נתניהו בורח קדימה

נתניהו וטראמפ בטקס חתימת ההסכמים עם איחוד האמירויות ובחריין. נתניהו מציג את ההסכם החתום
חסין אלע'ול

للمقالة بالعربية: نتنياهو يهرب للأمام

במשך יותר משנה וחצי ניסה בנימין נתניהו להקים ממשלת ימין לפי מידותיו, במטרה להעביר חוקים ספציפיים אשר יאפשרו לו להתחמק מהעמדה לדין כצפוי בשנה הבאה. באמצעות הקמת ממשלה זו הוא מתכנן לשלוט במערכת אכיפת החוק ולמנות חלק מנאמניו בתפקידי מפתח, דוגמת המפקח הכללי של המשטרה, היועץ המשפטי לממשלה ועוד. 

עם זאת, במשך כל התקופה שעברה ולמרות שלושת סבבי הבחירות הקודמים, נתניהו כשל בהקמת אותה ממשלת ימין בה חפץ. יותר מזה, בחודש מאי האחרון הוא נאלץ לחלוק את השלטון עם יריבו בני גנץ, שלטון שכולנו יודעים כי כשל כישלון חרוץ הן בהתמודדת עם מגיפת קורונה והן בהתמודדות עם המשבר הכלכלי שנוצר בעקבותיה. 

נתניהו ניסה בכל מאודו - ללא הצלחה- להסיט את תשומת ליבה של התקשורת  ממשפטו המתקרב וגם מהמשבר הכלכלי החמור אליו נקלעה המדינה. אך כלי התקשורת הישראליים המשיכו לדון בהאשמות שעלו מתיקי החקירה נגדו, וגם במדיניות החוץ- פנים השנויה במחלוקת אותה הוא עדיין מוביל בעקשנות. וזה כמובן מבלי להתייחס אפילו לביקורת והרעש התקשורתי - השלילי לרוב   שמעוררים שניהם רעייתו ובנו יאיר.

בעזרת ידידו בבית הלבן - דונלד טראמפ- נתניהו ביקש לזרז את חתימת הסכם השלום עם איחוד האמירויות הערביות, הסכם שהביא בעקבותיו לחתימה מסמך נורמליזציה שטחי אשר לא הבשיל לכדי הסכם שלום עם בחריין. המטרה הייתה פוליטית כמובן, לצבור תמיכה ציבורית לקראת הבחירות המתקרבות. 

נתניהו ניסה אמנם, לשווק לציבור הרחב ולתקשורת את הישגיו במישור הדיפלומטי כהצלחה כבירה, אך אלה לא השפיעו כל כך על סקרי דעת הקהל. להפך לפי דיווחי חלק מסקרי דעת קהל שנערכו לאחרונה, חלה ירידה משמעותית בפופולריות שלו וגם במספר המנדטים אשר תקבל מפלגתו במידה וייערכו הבחירות בתקופה זו.

נתניהו מתגאה בהישגיו בזירה הפוליטית-דיפלומטית, שכן על פי אמונתו הוא הצליח להפוך את גישת "השלום למען השלום" למציאות, ובמקביל לפסול פוליטית את גשית "השלום תמורת שטחים". נתניהו מנסה בכל כוחו לחמוק ואף לפסול פוליטית את גישת "השלום תמורת שטחים". ועל כן, הוא בורח ומדלג פוליטית קדימה, ונמנע מחתימת הסכמי שלום עם הפלסטינים. מפני שהמשמעות הישירה של צעד זה, תהיה נסיגה מהשטחים שנכבשו בשנת-1967. נתניהו אינו מוכן לנקוט בצע זה, מפנה שזה לא עולה בקנה אחד עם הקו הפוליטי אותו מובילה מפלגתו ועוד מפלגות ימניות אחרות.

נתניהו מתמודד עם משברים רבים, והוא חושש מהשפעתן של הפגנות הנגד שנערכות מדי שבוע אל מול מעונו בבלפור. בנוסף, הוא לא מרגיש בנוח עם הברית שכרת עם יריבו בני גנץ, משום שברית זו לא מאפשרת לו להעביר חוקים שיובילו לדחיית משפטו. ההתקפות החוזרות ונשנות שלו על מערכת המשפט, היועץ המשפטי, השמאל ותקשורת, הם הוכחה לכך שהוא מאבד את כוחו. אבל מעל לכל, הן הוכחה שחתימת הסכמי השלום עם שתי מדינות לא "מסוכסכות" עם ישראל, לא יעזרו לו. 

נתניהו עדיין חושש לאבד את מעמדו וכוחו, בעיקר בגלל ההפגנות השבועיות אל מול מעונו בירושלים. ולשם כך, ימציא עילה על מנת לזרז את סבב בחירות הרביעי ברצף ( תוך שנתיים), או לסירוגין יחתום על עוד הסכמי שלום עם מדינות אחרות כמו ערב הסעודית, סודאן ועומאן כך יוכיח לציבור הישראלי כי הוא עדיין מנהיגה היחיד והראויי של מדינת ישראל. אך נראה כי הפעם הקוסם "הכל יכול" חסר אונים, וכנראה שלא יצליח לשנות את כללי המשחק. במקום חתימת הסכמי שלום עם איחוד האמירויות היה עליו תחליה, לאחות את השסעים החברתיים העמוקים שמתרחשים בתוך החברה הישראלית. ושנית והכי חשוב, לחתום על הסכם שלום עם הפלסטינים ולסיים את הסכסוך העקוב מדם.

הכותב הוא מרצה באוניברסיטה הפתוחה ומתרגם

הצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

للمقالة بالعربية: نتنياهو يهرب للأمام

תגובות