צאו לאינתיפאדה לא אלימה – הסיפוח בעיניים ערביות

נתניהו עם מפת התוכנית לסיפוח בקעת הירדן
חסין אלעול

للمقالة باللعربية: انتفاضة شعبية- خطة الضم بعيون عربية

העיתונות ברחבי העולם הערבי ובשפה הערבית דנה באינטנסיביות בהכרזתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על סיפוח שטחים מהגדה המערבית ועמק הירדן, ועל החלת הריבונות הישראלית שם כבר בחודש הבא. זה טבעי וצפוי שסוגיית הסיפוח תקבל כיסוי תקשורתי רחב, מפני שאחת מהשלכותיה המרכזיות היא צמצום השטח אשר נועד למדינה הפלסטינית שעתידה לקום לפי הסכמי אוסלו.

רבים מעיתונאי העולם הערבי סבורים שנתניהו יוציא את התוכנית לפועל ללא דיחוי מאחר שמובטחת לו התמיכה של הממשל האמריקאי ושל חברו הטוב דונלד טראמפ. יש הסכמה רחבה בקרב עיתונאים בעולם הערבי, כי אם תיושם, תכנית הסיפוח תסיים במכה אחת את חזון הקמת המדינה הפלסטינית מאחר שתיווצר מציאות בלתי הפיכה.

ואולם, יש החושבים שתוכנית הסיפוח לא תתאפשר מסיבות רבות: התנאים הפנים ישראליים, התגובה הפלסטינית שעוד לא התבהרה, המצב הפוליטי בארה"ב, ועמדת האיחוד האירופי ומדינות אירופיות אחרות. מפאת קוצר היריעה לא אדון כאן בכל הדעות הרווחות בשיח הפוליטי - הפלסטיני או הערבי, אך ברצוני להציג את סוגיית הסיפוח דרך שני מאמרים חשובים של שני כותבים מהעולם הערבי.

במאמר שהתפרסם בעיתון "אלערבי אלג'דיד" תחת הכותרת "חודש גורלי מחכה לנתניהו", כתב העיתונאי מוחמד אבו רומאן: "ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו, מתייחס לתקופה הנוכחית כאל תקופה אידיאלית להוצאת תכנית הסיפוח לפועל, משמע סיפוח שטחים מהגדה המערבית ועמק הירדן – לפני הבחירות לנשיאות בארה"ב".

אבו רומאן חושב, בצדק, שלתוכנית הסיפוח יהיו השלכות הרות אסון על הפלסטינים, על כן הוא טוען כי הסכנה הטמונה בהוצאתה לפועל "אינה אך ורק קצו של חזון הקמת מדינה פלסטינית והגעתה של הסוגיה הפלסטינית למבוי סתום. אלא זה שלב חדש דומה במהלכו להצהרת בלפור, ואם לא יינקטו צעדים מעשיים, מעבר לאזהרות דיפלומטיות וכוונה להפסיק את התיאום הביטחוני, התוצאות יהיו הרות אסון במלוא משמעות המלה". 

 אבו רומאן טוען שהאופציה הריאלית היחידה שתשפיע על החלטת הממשל האמריקאי, וגם תעמיד את נתניהו במקומו היא אינתיפאדה עממית בלתי אלימה, שתהפוך את הכיבוש הישראלי "הנסבל" לגיהינום. הוא חושב שאין קלף מיקוח מוצלח אל מול הקואליציה האמריקאית - הישראלית, חוץ מהבערת השטחים הכבושים. כל צעד אחר לא ישפיע על משוואת הכוח הנוכחית. בלי אינתיפאדה עממית בלתי אלימה עמדתה של הרשות הפלסטינית תמשיך להיות חלשה. 

יחד עם זאת, הכותב רואה חשיבות רבה בשיתוף  פעולה ירדני - פלסטיני: "חייבת להתקבל החלטה פלסטינית ירדנית בדבר תמיכה רחבה באינתיפאדה בלתי אלימה, מפני שזו תהווה גלגל ההצלה וחומת המגן היחידה שתעצור את הגעתו של הסכסוך הישראלי - הפלסטיני למבוי סתום. הפתרון הוא אך ורק אינתיפאדה פלסטינית בתמיכה כלל - ערבית רחבה". 

גם מרואן אל - מועשר, שר החוץ הירדני לשעבר, התייחס לסוגיה במאמר שפרסם בעיתון "אל - שרק אל - אווסט" תחת הכותרת "האם יש תכנית למאבק בסיפוח?" במאמרו קרא אל - מועשר למעבר מסגנון תגובתי הגנתי לסגנון מתעמת, חיזוק החזית הפנים פלסטינית ובנוסף, הצעת אלטרנטיבות פוליטיות פלסטיניות להחלטה הישראלית".

לפי אל - מועשר כל יוזמה פלסטינית שתיאבק בתוכנית הסיפוח הישראלית חייבת לכלול חמישה מרכיבים לפחות: סיום המחלוקת הפנים פלסטינית ואיחוד החזית הפנימית, הגעה להסכם בין חמאס לבין הרשות הפלסטינית, קיום בחירות פרלמנטריות ונשיאותיות מפני שהרשות עומדת לקבל החלטות גורליות דוגמת התנערות מהסכמי אוסלו, והפסקת התיאום הביטחוני. שתי הסוגיות האחרונות מחייבות לגיטימציה והסכמה ציבורית רחבה, בד בבד עם מחאה פלסטינית עממית נגד הסיפוח על מנת לחזק את העמדה הפלסטינית.  

רק בצורה כזו הוא טוען, תבין הקהילה הבינלאומית שהעם הפלסטיני לא יעמוד מנגד ויצפה בחוסר מעש, בישראל המספחת שטחים באגרסיביות. אבל בה בעת אל - מועשר סבור כי חובתו של הצד הפלסטיני לגבש תכנית חלופית, להנכיח בשיח את ההשלכות של הסיפוח על פתרון שתי המדינות, ולהבהיר לקהילה הבינלאומית בצורה חדה וברורה, כי אם ייכשלו המאמצים לבלום את הסיפוח, הפלסטינים ישקלו מחדש את פתרון שתי המדינות (שממילא יהפוך לבלתי אפשרי). 

השורה התחתונה של שני הכותבים היא, שהם סומכים על תגובתה של החזית הפלסטינית, סיום המחלוקת הפנימית, וצמיחתה של אינתיפאדה עממית לא אלימה, שתחזק את החזית הפלסטינית הפנימית. זאת, בנוסף לשיתוף פעולה ירדני וכלל ערבי על מנת למנוע את הסיפוח והשלכותיו.

אני סבור כי נתניהו ינסה בכל זאת להביא את תכנית הסיפוח לאישור הממשלה, אבל במתכונת מצומצמת. הוא עדיין מעוניין שההיסטוריה תזקוף לו את הישג החלת הריבונות הישראלית בשטחים הכבושים. כמו כן, הוא מעוניין להטות את תשומת הלב הציבורית, הרחק ממשפטו. מי שעשוי למנוע את הסיפוח זו הקהילה הבינלאומית, אבל אולי בכל זאת נתניהו יבין את פוטנציאל ההידרדרות של המצב הפוליטי. 

הכותב הוא מרצה באוניברסיטה הפתוחה ומתרגם

للمقالة باللعربية: انتفاضة شعبية- خطة الضم بعيون عربية

הצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות