בעיניים ערביות - נרמול היחסים עם איחוד האמירויות

נשיא איחוד האמירויות, מוחמד בן זאיד אאל נהיאן
חסין אלע'ול

للمقالة بالعربية: التطبيع مع الإمارات بعيون عربية

נרמול יחסי ישראל ואיחוד האמירויות, זכה לביקורת רחבה ועוקצניות מצדה של העיתונות הערבית והמדיה החברתית. תומכי צעד זה מתאמצים כרגע למצוא תירוצים שמצדיקים אותו, במיוחד לאור העובדה שמדינות ערביות רבות אינן תומכות בו בראשן הרשות הפלסטינית כמובן. הסיבה העיקרית שעומדת מאחורי התנגדות זו היא העובדה שאין בין איחוד האמירויות לבין ישראל שום סכסוך לא פוליטי ולא טריטוריאלי, ולכן בעיני רבים אין שום הצדקה לנרמול היחסים. השלכות הסכם זה ממשיכות להגיע, ומספר המתנגדים עולה על מספר התומכים.

פרשנים פוליטיים רבים חושבים שצעד זה הוא מעין בגידה בערבים, מפני שהוא בראש ובראשונה מחבל באינטרסים הפלסטיניים. בעיניהם זה אבסורדי שמדינה ערבית תסכים לנרמל את יחסיה עם ישראל כאשר זו עושה כל אשר ביכולתה על מנת לחסל את פתרון שתי המדינות ומכריזה על המשך סיפוח אדמות פלסטיניות. גרוע מזה, טיעונו של שליט האיחוד שהסכם זה בא למנוע את יישומה של תוכנית הסיפוח, לא התקבל בחוגים הפוליטיים הערביים וגם לא בפלסטיניים. מפני שנתניהו מיהר להכריז שאין בכוונתו לבטלה אלא להקפיאה. טיעון זה גובה לאחר מכן ע"י טראמפ וגם ע"י דוד פרידמן שגריר ארה"ב בישראל. בטור זה אנתח את הסוגיה שעל הפרק, תוך הישענות על שני טורי דעה מרכזיים שפורסמו בעיתונות הערבית.

במאמרו שיצא בעיתון אלקודס אלערבי תחת הכותרת " נורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות - קציר השווא" כתב סובחי חדידי :" הסכם זה מעלה על נס את הסכם השלום בין שתי מדינות שמלכתחילה אינן מסוכסכות. להפך, הרי במשך עשור שררו ביניהן יחסי ידידות וחלקו הבנות הדדיות, ומעל לכל שתיהן הצליחו לשתף פעולה בתחומים פוליטיים, דיפלומטיים, צבאיים, ביטחוניים וכלכליים בחשאי ובפומבי לאחר מכן.

הכותב לעג לגרסתו של שליטי האיחוד, בה נטען שמטרת הסכם זה עצירתה של תוכנית הסיפוח בגדה המערבית ועמק הירדן והחזרת פתרון שתי המדינות לאג'נדה. חדידי כתב :" נתניהו הכריז על הקפאת תוכנית הסיפוח - אבל אין זה אומר שהיא ירדה מהפרק - להפך היא עדיין על הפרק ומימושה תלוי בתיאום עם ארה"ב. נשיא ארה"ב נתן לעוזרו ג'אריד קושניר ולשגריר ארה"ב בירושלים לדברר את עמדת המשטר התמוהה".

בעיניו של חדידי שניהם נתניהו וגם טראמפ מעוניינים במתנה שאיחוד האמירויות זרק לעברם. חדידי טען שמבחינת :" נתניהו הסכם זה יצליח להסיט את השיח מתיקי השחיתות וממשפטו המתקרב, ומבחינתו של טראמפ ההסכם יהווה סוג של הישג שיוסיף לרקורד מדיניות החוץ הכושלת שהנהיג". חדידי מסיים את מאמרו באומרו, שהסכם זה אינו מייצג לא את תקוותו ולא את רצונו של עם באיחוד האמירויות. בעיני חדידי:" כמו ששני ההסכמים - קמפ דיוויד שנחתם ב-1979 והסכם השלום עם ירדן שנחתם ב-1994 – כשלו בנרמול יחסי העם המצרי והירדני עם הכיבוש, גם הסכם ייכשל".

במאמרו שיצא בעיתון אלערבי אלג'דיד תחת הכותרת "נורמליזציה עם ישראל - שלושה מנהיגים במלכוד", טען מחמד סאלח אלמספר שהצעד שהובילו נתניהו ויורש העצר באבו-דאבי מחמד בן זאיד :" לא היה מפתיע כלל, הרי היינו עדים להתנוססותו של דגל ישראל באבו-דאבי כמה וכמה פעמים בעשר השנים האחרונות. כמו כן ידוע לנו ממקורות מהימנים שמשלחות ישראליות רבות הגיעו להתארח באבו-דאבי".

אלמספר טוען ששלושת המנהיגים טראמפ, ראש ממשלת ישראלי נתניהו ויורש העצר מחמד בן-זאיד משתמשים בהסכם זה על מנת להיחלץ מהמצוקות אליהן נקלעו. טראמפ מתמודד עם נסיגה משמעותית בפופולריות שלו, משבר כלכלי ואבטלה העומדת כרגע על 33.3 מיליון מובטלים שדורשים פתרון מיידי למצוקתם, והכל מתרחש בצלן של הבחירות הנשיאותיות המתקרבות בנובמבר. לעומתו נתניהו מתמודד עם סוגיות פוליטיות ומשפטיות רבות, שוחד, מרמה והפרת אמונים. בעיותיו של מחמד בן זאיד לעומתם אזוריות-בינלאומיות,  פנימיות-חיצוניות, כלכליות-פוליטיות. וזה מבלי להזכיר את הסכסוכים הפנימיים בין שליטי האיחוד, שצמחו על רקע המחלוקת על מדיניות החוץ- והביטחון של האיחוד, ביחס למלחמות ולקונפליקטים במזרח התיכון ולמעורבות צבאית בתימן, לוב, סוריה ועיראק."

הכותב מסיים את דבריו באומרו :" שהמרוויחה העיקרית מהסכם זה היא ישראל, אבל ההפסד כולו לאיחוד האמירויות". בעיני נתניהו ימשיך לייצר עוד הסכמי שלום דומים עם מדינות המפרץ דוגמת בחריין, עומאן וסודאן. מפני שלתפישתו אלה הסכמים שאינם מותנים בשלום עם הפלסטינים, משמע שלום למען שלום ולא תמורת שטחים. לנתניהו יש סיכויי הצלחה לא מבוטלים בזירה זו, מפני שמדינות ערביות רבות מעוניינות לנרמל את יחסיהן עם ישראל - למרות שמהלכים אלה סותרים מהותית את עמדת רובן -  אשר התנתה בעבר את נרמול היחסים עם ישראל בהחזרת השטחים שנכבשו בשנת-1967 ובהקמתה של מדינה פלסטינית.

הכותב הוא מרצה באוניברסיטה הפתוחה ומתרגם

للمقالة بالعربية: التطبيع مع الإمارات بعيون عربية

הצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות