שו, יא בקלאווה!

הפגנה בביירות נגד ממשלת לבנון
חאדר אבו-סייף - צרובה
חאדר אבו-סייף

للمقالة بالعربية: شو يا بقلاوة؟

אחרי הסכמי הנורמליזציה עם בחריין, איחוד האמירויות ומרוקו אנחנו מבקשים, לא תנו לי לתקן אנחנו מתחננים. בבקשה, בבקשה תחתמו על הסכם נרמול יחסים עם לבנון אהובתי. אם תשאלו כל ערבי שחי בארץ באיזו מדינה ערבית היה רוצה לבקר לכולם תהיה אותה תשובה, לבנון! לתשובה זו יש המון סיבות העיקרית מביניהן, זה שלבנון מציעה תרבות. בעוד שמדינות כמו בחריין ואיחוד האמירויות מציעות עסקאות נשק, מלונות פאר ועוד כסף. לבנון הענייה הציעה וממשיכה להציע לנו תעשיית מוזיקה שאין כמותה בכל שאר מדינות ערב. ומה ערכם של החיים בלי מוזיקה? 

ואולי רק עם לבנון שווה לעשות שלום כי זו מדינה שאשכרה נמצאת במלחמה אתנו. ומיותר לציין שזה גם יהיה הישג מדיני מרשים שלא נראה כמותו. ולמה דווקא לבנון? ומה פתאום נזכרתי בה עכשיו? 

בעיקר בגלל הקמפיין המוצלח נגד הטרדות מיניות כלפי נשים, שעלה לרשת בביירות בשבוע שעבר ומומן ע"י עמותת זכויות נשים בלבנון. הקמפיין התפוצץ בעוצמה שעלתה בעיניי אפילו, על הפיצוץ בנמל בביירות. סוגיית זכויות נשים בלבנון, תופסת תאוצה רבה בשנים האחרונות בלבנון. אלפי נשים מוחות כנגד האפליה הממסדית נגדן, בעיקר ביחס לדיני אישות הלכתיים, נישואי קטינות ופוליגמיה וכן הלאה. 

סוגיית נישואי הקטינות למשל, עלתה לכותרות לפני כחצי שנה באחת מתוכניות הטלוויזיה הפופולריות במדינה " אחמר באלכאט אלעריד-אדום בוהק", שקטעים ממנה משולבים בסרטון המחאה הנשי נגד ההטרדות המיניות. באחת התוכניות המנחה שואל ילדה בת-12 שהתראיינה לאחת התוכניות:" מי מנע ממך להמשיך ללכת לבי"ס?" הילדה עונה בפשטות: "ארוסי", הריאיון הזה הסעיר את כל צופי העולם הערבי. כאמור בלבנון, יש הפרות זכויות אדם בסיסיות רבות, שהן תוצאה ישירה של הזנחה ממשלתית הולכת וגוברת, מיזוגיניה ושאר ירקות.

החדשות המרעישות מלבנון - שנחשבה במשך שנים רבות לפריז המזרח התיכון - לא מפסיקות להפתיע  אפילו בעיני אלה שגדלו על תכניות הטלוויזיה והמוסיקה הלבנונית. לא רק נשים מופלות לרעה בלבנון אלא גם חברי הקהילה הלהט"בית והמהגרים. ואם זה לא מספיק, לכל אלה מתווספים משברים ומחדלים חברתיים בריאותיים דוגמת משבר פינוי הזבל שממשלת לבנון לא מצליחה לפתור, ועל כן ביירות טובעת בערימות זבל אינסופיות. עוד, הפיצוץ בנמל ביירות חשף את הכשל הממשלתי בטיפול במשבר ההגירה אליו נקלעה לבנון. ואז הגיע הסרטון המבריק שעסק בהטרדות מיניות, ודרכו נשות לבנון עשו את מה שממשלתן כשלה לעשות. הן תבעו בעלות מה שנקרא עשו - "ריקליימינג" - להכינוי המחפיץ  ״באקלווה" סוג של ממתק מסורתי אשר גברים לבנוניים משתמשים בו כדי להטרידן מינית במרחב הציבור.

בסרטון ״הבקלאווה״ השחקנית רמי עאקל מסבירה לגברים המטרידים שכל מה שנשים מבקשות זה שיניחו להן לנפשן, ושנשים אשר בעיני מרבית הגברים הן סתם "בקלאוות", מבלות את מרבית זמנן בניסיון לחמוק מפניהם מפני שהם בבחינת סכנה קיומית!. במהלך הסרטון עאקל אומרת במפורש לגברים " אתם סכנה", הסרטון פורס ומפרק את סוגיית הביטחון הנשי- אישי למרכיבים יומיומיים, בצורה ישירה וחזקה שקשה לחמוק ממנה. אי אפשר להישאר אדיש לקמפיין שמובילות נשים חזקות ודורשות שינוי ממשלתן. זה לא קורה בלבנון הרחוקה, גם כאן הממשלה נכשלת כל יום מחדש בהגנה על זכויותיהן של נשים. 

תעשו שלום עם לבנון לא בגלל המצב המדיני העגום שעובר עליה, אלא כי נשות לבנון ממשיכות עדיין להתקומם, להתנגד ולהעלות לרשתות סרטונים שמערערים על מציאות חייהן. כשמסתכלים על המפה הפוליטית שלנו, קל להבחין שהסכמי השלום האחרונים נעשו ע"י גברים, ושאם זה היה תלוי בנשות לבנון וישראל הסכמי הנורמליזציה היו נראים אחרת לחלוטין. נשים לשלטון!

הכותב הוא פעיל למען זכויות להט"ב

للمقالة بالعربية: شو يا بقلاوة؟

הצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות