ג'דיר האני
ג'דיר האני

للمقالة بالعربية: مش عاجبكم؟ روحوا عَ برلين 

רבים פונים אליי ושואלים, למה האזרחים הערבים לא לוקחים חלק במחאת בלפור? למה אתם לא חלק מהמאבק על "הדומקרטיה? אני אענה לכם כאן,  איפה הייתם כשאנחנו כקולקטיב ערבי במדינת ישראל נזקקנו לכם? איפה הייתם כאשר נרצחו 14 פלסטינים אזרחי המדינה באירועי אוקטובר 2000? איפה הייתם כשהמשטרה הפעילה אלימות נגד הערבים אזרחי המדינה בכל הפגנה? איפה הייתם כשרצחו את איאד אלחלאק והמשטרה טענה שאין תיעוד? אבל אתם צודקים, זה לא עניינכם!

איפה הייתם כאשר חוק הלאום עבר? מה לא הבנתם אז "שהדמוקרטיה" שלכם בסכנה? זה אמנם התחיל בערבים אזרחי המדינה ובפלסטינים בשטחים הכבושים, אבל הנה הוא מגיע עד פתח ביתכם. זאת הייתה השתיקה שלכם על כל העוולות, שהביאה את כולנו למצב זה. הכיבוש ממשיך והפלסטינים בגדה ובעזה חיים תחת דיכוי, אזרחי המדינה הערבים מופלים לרעה וממשיכים להירצח ע"י המשטרה, והגזענות גוברת. אבל אתם צודקים מה זה עניינכם!

והנה אתם מעיזים לדרוש ממני כפלסטינית להציל את "הדמוקרטיה" שלכם! צר לי אבל אני לא מבינה, על איזה "דמוקרטיה" אתם מדברים בדיוק? אתם רוצים שאקח חלק במחאה שחלק ממנהיגיה אנשי צבא וחלקכם גאה במעשיהם? מבחינתי, מובילי מחאה אלה הם האנשים שמשמרים את הכיבוש והם שותפים למחיקת עמי, אז אל תצפו מהערבים לנהור לבלפור. אבל אתם צודקים מה זה עניינכם!

אתם דורשים שאקח חלק בהפגנות עם עשרות דגלי ישראל, הפגנות שאין בהן זכר לכיבוש ולמחיר הדיכוי של עם אחר, לקחתם חלק בשתיקה זו אז שלמו את המחיר! בעבר ערבים, שמאלנים ואף הורים שכולים היו אויבים, היום כל מי שמתנגד ונאבק בשלטון המושחת נחשב לאויב. אבל אתם צודקים מה זה עניינכם!

שאלתם את עצמכם מה קורה בחברה הערבית? מה עובר על הפליטים ועל אוכלוסיות מוחלשות אחרות בדרום ת"א תחת המשבר החברתי הכלכלי הנוכחי? האם שאלתם את עצמכם איך אפשר לתמוך באוכלוסיות אלה? האם אוכלוסיות אלה חלק ממחאתכם בבלפור? כקולקטיב ערבי שחי במדינה זו, אנו לא מאמינים שמחאות יכולות לשנות את המציאות. ניסינו, הפגנו רבות נגד חוקים מפלים, מדיניות גזענית, דיכוי והשתקה, ומה קיבלנו בתמורה? עוד חוקים גזעניים. לחברה הערבית אין אמון בהנהגת המחאות ובהנהגת המדינה. אבל אתם צודקים מה זה עניינכם!

כמה מכם יודע מה מתרחש כיום בנגב? בואו אני אספר לכם, הורסים את בתי האזרחים הבדואים, מנשלים אותם מאדמותיהם ומרססים את יבולם. ואתם עדיין קונים את שקרי התקשורת הישראלית והפוליטיקאים הישראלים, שטוענים  שהבדואים פולשים ומשתלטים על אדמות המדינה. גם זה עבר בשתיקה, אבל אתם צודקים מה זה עניינכם!

והנה אתם ממשיכים לשתוק כשעזה תחת מצור, בסכנת משבר הומניטרי וקרונה. איך לא ציפתם שישראל תהפוך לבית כלא גדול לכל מתנגדי השלטון המושחת? לקראת משפטו של נתניהו יוטל שוב הסגר, ושוב תתלוננו עליו ולרגע לא תחשבו שסגר זה רוטינת חייהם של פלסטינים רבים. אבל אתם צודקים מה זה עניינכם!

בכל פעם שהפגנו ומחינו נגד מהלך ממשלתי גזעני, תגובתכם הייתה לא טוב לכם ? לכו לירדן. זה בדיוק מה שאומרים למוחים בבלפור היום, לא טוב לכם? לכו לברלין. אבל אתם צודקים מה זה עניינכם!

אני מזמינה אתכם לעשות חשבון נפש, מחאה שלא תקום נגד הכיבוש ולא תתנגד לדיכוי העם הפלסטיני היא לא מחאה בה פלסטינים יקחו חלק. לא רק ממשלתו של נתניהו נתנהיו מנותקת, גם אתם.

הכותבת עובדת בנגב בפיתוח כלכלי, העסקת נשים ומנהלת מחלקת תיירות בפרויקט אקולוגי בר קיימא בנגב

للمقالة بالعربية: مش عاجبكم؟ روحوا عَ برلين 

הצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ