ע'דיר מריח - מורדת או אופורטוניסטית?

בני גנץ
ג'יהאן חיידר חסן
ג'יהאן חיידר חסן

للمقالة بالعربية: غدير مريح - متمردة أم انتهازية؟

הח"כית הדרוזית של כחול לבן, ג'דיר כמעל מריח יצאה נגד כוונת גנץ להצטרף לממשלת נתניהו ואמרה: "מנהיגות עם יושרה נמדדת בעתות משבר, מנהיג לא בוגד בעקרונותיו ובציבור בוחריו. באתי לפוליטיקה בכדי להחליף את ממשלת הגזענות, השיסוי וממשלת חוק הלאום, לא בכדי להיות שותפה לה! לא אשב יום אחד תחת המושחת מבלפור". בתור אישה דרוזית, נוח לה לצאת נגד חוק הלאום והגישה הגזענית של נתניהו. מפלגת כחול לבן וגם מריח עצמה דיברו על תיקון חוק הלאום לטובת הדרוזים, ולא על ביטולו כפי שדורשים הרשימה המשותפת וכמה מהמנהיגים הדרוזים. לפיכך, מדובר בדאגה למעמדם של הדרוזים ולא בדאגה לכלל האזרחים הלא יהודים במדינה.

ח"כ מריח הצליחה לרכב על הגל של התנגדות לביבי ועל הרגשות של הדרוזים והערבים כלפי חוק הלאום, ולהשכיח את העובדה שכחול לבן היא למעשה מפלגת ימין, שתומכת בחוק הלאום. גם בנושאים אחרים כחול לבן היא מפלגת ימין, והדעות של גנץ לא שונות מהותית מהעמדות של נתניהו. מה שמחזק טענה זאת הוא שגנץ ולפיד הביעו את רצונם בממשלת אחדות עם הליכוד, ובכך אמרו למעשה, שהמפלגה הכי קרובה לדעותיהם אחרי כחול לבן היא הליכוד ולא מפלגת שמאל-מרכז כלשהי.

העובדה שיש חברת כנסת דרוזית בכחול לבן לא הופכת אותה למפלגת מרכז או שמאל, כי גם בליכוד ובישראל ביתנו היו חברי כנסת דרוזים. מריח שימשה את גנץ כדי לגרוף קולות, כשהדרוזים הרגישו נבגדים בגלל חוק הלאום שהעביר הליכוד, שלא התחשב בתרומתם למדינה ובשירותם הצבאי.

אבל למרות תרומתה של מריח בגיוס קולות למפלגה, גנץ לא התחשב בדעתה, כי למעשה היא, כמו שאר חברי הכנסת, הייתה כלי משחק במפלגה וכל ההחלטות התקבלו על ידי הרביעייה גנץ, לפיד, יעלון ואשכנזי. הרביעייה שהנהיגה את המפלגה לא התחשבה בדעתם של שאר חברי הכנסת, ולפיכך, טבעי שלא התחשבו בדעתה של חברת הכנסת הדרוזית כשהתקבלו ההחלטות החשובות.

עצם היותה של כחול לבן מפלגת ימין והעובדה שלא מדובר במפלגה דמוקרטית, אלא מפלגה שבה ארבעת המנהיגים מקבלים את ההחלטות לבד – כל זה היה ידוע לחברי הכנסת של כחול לבן, במיוחד לח"כ מריח. על כן טיעוניה של מריח על ממשלת השחיתות והגזענות ועל כך שגנץ לא עדכן אותה בכוונותיו לא מדויקים ולא היו אמורים להפתיע אותה. ח"כ מריח ניצלה זאת זה כדי להציג את עצמה כלוחמת בגזענות ובעמדות ימין, שהם חלק מעמדות המפלגה אליה הצטרפה מלכתחילה.

כך מריח הצליחה ליצור לעצמה תדמית של לוחמת בשחיתות ובגזענות, כנציגת השמאל הליברלי, כשלמעשה היא דאגה לאינטרסים הפוליטיים שלה. היא ראתה עתיד פוליטי בחבירה ליאיר לפיד שצבר פופולריות בהתנגדותו למהלך של גנץ. מחאתה נגד המהלכים של גנץ ונגד מעשיו של נתניהו נועדו לבסס את החלטתה לעבור למפלגתו של יאיר לפיד, משיקולים פוליטיים ואינטרסנטיים, ולא משיקולים אידיאולוגיים, כפי שהיא הצליחה להציג זאת לציבור.

הכותבת בעלת תואר שני מוסמך במדעי מדינה, חוקרת פוליטית ועוזרת מחקר

للمقالة بالعربية: غدير مريح-  متمردة أم انتهازية؟

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות