עד מתי נהיה "אשתו של"

ג'יהאן חיידר חסן
ג'יהאן חיידר חסן

للمقالة بالعربية: حتى متى سنبقى "زوجة فلان"!

החברה הערבית בישראל היא חברה שוביניסטית - פטריארכלית, ובה נהוג להתייחס לאישה לפי קשריה לגברים: אשתו של, אחותו של, גיסתו של – לנשים ערביות אין שמות. וההתנהגות הזאת לא פוסחת על תרומתן המקצועית לחברה הערבית. 

אדגים זאת באמצעות מה שקרה בנצרת. בגלל סכסוך בין ראש עיריית נצרת ראמז ג'ראיסי לסגנו עלי סלאם, האחרון התמודד על ראשות העיר נגד ג'ראיסי ב-2013, וזכה, בהפרש של 22 קולות.  ג'ראיסי ערער על התוצאות ובבדיקה התברר שבעצם הוא ניצח בהפרש של תשעה קולות, אך בגלל הבלגן שנוצר בית המשפט הורה על בחירות חוזרות. בבחירות החוזרות ב - 11 במרץ 2014, ניצח עלי סלאם בהפרש ניכר. 

יומיים לפני הבחירות, ב - 9 במרץ 2014 נפטרה אחותו של עלי סלאם, והאירוע נוצל לצרכים פוליטיים. ג'ראסי הגיע לסוכת האבלים וניסה לפתוח דף חדש עם סלאם, שגירש אותו מההלוויה, מפני שראה בו יריב פוליטי ואויב, גם ברגעים אישיים קשים. כמובן שזה יצר סקנדל ומהומה תקשורתית. 

ג'ראיסי לא שכח זאת לסלאם, שעדיין מכהן כראש עיריית נצרת, וכשנפטרה אשתו ב-23.5, הוא בחר לנצל את המעמד לא כדי לחלוק כבוד לאשתו, אלא כדי לסגור חשבון עם סלאם, וגירש אותו מההלוויה.  

שוב הגירוש הזה עשה גלים וכותרות ענק, ואלה האפילו על תרומתה החברתית והתרבותית של אשתו, חנאן כרכבי - ג'ראיסי. לצערנו חנאן כרכבי - ג'ראיסי זכורה בעיקר כאשתו של ראש העיר לשעבר, לא כאישה בפני עצמה ולא כמי שתרמה רבות לזירה הספרותית. ד"ר חנאן כרכבי - ג'ראיסי הייתה הרבה יותר מאשר אשתו של ג'ראיסי. הרי היא ידועה כסופרת שכתבה ספרי ילדים, ושימשה מרצה במכללה האקדמית הערבית לחינוך בחיפה. מאות מורים ומורות התחנכו על ידיה. היא גם הייתה חברת הנהלה פעילה מאוד "במרכז הילדות", ובין הראשונים שתרמה מחקרית דרך ספרות ילדים לאותו מרכז.

מותה היה אמור להיות הזדמנות להוקיר את פועלה וההזדמנות הוחמצה בגלל ריב בין שני גברים. גרוע מזה, כל מה שניתן למצוא במדיה על חנאן זה העימות המתוקשר בין האלמן הטרי ג'ראיסי לראש העיר הנוכחי עלי סלאם. כל תרומתה לחברה הערבית נשכחה, ובמותה היא הפכה למוקד של סכסוך שהיא לא הייתה חלק ממנו. במקום שתונצח כסופרת, היא הונצחה, שוב, כאשתו של ג'ראיסי.

הכותבת בעלת תואר שני מוסמך במדעי המדינה, חוקרצ פוליטית ועוזרת מחקר

للمقالة بالعربية: حتى متى سنبقى "زوجة فلان"!

הצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות