התמוטט ומת, או נרצח?

עאמר עבד אלרחים סנובר
סבי יאפא
סבי יאפא

للمقالة بالعربية: وقع أرضا ومات، أم قُتل؟

לפי מקורות פלסטיניים אתמול ב-25.10.20, הוכה למוות הצעיר הפלסטיני עאמר עבד אלרחים סנובר בן ה- 18. הוא הוכה סמוך לכפר הפלסטיני תורמוס עיא צפונית לרמאללה. משרד הבריאות הפלסטיני מסר אחרי בדיקה רפואית שבוצעה בצעיר, כי סיבת המוות מכות קשות בצווארו.

אני מנסה לחשוב על רגעי האימה שעברו על הצעיר הפלסטיני בזמן שהוכה לכאורה באכזריות וללא רחמים ע"י החיילים וליבי מתכווץ. שלרגע לא תטעו. גם החיילים המכים ישלמו מחיר. אולי לא ישלמו מחיר משפטי לאור העובדה שהצבא מקפיד לחפות על פשעי חייליו, אבל מחיר נפשי בהחלט כן. כשאומרים שהכיבוש משחית מתכוונים בדיוק לזה, להשחתת הנפש. לאיבוד צלם אנוש.

צבא הכיבוש מתהדר בתואר השקרי 'צבא ההגנה' בזמן שחלק מחייליו נוהגים כמיליציה חמושה, ככנופיה אכזרית שמוציאה להורג פלסטינים בין אם במכות או בירי מכוון. אם חשבתם שהפשעים המחרידים האלה יישארו בחצר האחורית של השטחים הכבושים טעות קשה בידכם. הרי, החיילים האלה ישתחררו בסוף, ויהפכו לאזרחים. חלקם אולי יתגייס למשטרה ואז האלימות אליה הורגלו תופנה פנימה כלפי מפגינים ואזרחים מן השורה. זרע הפורענות נשתל במהלך השירות הצבאי אבל יבוא לידי ביטוי גם בחיים האזרחיים.

שתיקת התקשורת נוכח הפשעים האינסופיים שמבוצעים בשטחים הכבושים (בין אם הם מתבצעים ע"י חיילים או ע"י מתנחלים) הינה תעודת עניות מהדהדת וחרפה שלא תמחה במהרה.

אתם בטח שואלים מה היתה תגובת הצבא לטענת הפלסטינים שחיילים הרגו את הצעיר הפלסטיני במכות. תגובת הצבא למותו של הצעיר הפלסטיני עאמר עבד אלרחים סנובר עקב המכות שקיבל לכאורה בצווארו, היתה מגוחכת, פאתטית ואף עלבון לאינטליגנציה: בהודעת צה"ל נאמר כי: "ככל הנראה במהלך המנוסה אחד החשודים איבד את הכרתו, התמוטט ונחבל בראשו".

הבנתם?! אדם מאבד הכרה במהלך מנוסה מתמוטט ועקב חבלה בראשו מת. יש יותר מופרך מזה? בכל יום עשרות פלסטינים בורחים מחיילים שרודפים אחריהם. לא זכור לי שבמהלך מנוסה מישהו מהם איבד את הכרתו. ממתי אדם מאבד הכרה במהלך מנוסה? ולא רק שאיבד את הכרתו, הוא התמוטט ונחבל בראשו באופן כזה שהחבלה גם הביאה למותו.

גרסת הצבא מגוחכת, מופרכת ותלושה מהמציאות. זוכרים את המקרה של מוחמד תמימי שנורה בראשו במהלך עימותים בנבי סאלח? לפי מתאם הפעולות בשטחים דאז יואב (פולי) מרדכי, הנער מוחמד תמימי הודה בחקירה כי נפצע מכידון אופניים ולא מירי במהלך עימותים עם כוחות צה"ל. וזה בזמן שצילומי ה- CT והרנטגן הראו את הכדור בראשו. מספיק היה להסתכל בגולגולתו של מוחמד תמימי כדי להפריך את גרסת האופניים המגוחכת והשקרית של מתאם הפעולות בשטחים.

הגיע הזמן להפסיק לעצום עיניים נוכח הזוועות המתרחשות בשטחים. צריך למחות, לגנות ולהוקיע את מדיניות הכיבוש האכזרית בשטחים. אבל הכי חשוב לסרב להיות חלק מהמנגנון הצבאי האלים והדכאני שנוקט במדיניות אכזרית כלפי הפלסטינים מזה עשרות שנים. סרבו להיות שותפים לפשעי הכיבוש. סרבו לשרת בצבא הכיבוש, זה בידכם ובידיכן. 

הכותב פעיל זכויות אדם

للمقالة بالعربية: وقع أرضا ومات، أم قُتل؟

הצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות