מזרח ירושלים שוקקת יוזמות טובות – אל תחבלו בהן

אביב טטרסקי
אביב טטרסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קורונה: הכי חשוב לשמר את השליטה הישראלית במזרח העירצילום: אמיל סלמן
אביב טטרסקי
אביב טטרסקי

للمقالة بالعربية: يزخر شرقي القدس  بالمبادرات الجيدة- لا تخربوها

כיצד פועלת ישראל על מנת למנוע את התפשטות נגיף הקורונה בירושלים המזרחית ולהגן על בריאות תושביה? למרות עשורים של אפליה אפשר היה לצפות שהמדינה תתייחס ברצינות לאתגר הזה, שכן הנגיף לא יגביל את עצמו לשכונה אחת או לבני לאום מסוים. התפרצות של המחלה בשכונות הפלסטיניות תתפשט בנקל אל שאר העיר. אבל בפועל מתגלים דפוסים בעייתיים.

הדפוס העיקרי הוא הזנחה. בדיקות הקורונה בחלקים הפלסטיניים של ירושלים החלו הרבה אחרי שהחלו הבדיקות בשכונות הישראליות של העיר. רק לחץ של תושבים וארגוני חברה אזרחית הניע את ראש העיר לדרוש ממשרד הבריאות וקופות החולים לפתוח מרכזי בדיקות לשירות האוכלוסייה הפלסטינית. ובכל זאת אפילו לאחר שחלף יותר מחודש מאז פרוץ המשבר, אתר משרד הבריאות כולל מידע על נתיבי הדבקה ומקומות שבהם שהו נשאים, רק בשכונות הישראליות של ירושלים. אין מידע דומה לגבי ירושלים המזרחית. כמו כן, למרות הבטחות העירייה לפתוח בתי מלון שבהם יוכלו לשהות בבידוד פלסטינים שנדבקו או באו במגע עם נשאים, הדבר טרם קרה: בית מלון אחד שהובטח לא נפתח ואילו בבית המלון שכן נפתח במזרח העיר, רוב המבודדים הם דווקא ישראלים. 

אפשר להמשיך ולפרט עוד ועוד את הבעיות בתפקוד הרשויות הישראליות במזרח ירושלים. אולם אולי יותר חשוב להצביע על כך שבמשבר הזה שוב מתגלים כושר ההתארגנות והיוזמות הקהילתיות של התושבים המקדסים. מסיוע למשפחות שבשל המשבר איבדו את פרנסתן, דרך פעולות הסברה לשמירה על ריחוק חברתי, חיטוי של מקומות ציבוריים ואפילו מרפאה לבדיקות קורונה, שתפצה על התמהמהותם של גופי הבריאות הישראלים. החברה המזרח ירושלמית שוקקת יוזמות של אחריות חברתית סולידריות. אלא שכל התארגנות מזרח ירושלמית נחשדת על ידי ישראל כנתמכת בידי הרשות הפלסטינית, שנגד פעילותה במזרח העיר ישראל מנהלת מלחמת חורמה. חלקן אכן נתמכות ומזדהות עם הרשות.

בימים רגילים ישראל אינה מוכנה לסבול אפילו טורניר כדורגל או הופעת תיאטרון שקיבלו מימון מהרשות. אפשר היה לצפות שבמשבר העצום הזה שבו מצוקת האוכלוסייה כה גדולה והמדינה יודעת שאין בידה לתת מענה מספק, ישראל תניח לרגע למשחקים הפוליטיים ותאפשר את הסיוע הכה נחוץ הזה. אבל לא: פעם אחר פעם המשטרה שיבשה את היוזמות הללו ועצרה את מי שהובילו אותן. לפעמים מדובר בבעלי תפקידים ברשות הפלסטינית ולפעמים בסתם תושבים שהתנדבו והקדישו מזמנם כדי לסייע לקהילה שלהם בעת משבר.

זה יותר מעוול מוסרי. מי שחושב שקעקוע של הנהגה מזרח ירושלמית הוא הדרך לשמר את השליטה הישראלית במזרח ירושלים לוקה בחשיבה פשטנית. כי בכל פעם שישראל פוגעת בהנהגה הזו מתברר שזה פוגע גם באינטרסים ישראליים. במיוחד במשבר כמו משבר הקורונה, סיוע ותיאום בין התארגנויות של תושבים, ארגוני חברה אזרחית והרשויות, הוא חיוני להתמודדות מוצלחת עם משבר חסר תקדים שכזה. תיאום כזה מתקיים בחלקים הישראליים של ירושלים והמדינה יודעת שבלעדיו המענה שהיא נותנת לתושבים היה הרבה פחות טוב. 

אם חלילה נגיף הקורונה יתפשט בשכונה מזרח ירושלמית כפי שהתפשט למשל במאה שערים – איזה מענה תוכל ישראל לתת? ראינו שבשכונות חרדיות וגם באזורי מגורים של המיינסטרים הישראלי, כשהמדינה מנסה לפעול בלי תיאום עם הקהילה המקומית התוצאה היא עימותים וחוסר שיתוף פעולה שמונע את ריסון ההתפשטות. על אחת כמה וכמה במזרח ירושלים, שבה לאוכלוסייה אין אמון ברצון הטוב של הרשויות. שם נדרש תיווך של מנהיגות קהילתית שנהנית מאמון התושבים ושיש לה דיבור עם הרשויות. במקום לנצל את השבועות האחרונים כדי לבסס תיאום כזה, שהכרחי להתמודדות מוצלחת, ישראל השקיעה מאמצים לחבל בו. 

מדינת ישראל מנסה להחזיק את החבל בשני קצותיו: גם לשלוט בכל ירושלים וגם לטעון שהיא עיר יהודית. בפועל, ירושלים היא עיר דו  -לאומית וישראל משתמשת בכוחה העדיף על מנת להילחם בכך. משבר הקורונה יכול להיות הזדמנות לשינוי מגישה כוחנית לכזו שרואה את ירושלים כביתם של שני העמים. יהיה זה הרבה יותר בריא אם לשני העמים תהיה הזכות לנהל ולעצב את ירושלים באופן שיבטא את הערכים והצרכים שלהם. וכן, גם את הזיקות הפוליטיות והלאומיות שלהם.

אביב טטרסקי הוא חוקר בעמותת עיר עמים

للمقالة بالعربية: يزخر شرقي القدس بالمبادرات الجيدة- لا تخربوها

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ