למידה מקוונת? קודם תחברו את הכפר לחשמל

מייסא מנסור
מייסא מנסור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים בדואים בכפר בלתי מוכר בנגב
קורונה: הלמידה המקוונת הגדילה את הפערים בין החינוך הערבי ליהודיצילום: אמיל סלמן

للمقالة بالعربية: تعلم عن بُعد؟ اربطوا بيوتنا بالكهرباء أولا!

אני מתעוררת, משפשפת את עיניי ובקושי מצליחה לקום. בגלל הסגר לא יצאתי מהבית כבר כמה ימים. אני, שהייתי רגילה לנוע ולעבור בקלילות מעיר אחת לאחרת, יושבת במיטתי ומחכה כמו כולם למה שיקרה במדינה הזאת.

אני פותחת את מייל הלימודים, ולרגע אני בהלם מכמות ההודעות שהאוניברסיטה שלחה: התאחדות הסטודנטים, התנועות הסטודנטיאליות, המעונות, מרכז הספורט והתמיכה הנפשית זה אפילו הגיע לספרייה! כולם במירוץ נגד הזמן, על מנת לספק לנו כלים ללמוד ולהתמודד עם המשבר.

עברתי לתיבת המייל של העבודה וגיליתי שמשרד החינוך נקט באמצעי חפוז ולא מחושב, שאין לדעת מה יהיו השלכותיו ותוצאותיו – הלמידה מקוונת. ואם ענייננו בלמידה מקוונת בחברה הערבית, שם יש מצוקה אמיתית ומהותית ממנה סובלים הורים ומורים גם יחד. מצד אחד, שמענו לאחרונה את זעקתן של משפחות רבות שיש להן שלושה - ארבעה ילדים בבית, ואין להן מספיק מכשירים ואמצעים טכנולוגיים כדי לאפשר למידה מקוונת כולל ביצוע משימות לימודיות מרחוק, לכל הילדים. מצד שני למשרד החינוך לא אכפת. הוא ממשיך ללחוץ על המנהלים ועל המורים, גם אם זה על חשבון זמנם האישי, לקיים את הלמידה המקוונת בכל מחיר. מנהלים ומורים רבים, כמוני, חוששים לאבד את עבודתם, במיוחד לנוכח פיטורים של צוותים חינוכיים. 

כמורה אני נתקלת בקשיים רבים בתקופה הזאת, אחת הבעיות המרכזיות היא היעדר המוכנות של בתי הספר הערביים למצבי החירום, במיוחד בריאותיים. בשנה שעברה כאשר התנדבתי בבית ספר יהודי בתל אביב שמתי לב שלרוב התלמידים יש אייפד ובאמצעותו הם לומדים שיעורים שלמים. שאלתי את עצמי אז, מה עם בתי הספר בחברה הערבית? למה מנהלים ומפקחים ערבים לא מטמיעים כלים טכנולוגיים חדשניים בתהליך הלמידה? ההשלכות של היעדר הטמעת כלים אלה במהלך משבר הקורונה, היו קשות, והביאו ליצירת פערים עצומים כעת בהתמודדות עם האתגרים והקשיים הכרוכים בהכנסת למידה מקוונת לבתי ספר ערביים. עוד נחשפה הפגיעות והחולשה של החינוך הערבי, והקושי שלנו כמורים, לעקוב ולתפעל את מערך הלמידה וביצוע המשימות מרחוק. 

מזה שש שנים אני מלמדת ביישוב בדואי, שמדינת ישראל מסרבת להכיר בו. תושביו חיים בתנאים קשים מאוד: אין מים זורמים וכמובן אין חשמל מוסדר באופן חוקי. לתנאים אלה יש השפעה שלילית על תהליך הלמידה מרחוק. בזמן שכל מוסדות המדינה כולל מוסדות החינוך נשענו על אפליקציית זום, בבית ספרנו לא היתה לנו ברירה אלא להשתמש בווטסאפ כדי לקיים סוג של למידה עם מעט התלמידים שיש להם מכשירי טלפון חכמים. באמצעות הווטסאפ, ובמשך שעות רבות אני ועמיתיי משתדלים להמשיך ולקיים תהליך של למידה מקוונת.

אני עדיין חייבת לשלם כ-8,000 שקלים שכר לימוד ושכר דירה, גם אם לא אחזור לגור במעונות בקרוב. זה מלבד תשלומי שכר דירה שוטפים שלא הולכים להסתיים בקרוב. ארגון המורים מבטיח שנקבל משכורות מלאות, משרד החינוך מסרב ומתייחס להוראה מקוונת כאל משרה חלקית. אני לא מבינה את ההגיון של אנשי משרד החינוך – מה הם מצפים, שנקריב את המשכורות שלנו?

אני עוברת שוב על המיילים של  האוניברסיטה, מיילים מלאי הבטחות לתמיכה ועזרה לסטודנטים דרך מלגות לאלה שפוטרו ממקום עבודתם, הלוואות ללא ריבית לאלה שחייבים להמשיך לשלם שכר לימוד, למידה מקוונת ממשיכה ותהליך הערכה שיתבצע דרך עבודות בית אינטנסיביות. 

האוניברסיטה לא עשתה מספיק מאמצים בעיניי על מנת לתמוך ולעזור לסטודנטים, במיוחד לסטודנטים הערבים שאין ביישובים שלהם תשתיות טכניות אינטרנטיות חזקות, אשר ביכולתן לאפשר למידה מקוונת לטווח ארוך, ולעתים קרובות אין להם אווירת למידה ביתית מתאימה בבית צפוף. התוצאה היא עיסוק תמידי בשמירה על שלום בית וקושי בריכוז ולמידה. 

הטלפון מצלצל, אחד מתלמידיי שלח לי סרטון מוקלט בו הוא מקריא שיעור בשפה הערבית. הוא נראה נואש במהלך ההקראה כשהוא מנסה שוב ושוב לכוון את המצלמה אל מול פניו. ככה זה במקום שאין בו אמצעים בסיסיים שיאפשרו למידה מרחוק.

רעיון הלמידה מרחוק מאפשר לנו זמן אמיתי לחשיבה על פתרונות למשברים, אך בכל מקרה יש צורך לשם כך בתשתיות ובפתרונות ברי קיימא.  משרד הבריאות הימר על מוכנות ויכולת של מערך החינוך, אך בתוך כמה שבועות נחשפו חולשותיו של מערך הלמידה המקוונת. כרגע יש לשקול  פתרונות יותר קלים וזמינים. 

הכותבת היא מורה לערבית וסטודנטית לתואר שני ללימודי ערבית ואיסלאם באוניבירסטת ת"א

للمقالة بالعربية: تعلم عن بُعد؟ اربطوا بيوتنا بالكهرباء أولا!

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ