הייתי רוצה לקבל אותו יחס שהחרדים מקבלים מהמשטרה

הפגנת חרדים נגד הסגר
חסין אלע'ול

للمقالة بالعربية: كنت أودّ أن تعاملني الشرطة كما تعامل اليهود المتديّنين

כשמשטרת ישראל מפזרת הפגנות ביישובים הערביים, לרוב היא עושה זאת בכוח מופרז ומרבית ההפגנות מסתיימות במעצרים ולעיתים אף בפצועים. כשמדובר בהפגנות במגזר הערבי, היד קלה על ההדק. כמעט כל הפגנה בה משתתפים אזרחים ערבים קטנה כגדולה, זוכה לטיפול משטרתי מיוחד שימוש בזרנוקי מים, גז מדמיע ולפעמים גם בכדורי גומי. אני בספק אם אי פעם ניסו קציני משטרת ישראל לנהל משא ומתן עם מארגני ההפגנות הערבים מבעוד מועד, כפי שהם נוהגים לעשות עם מנהיגי החרדים כיום. 

ולכן, אין פלא שהאמון בין האזרחים הערבים והמשטרה שואף לאפס. וכל מפגש פוטנציאלי בין שוטר ואזרח ערבי - גם אם מדובר בשוטר תנועה - יכול בקלות להפוך לאלים. המשטרה אינה מחפשת להגיע לעמק השווה כשמדובר במפגינים ערבים, ואין היא נותנת למפגינים להוציא קיטור ולהתפזר כלעומת שבאו. 

לעיתים קרובות מנהיגי הציבור הערבי מבקשים מקציני המשטרה לתת למפגינים למחות, כאשר הם בעצמם יערבו לכך שההפגנות יתקיימו ללא אלימות. אך כהרגלה המשטרה כמעט תמיד מסרבת לכך, ואף מפגינה את כוחה גם כשאין צורך בכך. וועדות רבות קמו ודוחות רבים נכתבו על יחסה של המשטרה לציבור הערבי, אבל לצערי האלימות המשטרתית כלפי האזרחים הערבים לא השתנתה. לעומת זאת מה שמפליא אותי ואת רוב האזרחים הערבים, שמשטרת ישראל מטפלת באזרחים היהודים ובמיוחד בחרדים בכפפות משי. אני מרגיש שאני חי בשני עולמות מקבילים, מצד אחד המשטרה הישראלית סבלנית מאוד כלפי החרדים גם כשהם חוסמים כבישים ולא נשמעים להוראות משרד הבריאות. אבל מצד שני, היא כוחנית ואלימה כלפי האזרחים הערבים. האזרח הערבי כולל אותי, יכול רק לחלום על יחס כזה!

המשטרה חסרת ישע אל מול הציבור החרדי, ולעיתים נדמה שהיא חוששת לכנס למעוזי הקבוצות החרדיות הקנאיות והן עושות את אשר עולה על רוחן במיוחד בתקופה זו כאשר נגיף הקורונה משתולל. למרות העלייה בקצב התחלואה במיוחד בערים החרדיות, המשטרה אינה מצליחה לאכוף את תקנות הסגר וההגבלות שהממשלה קבעה, מפני שחלק רחב מהציבור החרדי לא נשמע להוראות משרד הבריאות וממשיך בשלו.

חלק ממנהיגי הציבור החרדי מיישרים קו עם דרישות "הבייס" האלקטוראלי שלהם, מה שמעודד פלחים רחבים מהציבור החרדי להמשיך להפר את הוראות משרד הבריאות. חלק רחב מהציבור החרדי מקיים אירועים רבי משתתפים, והתוצאה כאמור עלייה ברמת התחלאוה בקרבם. אנו עדים לכך שהמשטרה וקברניטיה מנסים להגיע לפשרות עם מנהיגי הציבור החרדי, למרות שהם מסכנים את עצמם ואת הציבור הרחב. אך מנגד, המשטרה אינה מפעילה את אותם שיקולי דעת בעת בואה "להשליט" סדר ביישובים הערביים.

ברור לכולנו שלמשטרה יש תפקיד חשוב בהשלטת הסדר ובטיפול באלימות, אך האכיפה לא יכולה להיות בררנית וגזענית. חובה על המשטרה כמנגנון לשפר את תדמיתה בעיני האזרחים הערבים. מתחילת שנה זו, נרצחו לפי דוח המעקב של יוזמות אברהם 66 אזרחים ערבים, המשטרה לא הצליחה לפענח אפילו עשירית מאותם תיקי רצח! בעיני חובה עליה, לשנות את סדר עדיפיותיה ולחפש ערוצי הידברות עם האזרחים הערבים, אולי תזכה באמונם. כדי להשיג מטרה זו במהירות המרבית, יהיה עליה לתת את הדעת על מקורות הפחד במפגשם של האזרחים הערבים עם אותה משטרה.

הכותב הוא מרצה באוניברסיטה הפתוחה ומתרגם

للمقالة بالعربية: كنت أودّ أن تعاملني الشرطة كما تعامل اليهود المتديّنين

للانضمام لمجموعة الساحة على الفيس بوك

תגובות