מעצר ראשון - ואללה זו רק ההתחלה!

מחאת בלפור, מול בית ראש הממשלה בירושלים, בשבת האחרונה. הפגנות שמטרתן לשלול את הלגיטימציה של הציבור המזרחי שמצביע לנתניהו
רותם לוין
רותם לוין

للمقالة بالعربية: صح أول حبسة- بس هاي البداية!

במוצ"ש האחרון נעצרתי בפעם הראשונה בחיי. חמשת השוטרים שהתנפלו עליי בעת שעמדתי יחד עם אלפי מפגינים אחרים בכיכר פריז, היו יחסית עדינים. כשהניחו אותי באוטובוס, שמתי לב שחולצתי נקרעה ושיש לי שפשוף שורף במרכז המצח. מור, הקצין האחראי על האוטובוס, סגר במהירות את הוילון כדי שצלמים לא יוכלו לצלם מבחוץ והשביע אותי שלא אשתמש בטלפון אחרת יאזקו אותי. ואז הוא שאל: תגיד אחי, לא חבל? אתה נראה לי בחור טוב וזה המעצר הראשון שלך. למה אתה צריך תיק במשטרה?

צמד המילים ״תיק משטרתי״ העלה בליבי לרגע ספקות. באמת למה אני צריך את זה עכשיו? יש לי מבחן גמר בלימודי רפואה בקרוב, הם כנראה יעכבו אותי בתחנה עד הבוקר ואולי יותר מזה – ומה יהיה על הרישיון שלי?. אבל מהר מאוד התעשתתי ומבלי לחשוב עניתי לו אינסטינקטיבית : יש רגעים בחיים שהלב אומר לך שעשית את הדבר הנכון. אני מרגיש בדיוק ככה."

כפי שציינתי זה היה המעצר הראשון, אבל זאת רק ההתחלה. אנחנו נמשיך ללכת אחרי הלב שלנו, גם אם המחיר יהיה מעצר- עד שביבי יתפטר. אבל, אין לנו כוונה לעצור בסיסמת "ביבי תתפטר", אנחנו כאן כדי לשנות את השיטה. השיטה המפלה והגזענית שדוד בן גוריון וחבריו ממפא״י ייסדו ב-48, על ידי גירושם האלים והשיטתי של כמליון פלסטינים, מחיקתם של מעל- 500 כפרים והעברת חקיקה בהולה שמנעה את חזרתם לבתיהם ואדמותהים. ומה עשו עם בתי ואדמות הפלסטינים? מה שהאשכנזים ממפא״י רצו, הם לקחו לעצמם או לקרוביהם חלק מרכוש זה, והעבירו למזרחים את מה שנשאר, ולא נשאר הרבה כמובן. זאת אם תרצו, תורת הגזע הציונית על רגל אחת. 

באנו לשנות את זה. אנחנו נקים כאן דמוקרטיה אמיתית שבה כולם יהיו שווים, אבל הפעם על אמת. אני מזמין את כולם, בלי יוצא מן הכלל, אשכנזים ומזרחים, דתיים וחילונים פליטים ומבקשי מקלט, פלסטינים מ- 48, 67, עזה והתפוצות לצאת למסע. להצטרף לתהליך ריפוי עמוק שמתחיל היום ואין לדעת מתי ואיך יסתיים. אנחנו בוחרים במודע להפסיק לפחד אחד מהשני. להפסיק להאמין לפוליטיקאים, למורים בבתי הספר ולהורים שלנו שמאז שאנחנו ילדים דאגו להסביר לנו שוב ושוב כמה כולנו שונים ולמה זה אף פעם לא יעבוד ביננו. למה ההפרדה והריחוק הם הפתרון היחיד הריאלי? אנחנו בוחרים ב "ביחד" מתוך ידיעה ברורה ובהירה שעמוק בפנים כולנו אחד וזה מה שבאמת חשוב.

במציאות החדשה שתיווצר כאן, לא יצטרכו בני מיעוטים ואוכלוסיות מוחלשות לשמש כשכירי חרב בצבא שמבצע בעיקר פעולות שיטור ודיכוי תוך שלילת זכויותיו של עם שלם, או ב״צבא ההגנה על המושחת מבלפור״ על מנת לקבל זכויות ויחס שווה. השאלה הידועה והמוכרת בראיונות עבודה ״מה עשית בצבא?״ ,תחדל להיות רלוונטית. אז אולי רמט"כלים יפסיקו לדלג מהקריה לכנסת, מפנסיה אחת לשנייה, כאילו זה מה שחסר לנו. עוד מיליטריזם וגברים שיודעים לנהל מלחמות. אנחנו מפסיקים להילחם. אנחנו בוחרים לאהוב. את כולם. בלי הבדל דת גזע מין או נטייה מינית.

הכותב ממשתתפי המחאה

للمقالة بالعربية: صح أول حبسة- بس هاي البداية!

הצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות