בלי משפט, בלי אישום ומבלי שביצע עבירה

זמנו של מאהר אלא'חרס אוזל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאהר אל־אח'רס בבית חולים קפלן, בחודש שעבר
ד"ר זאב וינר וענת ליטוין

للمقالة بالعربية: اسرائيل تُصفي الأخرس تدريجيا

שביתת הרעב של מאהר אלאח'רס שמוחזק ע"י ישראל, בצו מעצר מינהלי מתקרבת לקיצה. לא ידוע מה יבוא קודם, מותו או היענות המדינה לדרישתו לבטל לאלתר את הצו. כמו במקרים שונים בעבר, המעצר הוביל לשביתת רעב והדיון הציבורי התמקד בדרמה המתרחשת, משמע באדם המרעיב עצמו לנגד עיני רופאיו והחברה. אך בבסיס המעצרים המנהליים עומדות עוולות חברתיות, מוסריות, ומשפטיות עליהן שובתים אותם עצורים. עוולות אלה שצריכות לעמוד המרכז השיח החברת- פוליטי בימים בהם החול בשעונו של אלאח'רס ומדינת ישראל הולך ואוזל.

כליאה באשר היא, במיוחד מעצר מנהלי יכולים לפגוע פגיעה אנושה בבריאות הכלוא ובסביבתו. כך, פעולה חוקית לכאורה גורמת לפגיעה בזכות לבריאות שהיא זכות יסוד שמעוגנת באמנות בינלאומיות שגם ישראל חתומה עליהן.

מעצר "רגיל" בעקבות ביצוע עבירה, מצריך הצגת כתב אישום לבית המשפט ומסתיים בזיכוי או בענישה קצובה בזמן. מעצר מינהלי לעומת זאת מתבצע מתוך חשש למעשים עתידיים שאין וודאות כי אכן יתרחשו. העצור אינו יודע על מה נעצר ולכמה זמן. הסיבה למעצר לא תיחשף בפניו ומשך המעצר אינו ידוע, שכן ניתן לחדש את הצו ללא הגבלה. ישנם עצורים מנהליים שמוחזקים שנים על גבי שנים בכלא. ישנם פלסטינים אשר נעצרים בצווים מינהליים חוזרים מידי תקופה, כך שגם אם סיימו לרצות מעצר והשתחררו הדבר אינו מבטיח שלא ייעצרו מחדש לאחר תקופה קצרה.

מעצרים מינהליים נתפסים כאמצעי ללוחמה בטרור אך השימוש הרחב בהם כלפי פלסטינים בגדה בנוסף לפרופיל העצורים שכולל גם מעצר חברי פרלמנט, אנשי אקדמיה,סטודנטים, אנשי רוח, עיתונאים, פעילים חברתיים, פעילי הוועדות העממיות נגד הגדר ועוד. מצביעים על כך שהמעצרים נועדו להיאבק בהתנגדות העם הפלסטיני לכיבוש הישראלי ותוצריו, במיחוד כשההתנגדות היא בלתי אלימה ולגיטימית.

כל מעצר הוא מצב עקה (סטרס) קיצוני הטומן בחובו השלכות נפשיות וגופניות קשות. מחקרים הראו כי בריאותם הנפשית והגופנית של כלואים נפגעת קשות עקב המאסר, תנאי הכליאה ואיכות הטיפול הרפואי המוגש להם בין כותלי הכלא. מאסר הוא מצב עקה מתמשך הגורם לרגשות שליליים כמו כעס, חרדה, חוסר אונים ודיכאון.

מעצר מינהלי קשה עוד יותר ממאסר רגיל מפני שהוא טומן בחובו חוסר וודאות הן באשר לסיבת המאסר והן באשר לאורכו. לחוסר וודאות זה יש השלכות על המערכת הרגשית הקוגניטיבית וההתנהגותית של האדם העצור. מצב זה במיוחד אם הוא מתמשך יכול לגרום לא רק להפרעה חרדתית כרונית, דיכאון, משמע תחושת חוסר שליטה ותסמונות טראומטיות. אלא גם להתפרצות מחלה נפשית קודמת גלויה או חבויה. חוסר וודאות מתמשך ומצב חוסר האונים, משפיע על יכולת קבלת החלטות ועל הרציונליות של הכלוא. החרדה המתלווה גורמת להערכת מצב שלילית מעבר לפרופורציות, הן של העצמי והן של הסביבה. בדרך זו יכול עצור מנהלי להידחף לייאוש ואפתיה, דבר שמוביל לפגיעה בתפקוד בנוסף לאימוץ עמדות קיצוניות הן מוסריות והן פוליטיות ומתוכן לפעול.

כל חצי שנה עומד העצור המינהלי בפני דיון להארכת מעצרו. דיונים חוזרים אלה מעצימים את חוסר הוודאות ומשבשים מנגנוני התארגנות אשר יכול העצור לפתח במהלך הזמן בהתאם לאישיותו והמשאבים הפסיכולוגיים העומדים לרשותו. זוהי טראומטיזציה משנית למצב הטראומטי הראשוני, הסודקת שוב ושוב את ההגנות שנבנו כדי להתמודד עם חוסר הוודאות, ובהתאם יכולה לגרום להחמרה במצב הנפשי ולהנצחה של הבעיות לטווח ארוך, גם לאחר השחרור.

המעצר משפיע לא רק על העצור עצמו אלא על מעגלים משפחתיים וחברתיים סביבו. חיים תחת איום המעצר כרוכים במתח ולחץ מוגברים המשפיעים ישירות על המצב הנפשי והגופני ועל יכולת התפקוד. תחת הקרונה כולנו מתוסכלים מהעובדה שאין ביכולתנו לתכנן את עתידנו, העובדה שאין אפשרות להזמין כרטיסים לחופשה קיץ בחו"ל- 2021 מתסכלת ומדכאת. מה היה קורה אילו כשגרה לא היינו יכולים לתכנן לימודים, אירועים משפחתיים, טיפולים רפואיים? איך אפשר להחזיק בעבודה קבועה או עסק כאשר אתה יודע שיש סיכוי שתיעצר, ואז תיעצר שוב, ושוב ושוב. איך אפשר לקיים חיי משפחה במצב כזה, לדאוג לפרנסה, לחנך ילדים, לתמוך בהורים מזדקנים? 

מעצר מינהלי הוא בראש ובראשונה פעולה לא מוסרית ובלתי צודקת, אולם היא גוררת גם השלכות בריאותיות וחברתיות קשות ופוגעת בזכותם הבסיסית של ב ני האדם לבריאות. ועל כן, חובה למצוא חלופה מוסרית וצודקת יותר שלא תפגע בבריאות העצור.

ד"ר וינר הוא פסיכיאטר וחבר עמותת רופאים לזכויות אדם

ליטוין מנהלת את מחלקת כלואים ברופאים לזכויות אדם

للمقالة بالعربية: اسرائيل تُصفي الأخرس تدريجيا

הצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ