דחלאן הוא הזרוע המבצעת של עסקת המאה

דחלאן (מימין) ועבאס, ב-2006
שאהין נסאר
שאהין נסאר

للمقالة بالعربية: دحلان ذراع صفقة القرن التنفيذية

ברצוני להרחיק לכת ולומר שהמרוויח העיקרי מההסכם שעוד לא נחתם בין ישראל לאיחוד האמירויות, הוא לא אחר מאשר מוחמד דחלאן. אבל אם תשאלו את האדון דחלאן איש סודם של שליטי המפרץ, הוא יגיד לכם איש אינו מרוויח מהסכם זה. יותר מזה הוא יגיד לכם, שכל רצונו זה להושיע את בני עמו הפלסטינים דרך גיוס תמיכה פוליטית וסיוע כספי מאיחוד האמירויות כפי שעשה ביוני האחרון.

דחלאן השיג שני ציפורים במכה אחת, מצד אחד שלח מכה לבטן הרכה של אבו מאזן וזעזע את מעמדו הרעוע ותייג אותו כמנהיג חסר הישגים פוליטיים. ומצד שני, "הצליח" לעצור את תוכנית הסיפוח. דרך קידום הסכם זה, דחלאן מנסה למתג את עצמו כמנהיג אלטרנטיבי אשר ביכולתו להחזיר את הסוגיה הפלסטינית לקונצנזוס הערבי. ואף להזכיר לעולם הערבי שהיא לב ליבו של הסכסוך הערבי ישראלי ולא רק הפלסטיני. אבו מאזן יתקשה מאוד להתחרות בדחלאן, איש התוצאות!

בעיני הצהרת איחוד האמירויות בעניין "הקפאת תוכנית הסיפוח", שקרית לחלוטין. וייתכן, שהיא לא מעבר לסיכום טלפוני לא רשמי. כמובן שהצהרה זו רעה מאוד, מפני שאין מטרתה לסיים את הכיבוש אלא "לנהלו". נתניהו ושותפיו באיחוד האמירויות מנהלים משא ומתן על מנת "לבטל את סיפוח הגדה" ולא על מנת לבטל את סיפוח ירושלים המזרחית או הגולן הסורי הכבוש. אבל שוב זו דרכו של ביבי, הוא מנהל את הסכסוך ומנרמל את הכיבוש.

אם להאמין לביבי - ההסכם סגור וחתום - כלומר תם ונשלם! יחסים בין מנהיגי שתי המדינות התקיימו מאז ומעולם, ואף הגיעו לאמירויות משלחות שהכינו את הקרקע לנורמליזציה. בעוד ישראל מחפשת מקום מתאים למקם את שגרירותה העתידית, מוחמד בן זאיד קרא לגבש מתווה שיתוף פעולה ובניית יחסים דואליים עם ישראל. 

נכון לרגע זה ניסיונותיו של דחלאן להדיר את רגליו של עבאס מהמוקטעה, כשלו. אך חברו מהאמירויות - איש משטרת דובאי הכל יכול- דאחי חלפאן התחיל לחמם את האווירה ולהסיט את דעת הקהל באיחוד האמירויות ובעולם הערבי נגד עבאס. 

מאז שהאיש עלה לכותרות לאחר חשיפתו לחיסולו של מחמוד אלמבחוח – בכיר חמאס בדובאי בשנת-2010, הוא לא מפסיק לדבר פוליטיקה. אז חלפאן, התגייס למשימת השחרת שמו של עבאס, במיוחד לאחר שהאחרון יצא נגד נרמול היחסים עם איחוד האמירויות. ומעל חשבונו בטוויטר ותחת תמונה של עבאס מחבק את אולמרט כתב בלעג "אני אוהב כשאתה מתמסר למשחק"! בציוץ אחר הקניט את עבאס באומרו: "אתה בטח מקשיב לשירים ישראליים"! דאחי חלפאן קורא מזה שנים לנורמליזציה עם ישראל, ולדעתו אין פתרון לסוגיה הפלסטינית.

לאחר שעבאס והרשות עצרו את התיאום הביטחוני עם ישראל באופן מלא, ולאחר שמאמצי החזרת דחלאן לגדה המערבית כנשיא הרשות הפלסטינית העתידי כשלו, הסתבר שאין לאיחוד האמירויות מה להפסיד הרי הרשות הפלסטינית קורסת. העובדות מדברות בפני עצמן, עובדי המגזר הציבורי הפלסטינים לא מקבלים את שכרם, האבטלה מגיעה לשיאים חדשים ואין גוף מנהלי שיגבה מסים (תפקיד שישראל ביצעה בעבר). לא אתפלא למראהו של דחלאן מגיע בחזרה לגדה המערבית, עם כספי האיחוד ובאישורה של ישראל מושיע את עמו הפלסטיני. הרי השקעות כספיות מהאיחוד לאחר נרמול היחסים, צפויות להגיע אל שני עברי הקו הירוק.

לדעתי דחלאן, ינהל את הסכסוך אך ורק לטובתן של האמירויות וישראל, הוא יחזיר את שיתוף הפעולה והתיאום הבטחוני. ואם יעמוד בציפיות ויספק את "הסחורה" - וישכח את שנות כליאותו הרבות בבתי הסוהר הירשאליים -  בעיני יעשה הכל על מנת לשפר את מצבם הכלכלי של בני עמו בסיוען של מדינות המפרץ. ובהמשך יהפוך לזרוע המבצעת "עסקת המאה"! 

הכותב הוא עיתונאי ופרשן פוליטי

للمقالة بالعربية: دحلان ذراع صفقة القرن التنفيذية

הצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות