שבירת המונופול של המשותפת תשרת את הציבור הערבי

הפגנה של מתנגדי נתניהו מול מעון בלפור, השבוע
ג'לאל איוב
ג'לאל איוב

للمقالة بالعربية: سيخدم كسر احتكار المشتركة مصالح الجمهور العربي

היעדרם הבולט של הערבים אזרחי המדינה מהפגנות בבלפור, הזכיר לי את היעלמותן ושתיקתן המבזה של המפלגות הערביות במהלך הפגנות המחאה החברתית ב-2011, כאילו יוקר המחיה אינו פוגע גם בחברה הערבית.

גם הציוץ של איימן עודה, בו הוא טען "שלקח הפסקה מחגיגות חג הקורבן כדי להפגין בבלפור", לא התייחס כלל למצב הכלכלי הקשה ולא כלל ביקורת על תפקודה של הממשלה. להפך הוא המשיך לטעון שההגעה לבלפור חשובה "כדי להעיף את נתניהו ואת הדרך הגזענית והמושחתת שהוא מייצג". בציוץ זה כינס עודה שוב את ציבור בוחריו תחת הסיסמה "רק לא ביבי", מבלי להתייחס לכשל הממשלתי בניהול הקורונה, היעדר מנהיגות ממשלתית אחראית גזענות ושחיתות. 

בחירתה של המטרה " רק לא ביבי" כבלעדית, הינה טעות אסטרטגית שהרשימה המשותפת חוזרת עליה שוב ושוב. אסטרטגיה זו עלתה לציבור הערבי ביוקר, מפני שהוא קודם כל אחד המוחלשים וכרגע הוא זקוק יותר מבעבר לשינוי בהלך הרוח הציבורי במיוחד בימין. 

 ציבור זה זקוק נואשות להחלטות ולתיאום ממשלתי עם משרדי הממשלה השונים, על מנת לפתור את בעיותיו הבוערות. הציבור הערבי אינו פריווילגי כמו שאר מפגיני בלפור, אשר שוויונם האזרחי מובטח בשל שיוכם הדתי- לאומי, ולכן מבחינתם, סילוקו של נתניהו הוא מלחמה על הבית.

הציבור הערבי טרם התקבל לאות "בית שוויוני" שהמוחים נלחמים עליו. ולכן, ההיאחזות בסילוקו של מר נתניהו באמצעות ההימור העיוור בדמות תמיכה בגנץ, הוכח כטעות קולוסאלית בבחירות האחרונות. ואם כבר במחנה "רק לא ביבי" עסקינן, היינו מצפים ש"הרשימה המשותפת" תקרא לכל פעיליה להגיע לבלפור! אולם, רשימה זו הפכה לרשימה מנוונת, שמשלחת לעולם סיסמאות ריקות מתוכן ונשענת על חששו של הציבור הרחב מהמשך כהונתו של נתניהו. 

הציבור הערבי הפך לבן-ערובתה של "הרשימה המשותפת" בגלל שני גורמים עיקריים: ההסתה של נתניהו ו"ההשתדלות" של מה שמכונה מחנה המרכז- שמאל הציוני הפרוגרסיבי-ליברלי, בין אם זה בישראל ובין אם מחוצה לה.

הגוש הפרוגרסיבי מעוניין להפיל את נתניהו, ולשם השגת יעד זה הוא מנצל את "הרשימה המשותפת" כקבלן קולות להרחבת אותו גוש מבלי שטובת הציבור הערבי תהיה לנגד עיניו. ולצערנו תוך צירופו של הציבור הערבי לגוש השמאל אוטומטית, כאילו אין עוד גוונים בחברה הערבית. התקשורת הישראלית שותפה למאמצי שימור תדמית סטריאוטיפית לערבים אזרחי המדינה, מפני שעסקה במשך שנים רבות בפעולות יח"צ לחברי הכנסת הערביים והדגישה אך ורק הופעות תיאטרליות בדלניות בכיכובם. ובכך חיזקה את דימויים השלילי של חברי הכנסת הערבים בתוך החברה הערבית וגם הישראלית. משחק הבדלנות של מרכיבי "הרשימה המשותפת" לדורותיהם, נועד לכסות על חוסר מעש ועל חוסר רצון להביע עמדות ברורות בשלל נושאים ערכיים וחברתיים פנימיים, דבר שכמובן היה עולה לחכ"ים אלה בקולות הבוחרים. עם הזמן, מאסה החברה הערבית בהצגות אלו וקולות אחרים הדורשים שינוי ואף מאיימים בהחרמת הבחירות, החלו לעלות. 

מי שהתגייס להציל את "הרשימה המשותפת" מקריסה, היו שלל מאמרי דעה של מחברים מן הקשת השמאלית בעיקר. חלקם של כותבי מאמרים אלה העזו לדרוש מהיהודים להצביע ל'רשימה המשותפת", כמובן שהיו כאלה שלא חסכו דברי תוכחה מהציבור הערבי והטיפו לו באומרם שהחרמת הבחירות הינה נזק היסטורי עצמי ובלתי הפיך. בעיני, טובת האוכלוסייה הערבית מחייבת את אזרחי המדינה הערבים לפעול פוליטית בתוך הקונצנזוס הישראלי בלי בושה והתנצלות. האינטרס של ערביי ישראל אינו להיות בכיס מחנה זה או אחר, אלא לנהל קשרים ולבנות קואליציות אסטרטגיות עם כל חלקי החברה הישראלית.

מה שנדרש היום הוא שחרור החברה הישראלית בכללותה מההגדרות הישנות של שמאל וימין. באותה מידה החברה הערבית נדרשת להשתחרר, מלפיתתו של מחנה המרכז- שמאל הפרוגרסיבי אשר באה לידי ביטוי בעיקר בתמיכה תקשורתית וכספית. על החברה הערבית לפעול לשבירת המונופול של "הרשימה המשותפת" על מנת לאפשר את חדירתן של חלופות פוליטיות שיקדמו את רווחת הציבור הערבי והציבור הישראלי בכללותו. עוד, חלופות אלה יעזרו בעיני לגיבושה של אמנה אזרחית חדשה בין כל חלקי החברה הישראלית, ובו בזמן ישנו את הדעה הרווחת לפיה בטחונה של מדינת ישראל מחייב אופוזיציה ערבית, לאומית אחידה, מבוקרת ונשלטת.

הכותב הוא עיתונאי, חבר מועצה בתנועת "1948 – מתחילים מחדש"

للمقالة بالعربية: سيخدم كسر احتكار المشتركة مصالح الجمهور العربي

הצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות