הכותבים: חאיק הוא עו"ד מנכ"ל עמותת עורכי - דין לקידום מנהל תקין, הפועלת לקידום מנהל תקין ברשויות המקומיות הערביות, קדח הוא עו"ד וחבר בצוות המשפטי בעמותה

للمقالة بالعربية: عشية رمضان، جاهزية السلطات العربية قد تقود إلى كارثة 

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ