הרשימה המשובשת

איימן עודה ותמר זנדברג בכנסת
עמנואל שחף
עמנואל שחף

للمقالة بالعربية: إنتهى عهد الأحزاب، وحلّ عهد الحشد الجماهيري

מעמדם הפוליטי של ערביי ישראל ממשיך להיות לא יציב. על רקע מאמציו של נתניהו לפלג את הרשימה המשותפת שמורכבת בעצמה מ-4 מפלגות שונות וזכתה בבחירות האחרונות ב- 90% מקולות הערביים והגיעה ל-15 מנדטים, המשך השותפות נראה בסכנה. במקביל למאמצים לשבש את השותפות הפוליטית הערבית הקיימת, מתארגנים פוליטיקאים על מנת לייסד מפלגות יהודיות-ערביות, אם זה ״שחר״, ״הברית״ או מר״צ בגרסה משודרגת. כתוצאה מכך, סביר להניח שבבחירות הקרובות תתמודדנה 3-4 רשימות על הקול הערבי, סיכון של ממש כאשר אחוז החסימה הוא 3.25%.

מלבד הפיצול בקול הערבי והקושי לעבור את אחוז החסימה, מידת ההשתתפות החברה הערבית בהצבעה שרק לאחרונה הגיע לכמעט 65%, יירד שוב. הציבור הערבי מבין שבאופן הזה לא יושג ייצוג אמתי בכנסת ובטח לא בממשלת בישראל. ברור מסקרים (הארץ, וואלה, המכון הישראלי לדמוקרטיה) וגם מתוך הרשתות החברתית, שהוא כן מעוניין ייצוג אמיתי, גם בכנסת אך בעיקר בממשלה.

אך כפי שכבר הוכח, אפילו במקרה קיצון, מפלגות השלטון הפוטנציאליות לא ששות לצרף את הרשימה המשותפת לקואליציה. מר״צ, לא משנה באיזו גרסה, שמאלה מידי מדינית וקטנה מידי ורשימות חדשות שתקומנה וככל הנראה גם תהינה קטנות ולא פחות שמאלניות ממר״צ, גם לא תצטיירנה כאופציות אמתיות לשותפות קואליציונית עם מפלגה ציונית מצויה, אם תעבורנה את אחוז החסימה. מיותר לציין שאובדן ייצוג הולם של ערביי ישראל בכנסת, אם יתרחש, יפגע קשות בדמוקרטיה הישראלית ועלול לגרום לייאוש ותסיסה בחברה הערבית.

הדרך היחידה להשיג ייצוג הולם לכל קבוצות האוכלוסייה, לא רק לחברה הערבית, היא באמצעות התארגנות אזורית קהילתית, על ידי תנועה ישראלית פלורליסטית אזרחית שתקום. בה כל חלקי החברה, חברי כל השבטים, ירגישו בנוח להיות שותפים. התנועה תקים תחילה קהילות אזוריות, תקדם באמצעותן צרכים אזוריים מול הרשויות המקומיות וכך תצבור הישגים ותמיכה רחבה.

בהמשך כל הקהילות השותפות תוכלנה, אם תרצנה בכך, להתאגד למפלגה ארצית שתבחר את נציגיה לכנסת באזורי הקהילות. התארגנות מסוג זה דורשת מנהיגות ממוקדת מטרה, יכולת ניהולית בסביבה מבוזרת ומשאבים ניכרים. אך יותר מכל היא דורשת, אורך רוח וההבנה שמדובר בתהליך ארוך טווח ולא רק תהליך שמטרתו הקמת תנועה ו/או מפלגה.

 בהנחה שאזורי הקהילות ייבחרו בקפידה יושג ייצוג הוגן לכולם, למעשה באמצעות בחירות אזוריות. הצלחת הקהילות לרתום את האוכלוסייה באזורים השונים תקבע את מידת הצלחת המפלגה הארצית בבחירות. ההתארגנות החדשה למעשה תתקן את מערכת הבחירות הישראלית הריכוזית, שגורמת באופן עקבי לייצוג גיאוגרפי, חברתי בלתי הולם למיעוטים, בהתבסס על העובדה שהרוב המוחץ של חברי הכנסת מגיע מהאזור שנמצא בין גדרה לחדרה.

במידה ותתממש תוכנית הקמת הקהילות ותוביל בסופו של דבר להקמת מפלגה ארצית, תהיה זאת המפלגה היחידה שבאמת תייצג את כל הציבור בישראל. היא תהיה מפלגה ישראלית, אבן היסוד בבניה של לאום ישראלי, הדרך היחידה להתמודד עם האתגרים מולם תעמוד החברה הישראלית בעתיד הקרוב. הכוונה ללאום אזרח-ארצי שיחול על כל תושבי המדינה, ללא קשר למוצאם או דתם, כפי שמגדיר אותו הפילוסופי׳ פרופ׳ יוסף אגסי בספרו ״בין דעת ולאום: לקראת זהות לאומית ישראלית״ וכפי שהוא ממומש בפועל בחלק ניכר מהדמוקרטיות המודרניות בעולם היום.

 הקמת המפלגה והצלחתה תהיה אבן בוחן שתעיד על בגרותה של החברה הישראלית ועל נכונותה להתקדם ממדינת הלאום היהודי האתנוצנטרי אל עבר מדינה בעלת לאום אזרחי ישראלי המכיל את כולנו.

 הכותב הוא חבר מועצה בתנועת "1948 -מתחילים מחדש

للمقالة بالعربية: إنتهى عهد الأحزاب، وحلّ عهد الحشد الجماهيري

הצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות