נתניהו ניפץ את חלום ארץ ישראל השלמה

הפגנה בכיכר רבין בתל אביב נגד סיפוח, בשבוע שעבר
יעל פתיר
יעל פתיר

للمقالة بالعربية: حطم نتنياهو حلم أرض اسرائيل الكبرى

כשאישומים פליליים חמורים מאיימים להפוך אותו מראש ממשלה לאסיר, נסח בנימין נתניהו את המהלך הפוליטי הגדול שיחלץ אותו מגורלו: סיפוח. במהלך חד צדדי של החלת ריבונות ישראלית על השטחים בגדה המערבית, תכנן נתניהו להשיג שתי מטרות: לשים קץ לרעיון שתי מדינות הלאום;  ולהשיג 61 פלוס מנדטים לממשלת ימין טהורה דרכה יחולל הפיכה חוקתית, ימנה פרקליט מדינה ומפכ״ל מנאמניו, יעביר את החוק הצרפתי ויישאר מחוץ לכלא. 

כשמסתכלים על זה בצורה זו - לא בתור יוזמה מדינית אידיאולוגית - אלא בתור מהלך פוליטי  לקידום האינטרס האישי שלו, קל מאוד להבין איך בלי שום נקיפות מצפון, לאחר שהתברר שהוא לא מספק את הסחורה, נמכר הסיפוח על ידי בעליו, בעסקה משתלמת: הסכם שלום היסטורי עם איחוד האמירויות ונורמליזציה. 

למרות שבראש ממשלת ישראל עמד מנהיג מחנה הימין, ובוושינגטון נשיא וממשל פרו מועצת יש״ע, רעיון הסיפוח התרסק התרסקות מפוארת, ונתניהו נאלץ להודות שאפילו כשהתנאים מבחינת הימין אופטימליים מאוד, האג'נדה הפרגמטית של הכרה בצורך לוותר על שטחים תמורת שלום נמצאה כאופציה  ברת היישום היחידה. 

כלומר, לא רק שהסיפוח נפח את נשמתו, אלא שבמותו הוא הקים לתחייה את הפרדיגמה אותה ביקש לחסל: שלום במחיר ויתור על השטחים. נתניהו שהבין את פוטנציאל הפגיעה בבייס הימין, ניסה מיד למזער נזקים: לא ויתור על שטחים תמורת שלום, אלא ״שלום תמורת שלום״. אבל המשמעויות הדרמטיות של הוויתור על הסיפוח - הפגיעה בחלום ארץ ישראל השלמה והחייאת עקרון חלוקת הארץ - גדולים מדי מכדי שיוכל להסתירן מאחורי משחקי מילים. 

הסיפוח החד צדדי עתיד היה לעצב את גבולותיה העתידיים של מדינת ישראל והמאבק של הימין האידיאולוגי בהובלת מועצת יש"ע. גבולות אלה היו אמורים להיות רחבים ככל הניתן, בכדי להשאיר את הפלסטינים לכודים בבנטוסטנים זעירים ומפוזרים ברחבי השטח, ללא יכולת להפוך למדינה ברת קיימא. בהחלטתו לוותר הלכה ולמעשה על הסיפוח, ויתר נתניהו גם על הניסיון לעצב מחדש את גבולותיה המדיניים של מדינת ישראל, באופן שינציח את השליטה הישראלית במרבית שטחי יהודה ושומרון.

נתניהו הוציא את הסיפוח מהמזווה הפוליטי, כדי להיות המנהיג שבישר את סופו של חלום העצמאות הפלסטיני ובסופו של דבר סיים את המהלך כנושא הבשורה ההפוכה, לפיה ישראל מכירה בכך שהשטחים מוחזקים בידיה כפיקדון בלבד. נתניהו בורח כעת לדיבורים על דחיות והשהיות, אבל מה שנתניהו לא מעז להגיד, אמר הנשיא טראמפ שהבהיר ש"ישראל ויתרה על הסיפוח".

24 שנים לאחר אותו תשדיר מפורסם של נתניהו בבחירות 1996, בו יונת השלום הלכודנכית צצה לה כשהבטיחו לנו שעם נתניהו "עושים שלום בטוח", ו-11 שנה אחרי נאום בר אילן, נתניהו שב ועושה שלום ומכניס אוויר לראותיו המדולדלות של פתרון שתי המדינות.  

ישראל קיבלה שלום, וויתרה בתמורתו על זכותה על השטחים. נכון, הדרך להקמתה של מדינה פלסטינית לצידה של מדינת ישראל עדיין ארוכה. ההתנחלויות עדיין זוכות לתקציבים וטיפוח, והפלסטינים רחוקים מלהיות חופשיים, אבל בקבלתה את תנאי ההסכם, ממשלת נתניהו הכירה בזמניות השליטה הישראלית על שטחים, הכרה שהיא תחילת סיומו של הכיבוש, גם אם ייקח זמן רב עד שנגיע לסופו המוחלט.

הכותבת היא מנהלת מטה המאבק נגד הסיפוח לשעבר

للمقالة بالعربية: حطم  نتنياهو حلم أرض اسرائيل الكبرى

הצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות