" גברת אל תלמדי אותי, את העבודה שלי"

ופאא. פשע שנאה כלפי נשים לא מקפיץ מדינה שלמה
שירין פלאח סעב
שירין פלאח סעב

للمقالة بالعربية: ما تعلميني شغلي

גם אם זו במה וירטואלית, וגם אם העברית איננה השפה בה אני "אמורה" לכתוב. אבל בעיניי, זוהי עדיין הזדמנות לעצור לכמה רגעים ולבקש מכם לדמיין, את מה שופאא עבאהרה הייתה אומרת לו נשארה בחיים, אז מה הייתה אומרת לנו אישה שנרצחה ע"י גרושה במברג? להיעזר במשטרה? לא נראה לי!

ופאא היא האישה הערבייה ה-15 במספר, שנרצחה מתחילת שנה זו. היא הייתה אמא לחמישה ילדים, שניסתה כל דרך אפשרית כדי לשמור על חייה. היא פנתה למשטרה, לשירותים הסוציאליים והתחננה לעזרה. אבל אף אחד לא הקשיב למצוקתה ולפחדיה. לופאא היו שתי ברירות; לברוח או לחכות לגורל ולרחמים של גרושה. זה היה חששה הגדול, ולכן היא הסתתרה לזמן מה ולפני שנרצחה, במעון לנשים מוכות. תחנוניה ובקשותיה להגנה מהמערכת מתועדים; בקלסר שנמצא ברשות המקומית, במשטרה ובבית המשפט וגם בהקלטות, חומרים אלה הם בבחינת שיעור הכרחי שעל זרועות אכיפת החוק ללמוד ומיד. אבל מי אני בכלל שאבקר את עבודתה של המערכת? הרי כל אחד מהגורמים האלה מבצע את עבודותו ממש כראוי, ואני האישה הערבייה הנרדפת "לא אלמד אותם את עבודתם"! הרי אין לי שום זכות לפתוח את הפה!

לא אשאיר אותכם עם הדמיון, כי זעקתה של ופאא עלתה בשיחתה עם אחד השוטרים, כך שאי אפשר להתעלם מחוסר האונים ומהמצוקה שהייתה שרויה בהם. אז בבקשה קבלו חלק מתמליל השיחה בינה לבין אחד השוטרים המעורבים בטיפול בתיקה. 

ופאא: "תפקידך כשוטר להגן עלי, על הבנות, כי אתה מודע לכל הדברים, שאני יוצאת..ואני צריכה הגנה".

השוטר עונה: "אל תלמדי אותי את העבודה שלי". 

והשוטר צודק, מי היא ופאא שהיא גם אישה ערבייה, שתלמד אותו את עבודתו! חייה של ופאא וחיי עוד אלפי נשים ערביות בידי גורמים מערכתיים בירוקרטיים, כולן מקוות שהמשטרה תגן עליהן. אבל כולן ללא יוצא מן הכלל, בודדות מול מערכת דורסנית.

המקרה של ופאא עבאהרה הוא רק קצה הקרחון, והוא חושף רק במקצת את האלימות היומיומית אליה נחשפות הנשים הערביות. אבל הוא בעיקר חושף את המחירים הכבדים שהן משלמות. הרעד והפחד שנשמעו בקולה של ופאא, רק מעצימים את כוחם של הגברים שמאמינים שהם יודעים מה הכי טוב בשבילנו כנשים. אבל במקביל ובמקום להמשיך להילחם, אנחנו מתנצלות ומתכפלות. 

גם הרצח של נורה כעביה ע"י בעלה האלים שהיה נתון במעצר בית באותה דירה בה שהתה, חושף את בדידותן של נשים הערביות אל מול הגברים האלימים. הייתכן שמערכת אכיפת החוק מפקירה את חייהן של הנשים הערביות בישראל ומשאירה אותן לבד אל מול גברים אלו? או שיש לנו גם כחברה ערבית חלק משמעותי בגינוי החינוך שמקדש ערכים ריקים מתוכן דוגמת הכבוד, הבושה והגבריות שמסתכמת בהפעלת אלימות כלפי נשים? 

קל מאוד לאמץ את עמדתו של חבר הכנסת איימן עודה, בה הוא ביקש מהמשטרה בעקבות גל האלימות המתמשך בחברה הערבית: "אנחנו הרשימה המשותפת, קוראים לכם להיכנס באבא שלהם, לכסח להם את הפרצוף, תכסחו את הפרצוף של ארגוני הפשיעה המאורגן. אנחנו רוצים לחיות בחברה ללא נשק".

אכן תודה לך חבר הכנסת איימן עודה, ומה עם הנשים שנרצחות בידי גברים? אותן קורבנות שנרצחו לאו דווקא על ידי ארגוני פשע, האם אלו פשעים שלא  מצריכים שום "כנסו באמא שלהם" מצדך? רגע כי מה, כי נשים נרצחות בסכינים ומברגים, הבנתי זה לא נשק ולא פשע! התעלמות זו מזעקתן של הנשים הערביות בדיוק כפי שגם מערכות אחרות עושות, הפכה להרגל. 

קשה לי לדמיין את המצוקות של הנשים הערביות שמתמודדות עם אלימות בתוך הבית, למה? כי זו בעיה מושתקת וחסרת "שם". עוד לא קם לו מנהיג פוליטי אמיץ אשר יעמוד ויגיד:"כן, אנחנו חברה אלימה כלפי נשים, חברה שממעיטה בערכן ובחייהן של נשים. חובה עלינו לקחת אחריות על הרצח של ופאא עבאהרה". זה מה שהייתי מצפה לשמוע ממנהיג פוליטי אמיץ, מנהיג שמוכן להסתכל למציאות בעיניים וגם להתמודד אתה.

אני מודה, אני לא מצפה לאור העובדות בשטח שהמשטרה תגן עליי. למה? כי החברה הערבית בעצמה לא מגנה אלימות כלפי נשים, ואין לה שום עניין לשנות את יחסה לנשים. מה המשטרה אמורה לפתור גם את זה? 

וכן, כל עוד גברים ערביים בחברה הערבית, ימשיכו לקדש ולהגן על "כבודם" ועל "גאוותם", נשים ערביות יירצחו. כל עוד גברים ערבים בחברה הערבית, ינועו רק בין הכבוד לבושה, נשים ערביות ימשיכו להירצח. ופאא הייתה בודדה לא רק אל מול המשטרה, אלא בתוך החברה ממנה באה. אני כמעט בטוחה שאם הייתה עדיין בינינו, היא הייתה אומרת, שנשים צריכות להגן על עצמן בעצמן, ולא לחכות לאף גבר שיציל את חייהן!

הכותבת היא אמא לשתי בנות ודוקטורנטית באוניברסיטת חיפה

للمقالة بالعربية: ما تعلميني شغلي

הצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות