נבואתו של ארדן: הביצה ותרנגולת!

הפגנה בלוד בעקבות רצח דיאנה אבו קטיפאן, בחודש שעבר. חמש נשים נרצחו מתחילת השנה
שאהין נסאר
שאהין נסאר

للمقالة بالعربية: نبوءة إردان: معضلة البيضة والدجاجة!

 לא ציפיתי לשמוע מפיו של שר המשטרה לשעבר גלעד ארדן, נבואה שתגשים את עצמה. אבל מה לעשות? הודות ליוטיוב, יצא לי לשמוע את הנבואה הזו, או כדבריו:" הביצה ותרנגולת"!

כרגיל הרצח בכביש 6, כוונתי לרצח של עומר זיאד אבו סעלוק בן ה-15 מלוד ופציעתו של אחיו בן ה-19, לא פתח אף מהדורת חדשות בשבוע שעבר ולא הופיע ככותרת ראשית על אף שער משערי העיתונים היומיים בישראל .

סוגיית האלימות בחברה הערבית אקוטית, ורצח ספציפי זה בעיניי מהווה כתב אישום חמור נגד המשטרה. נגד אוזלת ידה, התעלמותה מהפשיעה המאורגנת וממשפחות הפשע בחברה הערבית.

ביבי הצליח לתמרן את ח"כ מנסור עבאס, וטען שיאשר את תכנית מיגור הפשיעה בחברה הערבית. אבל, אותה תכנית עדיין מחכה לאישור סופי, להקצאת משאבים וכמובן לצעדים פרקטיים. אך, בשנת הקורונה והבחירות כפי שמסתמן, המלחמה בפשיעה המאורגנת מתנהלת בעצלתיים אם בכלל!

אני גר בוואדי ניסנאס בחיפה, במהלך השבועיים האחרונים שמעתי לא מעט מקרי ירי לעבר עסקים קטנים בשכונה. המשטרה הגיעה אספה עדויות, ממצאים ופינתה את הזירה ובזה נגמר הסיפור. אותה משטרה מגיעה לזירות הפשע ביישובים הערביים, ומבקשת את עזרתם של האזרחים הערבים ולא הפוך! לפני כחודש חבר יקר סיפר לי על חוסר האמון שלו במשטרת ישראל. הוא אמר לי:" המשטרה חיפשה אחרי מישהו שירה לעבר עסק מסוים באחד הכפרים בצפון. ילד קטן שהיה עד למתרחש ראה שמישהו זרק דבר מה לחורשה, השוטרים תיחקרו אותו והוא סיפר להם את שראה. המשטרה עצרה חשוד ואף איתרה את כלי הנשק. אך בזה לא נגמר הסיפור, גורמי פשע מוכרים באזור, איימו על בני משפחתו של אותו ילד, ירו לעבר ביתם של אזרחים למופת ודרשו כופר ופיצוי של עשרות אלפי שקלים. משפחתו של אותו ילד, מצאה את עצמה מתמודדת לבדה עם גורמי פשע מאורגן, ללא כל סיוע משטרתי כאשר אינה מעיזה אפילו לפנות שוב למשטרה מחשש להסלמת המצב!

מה לא נאמר על המשטרה? ועל תפקודה הלקוי בטיפול בפשיעה בחברה הערבית? במיוחד טיפולה הלקוי בפשיעה המאורגנת, מספיק להתבונן בתגובות המשטרה בלבד על מנת ללמוד על יחסה לסוגיית האלימות והפשיעה בחברה הערבית. בחודש ינואר לשנה זו התפרסמה כתבה בכאן, שעסקה אז בהשתלטות ארגוני הפשיעה על המכרזים בחברה הערבית, בתגובה המשטרה מסרה כי היא מנהלת :"מאבק נחוש בפשיעה המאורגנת בישראל בכלל ובחברה הערבית בפרט. עם זאת, רק שינוי שורשי ועמוק שיבוא מתוך החברה הערבית בישראל יוביל לשינוי המיוחל. אנו נמשיך לפעול כדי לשמור על ביטחון הציבור”.

אך, המשטרה עצמה מתוודה על עלייה בשיעור הדיווח על מקרי האלימות. ובהתאם בספטמבר-2019, אחד מנציגי המשטרה התוודה  בדיון פנימי בהשתתפות השר לביטחון פנים דאז ושוטרי השפלה :"כי מספר התלונות הגיע ל -6,100 תלונות תוך חצי שנה ,והוסיף כי-100 מתוכן הגיעו ממוקד-100 וממוקד-108. הוא טען עוד: "כי בהשוואה לשנת -2018, המספר הכפיל את עצמו".

באותה שיחה השר גלעד ארדן אמר כי: "כשאתה לא מרגיש מוגן ע"י המשטרה, אז אתה גם לא תדווח לה ולא תשתף אתה פעולה, כי אתה מפחד שירצחו אותך ברגע שידעו שדיווחת או שיתפת פעולה. זו ביצה ותרנגולת"!

אמון הציבור הערבי במשטרת ישראל שואף לאפס, האזרחים הערבים מתמודדים לבדם עם גורמי פשיעה. אבל שוב המאבק העממי של הציבור הערבי, ההפגנות, התהלוכות, חסימת צירי תנועה כולל כביש -6 במחאה על הרצח של בני משפחת אבו-סעלוק ובני משפחת שארקייה מבאקה אלגרבייה, לא מצאו את דרכם למהדורות החדשות המרכזיות.

התחושה הכללית היא שלא נעשה דבר, ושמה שקורה בחברה הערבית לא מזיז לאיש. הממשלה לא מתערבת, לא מאשרת תכניות, שגם ככה לא עונות על הצרכים ועל הדרישות של הציבור הערבי. רוב חברי הרשימה המשותפת טענו ובצדק, שביבי קיבל במה בוועדה למיגור הפשיעה, אך לא עשה כלום בנידון!

הזנחת הציבור הערבי, והפקרתו לגורלו אינה מחדל משטרתי או פוליטיקה, זו מדיניות!

הכותב הוא עיתונאי ופרשן פוליטי

للمقالة بالعربية: نبوءة إردان: معضلة البيضة والدجاجة!

הצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות