מי יציל את הרשויות המקומיות הערביות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחוב בנצרת
ממשל מקומי: השלטון המקומי הערבי חשוף לניסיונות השתלטות של ארגוני פשיעה (תמונת אילוסטרציה )צילום: גיל אליהו

للمقالة بالعربية: إنقاذ السلطات المحلية واجب الساعة

רצח אחיינו של ראש מועצת טורעאן, זריקת רימון על ביתו של ראש עיריית סכנין, והעימותים הבין חמולתיים בכפר מנדא וביישובים ערביים אחרים – סדרה של אירועים קשים שהתרחשו בשבועות האחרונים, חשפה את המורכבות של הפוליטיקה המקומית הערבית, אליה מתנקזים רבים מתחלואי החברה הערבית: האפליה, העוני, הפשיעה והשבטיות. 

ההצלחה המסחררת של האזרחים הערבים בפוליטיקה הארצית, בהגדלת כוחה של הרשימה המשותפת מעשרה ל- 15 מנדטים, האפילה על הידרדרות מסוכנת ברשויות המקומיות הערביות מאז הבחירות לשלטון המקומי באוקטובר 2018. אבל הידרדרותם הכלכלית של האזרחים הערבים במשבר הקורונה מאיצה את התמוטטות הרשויות המקומיות הערביות ומקרי האלימות הקשים חושפים את הזרמים העכורים שמתחת לפני השטח. 

כיום, רוב הרשויות המקומיות הערביות סובלות ממריבות חמולתיות שהרקע שלהן הוא הרצון העז לכבוש את ראשות המועצה. זאת, במטרה לצבור כוח ולשלוט על המשאבים הדלים של הרשות, שהיא מעסיק מרכזי ביישובים הערביים. באופן פרדוקסלי ומטריד, סכסוכים אלה החמירו עם הגדלת המשאבים של הרשות בזכות מימושה החלקי של תוכנית החומש הממשלתית לפיתוח כלכלי ביישובים הערביים. המשאבים החדשים אפשרו לרשות המקומית לפעול בתקציבים בהיקפים גדולים מאי פעם, וזה גרם בתורו ליותר עבריינים ללטוש עיניהם לתפקידים ולכספים, גם באמצעים מפוקפקים.

כתוצאה מכך, כבר יותר משנה וחצי מאז הבחירות המוניציפליות, אנחנו עדים לתופעות הנובעות מאי השלמה עם תוצאות הבחירות בחלק מהיישובים, אשר הובילו לוונדליזם וקטטות המוניות. גם ארגוני הפשיעה לא טומנים ידם בצלחת, וכיום השלטון המקומי הערבי חשוף לניסיונות השתלטות של ארגוני פשיעה במעורבות ישירה ועקיפה, במינוי פקידים בכירים ברשויות, תפירת מכרזים, נפוטיזם, איומים וירי על ראשי ראשויות מקומיות. הפחד מארגונים ומשפחות פשע אלה פוגע בתפקודו של ראש הרשות, מוביל לשיתוק הביקורת ברשויות, לפסיביות בקרב העובדים ולהידרדרות בשירות לאזרחים.

מצב זה מחייב שילוב ידיים של הממשלה על זרועותיה השונות עם ההנהגה המקומית והארצית של החברה הערבית. השלטון המרכזי חייב לטפל בתופעות אלה ביד תקיפה, והחברה הערבית חייבת לפעול לחיזוק טוהר הבחירות וחינוך לקבלת הכרעה דמוקרטית בבחירות.

המפלגות הערביות אשר היו עסוקות בשנה האחרונה במערכות בחירות חוזרות ונשנות נעלמו מהשטח, והשאירו אותו חשוף להשתוללות של החמולות מה שהעצים את התחרות ביניהן על "כיבוש" המעסיק הגדול והעשיר ביותר בחברה הערבית – הרשות המקומית. החברה האזרחית הערבית והמפלגות חייבות לחזור ולפעול, גם בשטח וגם ברמה הנורמטיבית. בסיוע משרד החינוך, יש לעודד ולחזק ערכים דמוקרטיים ובראשם קבלה של הכרעות דמוקרטיות וקבלת האחר. 

זה לא יספיק כמובן ללא התערבות ממשלתית משמעותית. הממשלה וזרועותיה לא עושות מספיק כדי לסייע בפתרון הבעיות בחברה הערבית. "היעלמות" המדינה, חוסר נוכחות של מוסדותיה והתעניינות דלה במה שקורה ברשויות המקומיות וביישובים הערבים בולטים ומזמינים פורענות. להבדיל מרשויות מקומיות יהודיות, בחמש השנים האחרונות כמעט ולא נחקר ולא הורשע ראש רשות ערבי, על אף שהשחיתות גואה ברשויות ערביות רבות.

משבר הקורונה בחברה הערבית לימד אותנו שהמשטרה יודעת לפעול כאשר יש החלטה ורצון לפעולה. אותה משטרה לא מצליחה לעצור בתקופה זו, על אף פריסתה הגדולה ביישובים הערביים, את התרחבות הפעילות של ארגוני הפשיעה. יחד איתם, בשל צבא מובטלי הקורונה והמחסור בהון ואשראי בחברה הערבית, ישגשג השוק האפור בו נוטלים אזרחים הלוואות בריבית גבוהה, ונחשפים כך גם הם לעולמות הפשע. 

טוב תעשה הממשלה החדשה אם תיתן תשומת לב מיוחדת למה שמתרחש בחברה הערבית בעקבות הקורונה ובמיוחד ברשויות המקומיות הערביות. הוועדה הבין משרדית לטיפול באלימות ובפשיעה חייבת להמשיך ולפעול, להתייחס לגורמי העומק של התופעה, ולתת פתרונות גם לרשויות המקומיות על מנת שלא יהפכו למוקדי פשיעה חסרי תקנה. 

הזליגה של הפשע המאורגן לרשויות המקומיות הערביות מחייבת הידוק הפיקוח עליהן ועל עובדיהן הבכירים, כולל השתתפות פעילה במכרזים ובוועדות מינויים בכירים. אסור למדינה לקבל את המעמד הגבוה של הרשויות המקומיות בחברה הערבית כתירוץ להתנער מהאזרחים הערבים החיים בהן, היא חייבת להיות שותפה לפתרון. 

הכותב מנכ"ל שותף, יוזמות אברהם

للمقالة بالعربية: إنقاذ السلطات المحلية واجب الساعة

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ