האם נשות אוזבקיסטאן מנפצות עוד תקרת זכוכית?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זאב לוין
זאב לוין

للمقالة بالعربية: هل تحطم النساء أوزبكستنان السقف الزجاجي؟

אוזבקיסטאן היא רפובליקה צעירה במרכז אסיה, אולם שורשיה ההיסטוריים עמוקים ומנהגיה עתיקים. רוב אוכלוסייתה מוסלמית והיא מתאפיינת במבנה חברתי פטריארכלי- מסורתי. היא נוסדה בידי המשטר הסובייטי כרפובליקה חברה בברית המועצות לפני מאה שנים בקירוב, אך זכתה בעצמאות רק לאחר התפרקות המעצמה הסובייטית ב-1991. לאורך עשרים וחמש שנות עצמאותה הראשונות שלט בה ביד רמה אסלאם קרימוב, נשיאה הראשון והמזכיר האחרון של המפלגה הקומוניסטית באוזבקיסטאן. לאחר פטירתו עברה ההנהגה לידי סגנו, שווכת מירזיוייב (Mirziyoyev). האחרון נבחר לנשיא בשנת 2016 ומאז הוא מוביל שורה ארוכה ומקיפה של רפורמות פוליטיות, כלכליות וחברתיות שנועדו לקדם תהליכי דמוקרטיזציה, פתיחות חברתית וכלכלית, וגם שיפור במעמדן של נשים. 

בסוף חודש יוני פרסמו סוכנויות החדשות של אוזבקיסטאן כי הסנאט אישר את מינויה של פירוזה מחמודובה (Maxmudova) לתפקיד שגרירה. זהו המינוי הראשון של דיפלומטית מקצועית לתפקיד זה; בשנת 2010 מונתה אמנם גולנורה קרימובה (Karimova) לשגרירה בספרד, אולם היא זכתה בו משום שהיא בתו של קרימוב. כיום היא מרצה מאסר ארוך באשמת שחיתות וצבירת הון שלא כחוק. המינוי של מחמודובה מעניין גם בהקשר הישראלי: הדיפלומטית המקצועית הראשונה בתולדות אוזבקיסטאן המודרנית תכהן בישראל בתפקידה הראשון כשגרירה. 

מינוי זה מצטרף לרשימה ארוכה של יוזמות לשיפור הייצוג הנשי במדינה ולגידול ניכר במספר הנשים בבית הנבחרים. לפני הבחירות לפרלמנט האוזבקי, שנערכו בחודש דצמבר, קידם הנשיא חקיקה חדשה שנועדה להגן על הנשים מפני אונס וגילויי אלימות. ערב הבחירות הוא מינה את תנזילה נרבייבה (Narbayeva) ליו"ר הפרלמנט, האישה הראשונה המכהנת בתפקיד זה. תוצאות הבחירות האחרונות לפרלמנט (הבית התחתון) ולסנאט (הבית העליון) מצביעות על עלייה ניכרת בייצוג הנשי – משישה עשר אחוזים לשלושים ושניים אחוזים בפרלמנט ומשבעה עשר אחוזים לעשרים וחמישה אחוזים בסנאט. עם זאת, מספר הנשים ברשות המבצעת נותר נמוך למדי, וגם בממשלה מכהנת שרה אחת בלבד; אגרפינה שין (Shin), הממונה על השכלה טרום בית - ספרית, היא השרה היחידה מבין עשרים ושלושה שרים גברים.

עד להתפרקותה של ברית המועצות זכו הנשים במרכז אסיה לשוויון אזרחי, להשכלה ולתעסוקה (לרבות במגזר הציבורי) בכפוף לנאמנות לקו המפלגתי ולהסכמה של סביבתן הקרובה. השחרור הפורמלי שהבטיח החוק הסובייטי לא הצליח לשנות במהרה את המבנה המסורתי של המשפחה הגרעינית ושל הקהילה, שם נדרשו הנשים, בהן המשכילות והעובדות, להמשיך ולמלא את התפקידים המסורתיים בביתן, במשפחתן ובמרחב הציבורי. התפרקותה של ברית המועצות לו חוללה שינוי שלטוני מהותי באוזבקיסטאן; יו"ר המפלגה הקומוניסטית במדינה נבחר לנשיא כמנהיגה של "מפלגה דמוקרטית", וסדרי השלטון והנוהג החברתי המשיכו כסדרם. 

מקורם של תהליכי השינוי במעמד האישה באוזבקיסטאן, שהתרחשו במהלך המאה ה-20, היה חיצוני: גחמות הכובש או נסיבות חיצוניות. השלטון הקומוניסטי הפך את "שחרור נשות המזרח" לכלי תעמולה ולסמל של המהפכה, ואילו שנות מלחמת העולם השנייה אפשרו להן למלא את מקומם של הגברים, הזדמנות שהתפוגגה עם סיום המלחמה. גם במהלך שנות המשבר הכלכלי לאחר התפרקות ברית המועצות נותרו הנשים מאחור בזמן שמליוני הגברים יצאו לעבוד מחוץ לגבולות הרפובליקה, והן נדרשו לקיים את התא המשפחתי החסר בדרך לא דרך. מצבן של נשים במרכז אסיה כיום טוב לאין שיעור משהיה בתחילת המאה ה-20, אולם גם מאה שנה של נגישות גוברת להשכלה, ושבירת תקרת הזכוכית במישורים רבים, לא הולידו שוויון מלא לנשים באוזבקיסטאן. אלו המבקשות לשבור מוסכמות חברתיות, להחליט על גורלן, לפרנס את עצמן, ולעתים רחוקות (עדיין) לבחור את בן זוגן לחיים או להתגרש, עשויות להיתקל בקשיים רבים מצד משפחתן הקרובה וסביבתן. 

בתחילת חודש יולי 2020 יזמה קבוצה של נשים מאוזבקיסטאן מחאת רשת. הן הצטלמו נושאות שלטים הקוראים לשינוי חברתי במעמד האישה, כגון "רוסיה היא לא זונה", "כלה (בבית משפחת הבעל) אינה משרתת", "המכה – לכלא", ועוד. המחאה הייתה צנועה בסטנדרטים מערביים, אולם היא עוררה דיון ער ברשתות החברתיות ופילגה את המגיבים לתומכים ומתנגדים. קשה לדעת האם המחאה הזו תצית גפרור של שינוי בחברה שכבר עוברת שינויים חשובים בהקשר זה, אולם אין ספק שדרכן של נשות אוזבקיסטאן לשיפור במעמדן בדומה למתרחש במדינות ליברל - דמוקרטיות עודנה ארוכה. תקרות הזכוכית הכובלות אותן עדיין דורשות ניפוץ.

ד"ר לוין הוא עמית מחקר בפורום לחשיבה אזורית. זוהי גירסה מקוצרת של מאמר שהתפרסם באתר הפורום ביולי 2020

للمقالة بالعربية: هل تحطم النساء أوزبكستنان السقف الزجاجي؟

הצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ