זול מחמור

נזיר מג'לי
נזיר מג'לי
מטה המשותפת בחירות 2020
נזיר מג'לי
נזיר מג'לי

للمقالة بالعربية: أرخص من الحمار

 לאחרונה רץ לו ברשתות החברתיות בערבית, סיפור נחמד שנשלף בממזריות הראויה מדפי ההיסטוריה של הפוליטיקה הערבית. זה סיפור שלמיטב זכרוני סורי במקור, אך יש הטוענים שהוא מצרי במקור. הסיפור התפרסם בשנות השבעים במחוזותינו, כשנמאס לבוחרים הערבים מאנשי הרשימות הנלוות שהקימה מפא"י עבור הערבים על מנת לגרוף את קולותיהם במהלך עונת הבחירות.

הסיפור גורס כי, אחד ממועמדי הבחירות דאז עבר בכביש ונתקל באיש זקן שישב על אבן קטנה בשולי הדרך. צבע פניו שהזכיר את צבע האדמה הסגיר את אומללותו, אך לא הסתיר את טוב לבו. "נראה לי שזה איש פשוט, שאם אעזור לו הדבר יתפרסם בכל הכפר", אמר המועמד בלבו. בזמנו, לא היו רשתות חברתיות ואנשים לא קראו מודעות בחירות בעיתונים, מה שגם חלקם לא ידע קרוא וכתוב. 

הוא ניגש אליו ושאל לשלומו, לאחר כמה משפטי ברכה שאל המועמד את הזקן אם יש לו משפחה ופרנסה ונתן לו חמישים לירות, סכום שנחשב ללא מבוטל אז. הזקן סירב לקבל את הסכום לפני שידע בוודאות מה התמורה שאותו מועמד מבקש. "לא אשקר לך אמר הפוליטיקאי :"אני אחד ממועמדי רשימת הקידמה ושגשוג שרצה לבחירות, ובהתאם אני מבקש שאתה ובני ביתך תצביעו עבורי". הזקן ענה: "אני מאלה שמאמינים שבמקום לתת לי דג תן לי חכה, כדי שאוכל לדוג". "אז מה אתה רוצה, שאפתח לך חנות מכולת?" לגלג הפוליטיקאי. "לא. תקנה לי חמור בחמישים הלירות", ענה לו הזקן. "אין לי זמן", ענה הפוליטיקאי בניסיונו לחמוק. "זה לא ייקח הרבה זמן. היום הוא יום חמישי, אנחנו די קרובים לשוק החמורים", ענה הזקן.

שני הגברים התהלכו להם לשוק, הפוליטיקאי התחיל לחפש חמור זול ולהתמקח. הסוחרים מצדם, לגלגו לפוליטיקאי ואמרו: "אתה מחפש חמור זול שלא יועיל לך בכלום?!". וכשניסה להבין כמה תעלה לו ההשקעה, סוחר אחד ענה לו: "חמור זול יעלה לך חמש מאות לפחות!". הפוליטיקאי הרים ידיים, התנצל בפני הזקן ואמר: "אל תהיה חמדן. קח חמישים, כולה כמה קולות בקלפי". הזקן השיב לו: " חמור בחמישים לירות אתה לא מוצא, ואתה עוד רוצה לקנות אותי ואת כל בני משפחתי בסכום כזה?"!

סיפור זה רץ כבר מאז ההכרזה על מועד הבחירות, אבל רבים שיתפו והפיצו אותו לאחרונה עקב פיצולה של הרשימה המשותפת וכוונתו של ח"כ מנסור עבאס לשתף פעולה עם נתניהו תמורת תקציבי ענק שיוזרמו לחברה הערבית. ח"כ עבאס נמנה עם אלה שקראו פרגמטית את המפה הפוליטית, וחיפשו שותפות פוליטית אפקטיבית בעבר ואף פנו לחרדים, בניגוד לאחרים שהתנגדו לגישה זו. לעומתנו הערבים, החרדים אזרו אומץ עם קום המדינה, התלכדו ונכנסו לפוליטיקה על מנת "להשפיע". כן, למרות שלא היו ציוניים, והעברית שלהם הייתה כבדה ובחתונות שלהם עדיין משתתפים אלפים, הפוליטיקה הישראלית קיבלה אותם בזרועות פתוחות. לא כי היו בבואת עיני מפלגות הקואליציה, אלא בעיקר כי הם טובים בכריתת בירתות וסגירת דילים! אז למה לא ללכת בעקבותיהם,על מנת להשפיע על הפוליטיקה הישראלית ולממש את זכויותינו כמיעוט ערבי?

כרגע הרשימה המשותפת חוזרת על אותה טעות ודוהרת לפיצול מחודש, במקביל הציבור הערבי מכריז על אותה טקטיקת ענישה, החרמה. המפלגות היהודיות קופצות על ההזדמנות, רוצות לגרוף את הקולות הצפים והנפלטים. הראשון שקפץ על הזדמנות זו, היה מר נתניהו בכבודו ובעצמו. הוא רוצה שהערבים ינהרו לקלפיות, אך למענו! ועל כן, הוא אפילו שקל לשבץ מועמד ערבי במפלגתו במקום ריאלי, על מנת לקצור את קולות הערבים. ככה נהגו בעבר מפלגות ופוליטקאים ישראלים רבים, בוגי יעלון "הקריב" ושיבץ  פעם מועמד ערבי ברשימתו, וכשהעיתונות גילתה שלאותו מועמד יש עבר פלילי הוא הוחלף מיד בבחורה בדואית, ירון זליכה מצדו שיבץ במפלגתו "המפלגה הכלכלית החדשה", פרופסור ערבי מבריק וגם כלכלן ערבי מצליח, מרצ הגדילה לעשות, כאשר בקביעות שיבצה לפחות מועמד ערבי אחד ברשימתה.

בעיני זו תחילתה של מהפכה בפוליטיקה הישראלית. גם אם ההמפלגות היהודיות לא מתכוונות לכך, הערבים מקבלים לגיטימציה תקדימית מסוגה כעת. אבל על המפלגות היהודיות להוכיח את רצינונתן ועקביותן. הציבור הערבי לא יאמין בקלות למפלגות היהודיות, במיוחד לימניות. רוב המצביעים הערבים יצביעו לרשימה המשותפת, הכועסים יישארו בבתיהם. אבל יהיו כאלה שירצו להשפיע מבפנים, ובהתאם יעריכו את אשר מרצ ועוד מפלגות נותנות. למצביעי נתניהו הערבים אני אומר, תסמכו על האיש הוא יתנער מכם, ברגע שיקבל את קולות הימין והמתנחלים. בקיצור, נתניהו יזכיר לנו רבות את הסיפור על החמור הזול, השאלה מי יהיה החמור!         

הכותב סופר, עיתונאי ועמית בכיר במכון שחרית

للمقالة بالعربية: أرخص من الحمار

הצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות