מה כל כך מפחיד את חד"ש?

 מוהנד סרסור
מוהנד סרסור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פעילים של מפלגת חד"ש בנצרת
בחירות: מנסור מערער על כוחה של חד"שצילום: גיל אליהו
 מוהנד סרסור
מוהנד סרסור

לא הצלחתי למצוא שום צד חיובי בריבים שפרצו בתוך הרשימה המשותפת לאחרונה. מפני שאלה לצערי הסתכמו בחוסר שביעות רצונה של חד"ש מהמגעים שניהל מנסור עבאס עם הימין. זה תמוהה פוליטית בעיני, שהמשותפת שמורכבת מארבע סיעות שונות, חשבה לרגע שמטרותיה הפוליטיות זהות ושהמחלוקת העיקרית קשורה אך ורק לדרכי פעולתה בכנסת!

 כשריבים אלה המשיכו, הבנתי שהמחלוקת הפנימית בתוך הרשימה המשותפת, עמוקה ממה שחשבתי. וכי מה שמניע את בל"ד להמשיך לבקר את מעשיו של עבאס זה, אך ורק חששה מהיכחדות מפלגתית-פוליטית. במקביל מה שמניע את חד"ש זה חששה לאבד את כוחה והשפעתה על הרחוב הערבי. ולכן המחלוקת הפנימית הזו נראית מהצד, כסוג של חיסול חשבונות על רקע עמדותיה הסותרות של חד"ש ביחס לקהילה הלהט"בית בארץ.

גישתם של חברי הרשימה הערבית המאוחדת רע"מ אינה חדשה בזירה הפוליטית המקומית. גישה פרגמטית זו כוללת בתוכה רשימת דרישות די מוכרות, הכרה בכפרים הבדואיים הלא מוכרים, מיגור האלימות בחברה הערבית, הגדלת תקציבי העיריות הערביות, שוויון בהקצאות הסטודנטיאליות בין סטודנטים ערבים ליהודים בנוסף להרחבת תכניות המתאר של היישובים הערביים.

עמדתם של חברי הרשימה הערבית המאוחדת רע"מ ביחס לשמאל וגם ביחס לימין, אחת היא. לעומתם, חד"ש מייצגת - בעיני רוחה לפחות -  את השמאל האוריגינלי. ובהתבסס על כך, כל רצונה הוא להנהיג ולהוביל את השמאל הישראלי כולו, כולל המפלגות היהודיות הגוססות דוגמת מרצ. איך תעשה זאת אתם בטח שואלים? אין בידיה כלי חוץ מהדמוניזציה של הימין בדמותו של נתניהו!

על כן, כל מהלך שמנסור יעשה יהווה איום מיידי על שאיפותיה הפוליטיות של חד"ש, ואף יטרפד אותן. עצם העובדה שרע"מ מסוגלת לקיים משא ומתן עם הימין, ואף להגיע להישגים משלה - בלי הסכמת המשותפת - הינה מכה קשה  עבור המפלגה הקומוניסטית ולא רק עבור ההנהגה המפלגתית של חד"ש. התוצאה הישירה של מהלך זה  - במידה ויצליח כמובן - היא נדידה מאסיבית של הקול הערבי ימינה. לכן אנו עדים למתקפה פוליטית חריפה על מנסור וחבריו, תחת הטענה שמהלכיו יפרקו את הרשימה המשותפת, יפגעו בכבודה של החברה הערבית ושבכלל נועדו מראש לכישלון!

במידה ועבאס יצליח לצבור הישגים - ואני משער שיצליח - הוא יערער על מעמדה של חד"ש ויחבל בפרויקט השמאלני אשר מאמין שהישועה תבוא אך ורק מהשמאל. עוד הוא יקרא תיגר על סיסמת המשותפת “רק לא ביבי”, יפרק את חד”ש מעוטת ההישגים שלאחרונה שמנסה ללא הצלחה להמציא קריטריונים חדשים למדידת העבודה הפרלמנטרית בכנסת כדי לחפות על היעדרותה הפוליטית. 

צר לי, הרשימה המשותפת מנותקת מהרחוב הערבי, חסרת חזון פרגמטי שכל כך נחוץ בתקופה זו. חובה על חד"ש ו על בל"ד לעשות בדק בית ולצאת לדרך חדשה, במקביל על הרשימה הערבית המאוחדת רע"מ להתכונן לאתגר חשוב שהגיעה שעתו .

הכותב הוא עיתואני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ