האם גרמניה תפציץ את אפגניסטן עם מטוסים ישראליים?

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל
יונתן המפל
יונתן המפל

للمقالة بالعربية: هل ستقصف ألمانيا أفغانستان

בשבועות הקרובים הפרלמנט הגרמני יביא להצבעה חימוש של "הרון TP " מטוס ללא טייס (מל"ט) מתוצרת ישראל, המשמש את הכוחות הגרמניים באפגניסטן ובמאלי. המל"טים הישראליים הועברו לצבא גרמניה במסגרת עסקת ענק בשווי מיליארד יורו, שנחתמה בשנת 2018 תחת מחאה ציבורית עצומה בגרמניה. העסקה אושרה מאחר שהמל"טים לא היו חמושים, כלומר, לא יוכלו לשמש לתקיפות. את ההכשרה להפעלת המל"טים החדשים החיילים הגרמנים עוברים בישראל.

עסקאות הסחר הביטחוני והצבאי בין גרמניה וישראל מוכרות היטב בעיקר סביב ייבוא צוללות גרמניות והפרשות הפליליות המיוחסות לכך לכאורה (תיק 4000). עסקאות אלו ספגו ביקורת ציבורית רחבה בישראל ובגרמניה, אך לעומת זאת, מעט מאוד דובר ונכתב על יצוא נשק ישראלי לגרמניה מעבר לכך. מתחילת שנות ה-2000 בוצעו עסקאות משמעותיות רבות במסגרתן יוצאו לגרמניה, בין השאר, 3,000 טילי נ"ט מסוג "ספייק" ו - 20 מערכות ניווט למטוסי קרב של חברת רפאל. זה המידע של מכון המחקר הבינלאומי SIPRI.

היחסים בין ישראל לגרמניה בכל הנוגע לעסקאות מל"טים ראשיתם ב - 2009, עם השכרת המל"טים הראשונים לצבא הגרמני לצורך פעילות מבצעית באפגניסטן. שבע שנים לאחר מכן בוצעה עסקה דומה, הפעם לצורך הפעלת המל"טים במאלי. כבר אז הצבא הגרמני החליט שהוא מעוניין בטכנולוגיה הישראלית החדשה – מל"ט הרון TP, ובשמו העברי "איתן". זהו מל"ט גדול במיוחד, בעל יכולת תקיפה מן האוויר ויכולת לשאת מטען במשקל כמה טונות. העסקה התעכבה במשך כחמש שנים בגלל התנגדות פוליטית וציבורית. בגרמניה, בניגוד לישראל, עדיין מתנגדים לשימוש התקפי במל"טים, בגלל הסיכון הכרוך בכך לפגיעה באוכלוסייה אזרחית.

רבות דובר ונכתב על הבעייתיות והסיכון בהפעלת מל"טים התקפיים ועל הפגיעה באזרחים. די להיזכר בהרג של ארבעת הילדים בעזה ב-2014, או שלושת הצעירים בבית הספר "אסמא" ב-2009, כדי להבין את הסכנות הטמונות בכך.

ב-2009 קבע ארגון HUMAN RIGHTS WATCH הבינלאומי, שתקיפות המל"טים הישראליים במבצע "עופרת יצוקה" ומקרי ההרג הרבים של אזרחים עזתים, היוו הפרה של החוק הבינלאומי. מל"ט ה"איתן" נכנס לשימוש מבצעי של חיל האוויר הישראלי כבר ב-2009 בעזה, במסגרת המבצע.

מה המל"ט ההתקפי הישראלי יעשה באפגניסטן? צבא גרמניה נמצא באפגניסטן מאז שנת 2001 כחלק מהפעילות האמריקאית במדינה. על פי דו"ח של ארגון "רופאים למניעת מלחמה גרעינית" (IPPNW),  נהרגו מאז באפגניסטן יותר מ-100 אלף אזרחים ואזרחיות. אי אפשר להעריך כמה מתוכם נהרגו על ידי צבא גרמניה.  ב2009 נהרגו יותר מ-120 בני אדם בהפגזה בודדת אחת של הצבא הגרמני בעיר קונדוס. המקרה סוקר בהרחבה ועורר הדים בגרמניה. כעבור עשר שנים נהרגו באפגניסטן, על פי העיתון הגרמני "Die Welt", יותר אזרחים על ידי צבאות זרים, ביניהן גרמניה, מאשר על ידי הטאליבן. שימוש במל"טים התקפיים, שכבר הוכח כי הוא מגביר את הפגיעה באזרחים, יעשה נזק עצום במדינה כמו אפגניסטן.

שנת 2020 תהיה שנה של הכרעות גרמניות שישפיעו ישירות על אזרחי אפגניסטן. במרץ 2020, האריכה הממשלה הגרמנית את שהות צבאה באפגניסטן בעוד שנה. כעת היא תנסה לאשר את חימוש המל"טים הישראליים שיטוסו שם. עד עכשיו הפגיעה באזרחים האפגנים בידי כוחות גרמניים הייתה אחריות גרמנית בלבד, אם התוכנית הזו תתממש, תהיה זו גם אחריותנו כישראלים. ועל כן אנחנו חייבים להתנגד למהלך הזה כבר עכשיו, ולהגיד באופן ברור: כישראלים שאכפת להם מזכויות אדם, אנחנו דורשים שהפרלמנט הגרמני ימנע את האסון הזה, הידוע מראש, ולא יאשר את החימוש.

הכותב הוא חוקר בארגון בינלאומי לזכויות אדם

للمقالة بالعربية: هل ستقصف ألمانيا أفغانستان

הצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות