כשעזה תידבק בקורונה, שוב ישלחו צלפים?

מוחמד חסן
רצועת עזה, השבוע. אינה ערוכה בשום דרך להתמודדות עם הנגיף
מוחמד חסן

للمقالة بالعربية: هل سترسل إسرائيل قناصيها مجددا، إذا ما تفشى الوباء بغزة؟

הקורונה נהפכה לסכנה המאיימת על חייהם של מיליוני בני אדם על פני כדור הארץ וכל מבזקי החדשות מתמלאים בכל רגע בידיעות מצערות על קורבנות המחלה. הנגיף הנורא התפשט לכל אורכה ורוחבה של הארץ ולבסוף הגיע גם אל עזה, אותו שטח קטנטן שבו חיים כשני מיליון פלסטינים. מי לא מכיר את רצועת עזה? המקום שצפיפות האוכלוסין בו היא הגבוהה ביותר בעולם, ושנתון זה 13 שנה במצור שהטיל עליו צבא הכיבוש הישראלי – שמצא את עצמו כעת נתון בעצמו במצור של נגיף הקורונה שהגיע מסין.

רבים שואלים את עצמם על נגיף הקורונה ועל הסכנות הגלומות בו, המאיימות על רצועת עזה הנתונה תחת המצור הישראלי. הנגיף מאיים על חייהם של תושבי עזה שנשללה מהם גישה לשירותי רפואה שיאפשרו להם להיאבק במגיפה שפגעה כבר ביותר ממיליון וחצי בני אדם בעולם, והפילה עד כה יותר מ-80 אלף קורבנות בנפש.

האם נגיף הקורונה מטיל מצור על תושביה של עזה? כן, נגיף הקורונה מאיים על חייהם של אלפים מתושבי הרצועה, הסובלים ממחסור חמור בציוד רפואי, בצוותי רפואה ובשירותים רפואיים, שכן ישנן בסך הכל 70 מכונות הנשמה ברצועת עזה כולה. בשל כך, עלינו לשים על השולחן את כל התרחישים האפשריים: אם ניקח בחשבון את צפיפות האוכלוסין על שטח שגודלו בסך הכל 365 אלף קמ"ר, את המצור הישראלי הקבוע ואת מלחמות העבר שחיסלו כליל את התשתיות בעזה, הרי שאם נגיף הקורונה יתפשט ברצועה, הוא צפוי להפיל מאות ואלפי קורבנות.

לאחרונה נרשמו בעזה 13 מקרים ראשונים של הידבקות בנגיף הקורונה מאז החל להתפשט ברחבי העולם. כבר במספרים שכאלה, סכנות המגיפה מאיימות על הרצועה, בהתחשב גם במחנות הפליטים הנמצאים בה והנחשבים כפצצות אוכלוסין מתקתקות. אם יגיע הנגיף למחנות הפליטים, רצועת עזה והמחנות יהפכו לקטסטרופה בלתי נתפסת שתעמיד בסכנה ממשית את חייהם של כל התושבים הרצועה. כעת, בהיעדר פעולה בינלאומית לסייע לתושבי עזה ולנוכח המצור הישראלי, האיום שמציב הנגיף הוא ממשי ומוחשי.

לכך אני מבקש להוסיף גם את השליטה של חמאס בכל חלקי הרצועה, וההכרזה של הארגון לפני כמה ימים כי אזלו ערכות הבדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה. משרד הבריאות ברצועה ביקש 23 מיליון דולר לצורך סיוע בהתמודדות עם נגיף הקורונה וקרא למוסדות הבינלאומיים ולארגון הבריאות העולמי לפעול בטרם תתרחש הקטסטרופה.

הנתונים הסטטיסטיים האחרונים שהגיעו מעזה מלמדים כי 44% מן התרופות החיוניות, 31% מן הציוד הרפואי המתכלה ו ־ 65% מציוד המעבדות ההכרחי כבר אזלו וכן החומרים לבדיקות מעבדה לגילוי הנגיף. על סמך נתונים חמורים אלה, יותר משני מיליון פלסטינים נמצאים בסיכון להידבק בנגיף הקורונה.

אל לנו לשכוח כי שלטונות הכיבוש הישראלי מונעים את כניסתם של ציוד רפואי ותרופות לרצועת עזה מזה 13 שנים של מצור חונק, והדבר הופך עתה את סכנת הקורונה לחמורה שבעתיים. בתנאים קשים אלה, המתח בין הפלגים הפלסטיניים לבין הצבא הישראלי עתיד רק להחריף. תנועת חמאס, השולטת בעזה, לא תסכים לאפשר את המשך המצור תחת המגיפה הקטלנית ויהיו לכך השלכות מרחיקות לכת על ישראל.

אני קורא לכל מדינות עולם כולו לפעול להצלת תושבי רצועת עזה לפני שיתרחש אסון הומניטרי שיהפוך את עזה למקום שבו תוצאות המגיפה הן הקשות והמזיקות ביותר. האנשים בעזה מפחדים!

הכותב הוא עיתונאי שגר בעזה

للمقالة بالعربية: هل سترسل إسرائيل قناصيها مجددا، إذا ما تفشى الوباء بغزة؟

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות