לידיעת כחול לבן: סיפוח חד צדדי, מסוכן יותר מתקציב חד צדדי

יעל פתיר
יעל פתיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינה עוטה במסכה שעליה כתוב (באנגלית) לא לסיפוח
יעל פתיר
יעל פתיר

للمقالة بالعربية: لكاحول لافان: الضم أحادي الجانب أكثر خطورة من الميزانية السنوية

עמוד האינסטגרם של השרה לנושאים אסטרטגיים, אורית פרקש הכהן, סיפק לאחרונה הפתעה שלא ציפינו לה. תחת הכותרת "כחול לבן, יד על ההגה, רגל על הברקס", הופיע הסיפוח החד-צדדי בראש רשימת "הסיכולים", של כחול לבן בימיה הקצרים בממשלה. ההפתעה הייתה כפולה. גם בהצבת סיכול הסיפוח בראש רשימת "הישגיה" של כחול לבן. אותו סיפוח שראשיה נמנעו עד עכשיו מלהביע עמדה ברורה וחד משמעית לגביו. גם בעצם ה"סיכול". יומיים לפני אותו פוסט באינסטגרם, היה זה ראש הממשלה שהשרה פרקש הכהן חברה בה מי שהודיע ש"הסיפוח לא ירד מהפרק". אז למי אנחנו צריכים להאמין? לפרקש הכהן, שאומרת שהסיפוח "סוכל", או לנתניהו שמתעקש שהוא "לא ירד מהפרק"?

התשובה היא שכנראה לשניהם! בעוד מנהיגי כחול לבן, ישמחו להשאיר מאחוריהם את פרק הסיפוח החד צדדי מבית מדרשו של נתניהו, ראש הממשלה ישמח לחזור ולעסוק בו ולו רק כדי להסיט מעט את תשומת הלב הציבורית מכישלונו המהדהד בהתמודדות עם הקורונה. אבל כדי להשאיר את הסיפוח מאחור, לא די בלכתוב שהוא "סוכל", אלא יש לסכל אותו באמת, והדרך לעשות זאת היא אחת, להביע עמדה ברורה וחד משמעית. 

בשעה שראשי כחול לבן, מתעטפים בשתיקה בכל הקשור לסיפוח, היתה זו דווקא שרת התפוצות עומר ינקלביץ' (סיעת כחול לבן), שבמהלך סיור בשומרון הודיעה כי "השאיפה שלנו היא להחיל ריבונות". מסכלים או שואפים? לא ממש ברור. לכן זו העת של מנהיגי כחול לבן, גנץ, אשכנזי, חיימוביץ', ניסנקורן, פרקש הכהן ואחרים, להפסיק לשתוק ולהתחיל להבהיר. אם סיכול הסיפוח הוא באמת דבר שאתם מעוניינים בו, אז סכלו אותו, זה אפשרי. כפי שאתם נאבקים על כך שיהיה תקציב דו שנתי, כך תאבקו שלא יהיה סיפוח מסוכן והרסני.

בשעה שהקריאות למנוע מישראל לעשות שימוש בכספי הסיוע הביטחוני האמריקאי, כבר לא מגיעות רק משוליה השמאליים של המפלגה הדמוקרטית, אלא מידידיה הנאמנים ביותר של ישראל בקונגרס. בזמן ששר החוץ של האיחוד האירופי, ז'וזף בורל, מזהיר כי הסיפוח יביא עימו השלכות משמעותיות על יחסי ישראל עם אירופה, עצירת הסיפוח היא אינטרס ישראלי ראשון במעלה. 

אבל גם אם נעבור ממחוזות האינטרס הלאומי לאלו של האינטרס הפוליטי הצר, עדיין לראשי כחול לבן יש רק מה להרוויח מעצירת הסיפוח. במציאות שבה נתניהו נראה כמי שמתעקש להוביל אותם בכחש ורמייה בדרך למימוש גחמותיו, האינטרס הפוליטי של כחול לבן במעבר ממגננה למתקפה, מתחבר עם האינטרס הלאומי של סיכול מהלך שעלול להפוך את משבר הקורונה לתקופה שעוד נתגעגע אליה. הציבור הישראלי מבין זאת. לא במקרה שורה של סקרים מצאו כי רוב אזרחי ישראל מתנגדים לסיפוח חד צדדי, ובהם כ-80% ממצביעי כחול לבן

בשעה שנראה כאילו גורל המדינה מוטל על שאלת חד שנתיות או דו שנתיות התקציב, הסוגייה הגורלית ביותר לעתידה של מדינת ישראל, עלולה להתגנב בדלת האחורית ולזרוע עלינו הרס וחורבן. כחול לבן יכולים למנוע את הסיפוח. במקום לשלוח בלוני ניסוי בדמות הפוסט של פרקש הכהן, זה הזמן להציב את עצירת הסיפוח החד צדדי, כתנאי שווה בעוצמתו לדרישה לתקציב דו שנתי. צריך להבהיר לנתניהו כי כחול לבן לא תיתן יד לפגיעה באינטרסים של אזרחי ישראל, לא באמצעות תקציב חד שנתי מיותר ולא באמצעות סיפוח חד צדדי מסוכן.  

הכותבת היא ראש מטה מדיני, בתנועת "עתיד כחול לבן" ומנהלת לשעבר של כוח המשימה נגד הסיפוח

للمقالة بالعربية: لكاحول لافان: الضم أحادي الجانب أكثر خطورة من الميزانية السنوية

הצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ