יתרונות מגפת הקורונה עבור אנשים עם מוגבלות

ג'יהאן חיידר חסן
ג'יהאן חיידר חסן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בעלי מוגבלויות - אילוסטרציה
קורונה: סטיגמות כלפי נשים עם מוגבלות נוקשות מאודצילום: ניר כפרי

للمقالة بالعربية: مصائب كورونا عند ذوي الإعاقات فوائد

לרבים מהאנשים עם מוגבלויות יש הרבה פחות חיי חברה מאשר לאנשים ללא מוגבלויות, חלקם מסתגרים בבית מפחד או מחוסר יכולת לתפקד בסביבה הרגילה. רבים מהאנשים ללא מוגבלויות נוטים לחשוב שעדיף לאנשים עם מוגבלויות להסתגר בבתים. כי מה יש לעיוורים להסתובב ברחוב, אם הם לא רואים כלום? אם לנכה קשה ללכת – למה לו להשתמש בכיסא גלגלים או בקביים, עדיף להישאר בבית לא? 

דווקא מגיפת הקורונה מביאה לקצת יותר סולידריות כלפי אנשים עם מוגבלויות, מכיוון שכעת גם בעלי מוגבלויות וגם אנשים ללא מוגבלויות נאלצים להסתגר בבתים. כך אדם ללא מוגבלות יכול להבחין בהבדל בין הסתגרות זמנית בבית כי כך צריך, לבין מוגבלות פיזית, שכופה הסתגרות ובידוד. אחרי חודש אחד של הסתגרות בבתים אנשים ללא מוגבלות כבר סבלו, צעקו, והרגישו שהם משתגעים. לעומתם, בעלי המוגבלויות חיים בבידוד מסוים לאורך כל חייהם, בגלל היותם פגיעים במרחב הציבורי מחוץ לביתם. כעת אנשים ללא מוגבלויות מדוכאים ומרגישים שפשוט אי אפשר לחיות מנותקים מהסביבה, ולכן הם מצליחים להזדהות עם אנשים בעלי מוגבלויות. 

לפיכך, המגיפה והסגר מהווים הזדמנות לאנשים ללא מוגבלויות, להבין באופן משמעותי מה זה להיות בהסגר בכפייה. שיח קבלת האחר קיים ונוכח בחברה בכל מיני ערוצים חינוכיים ותקשורתיים, אבל  הציבור לא כל כך מפנים אותו. לעתים קרובות הוא נסדק עם המפגש הראשון עם אדם בעל מוגבלות פיזית. הנגיף, ארור וקטלני ככל שיהיה, חושף את האנשים ללא מוגבלות פיזית לסבלם של אלה שחיים עם מוגבלויות ומביא לאחדות גורל שבעיני היא יעילה יותר מאלף הרצאות. 

מעבר לאחדות הגורל אל מול נגיף הקורונה, בחברה היהודית יש מודעות יותר גבוהה לסוגיית קבלת האחר מאשר בחברה הערבית. מכיוון שהחברה הערבית היא חברה שמרנית, זה מחריף את הדחייה של נשים עם מוגבלות. דעות קדומות בחברה הערבית יוצרות סטיגמות כלפי נשים שקשה לשבור, וסטיגמות כלפי נשים עם מוגבלות בולטות, מושרשות וחזקות יותר מאשר סטיגמות כלפי גברים עם מוגבלות.

אני מצפה שהקורונה והבידוד יהוו שיעור משמעותי עבור אנשים ללא מוגבלות, שחוו קצת מאורח חייהם של אנשים עם מוגבלות למשך תקופה קצרה. מה רציתי לומר? קבלו את האחר. הוא קודם כל  אדם לפני היותו מוגבל. יש לו רגשות, מחשבות ותוכניות עתידיות בדיוק כמו שיש לכם. עם קורונה ובלי קורונה – אסור להעניש אנשים עם מוגבלויות.

הכותבת בעלת תואר שני מוסמך במדעי מדינה, חוקרת פוליטית ועוזרת מחקר

للمقالة بالعربية: مصائب كورونا عند ذوي الإعاقات فوائد

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ