ודיע עוואודה
ודיע עוואודה

للمقالة بالعربية: نتنياهو وغانتس وجهان لعملة واحدة

הנהגת הרשימה המשותפת מהמרת שמספר חברי הכנסת שלה בבחירות הקרובות יגדל ל־15. אם כך יקרה המורה הצעירה סונדוס סאלח מ"תנועה ערבית להתחדשות" (תע"ל) תהיה הח"כית ה-14 של הרשימה המשותפת והאישה השלישית בה.

כמה עוד מנדטים נחוצים כדי שתיכנסי לכנסת ואיך זה משפיע על עבודת השטח שלך במסגרת המפלגה?

"יש צורך בעבודת שטח מאורגנת בייחוד לנוכח העובדה שהפוליטיקה אינה מסתכמת רק ברגשות, אלא עבודה, בשיוך ובארגון. אני קוראת לשים לב לערבים הבדואים והדרוזים. זה מה שאני עושה, לא רק למטרת בחירות, אלא מכיוון שהם בשר מבשרה של החברה הערבית והם נפלו קורבן למדיניות ה"הפרד ומשול" הישראלית".

איך הגעת בעצם למקום השלישי בתע"ל?

"הצטרפתי רשמית לנוער תע"ל ובשנת 2012 הצטרפתי לוועד המרכזי והתחלתי לפעול לחיזוק מעורבותן של נשים במפלגה. התמודדתי על המקום הרביעי בשנת 2015 וניצחתי. בבחירות אז הייתי במקום ה־27 של הרשימה המשותפת. לאחר מכן סייעתי בהקמת מועצת הנשים כדי לחזק את הפעולה בנושאים פמיניסטיים בתע"ל. בבחירות לכנסת ה־21 העמדתי את עצמי לבחירה למקום השלישי וניצחתי".

איך מרגיש לך הדופק של הרחוב הערבי בימים אלה?

"יש תחושה של שביעות רצון, אבל אני חוששת שהעניין יהיה חרב פיפיות. יש אווירה של אדישות ותחושה של רפיון ואולי אף תשישות מן ההליכה הכה תכופה לקלפי. אבל אני בסך הכול אופטימית ומצפה שהרשימה המשותפת תקבל 15 מושבים".

איך לדעתך תשפיע "עסקת המאה" על התנהגותם של הבוחרים הערבים?

"זה תלוי במידה רבה בתוצאה שתשיג הרשימה המשותפת. אני סבורה שהיא תצליח לעודד את הערבים להצביע, בייחוד באזור המשולש שמעליו ניצב כעת איום של גירוש וגם בשל כך, הפלת נתניהו היא צו השעה. כך או כך, שיפור בייצוג שלנו בכנסת יקשה מאוד על יישום התוכנית הזו, גם אם היא תעמוד בבסיס של משא ומתן להקמת ממשלת אחדות לאומית. מטרידה אותי העובדה שיש מנהיגים ערבים שמקילים ראש בעסקת המאה ומסתפקים בהתקפות נגד טראמפ ונתניהו ובכינויים מושחתים. לדעתי, התנהלות זו עלולה להרדים את הרחוב הערבי. עסקת המאה הבהירה סופית שנתניהו וגנץ הם שני צדדים של אותו מטבע".

הדברים שאת אומרת עלולים להשפיע לרעה על ערבים שרוצים להצביע כחול לבן.

"זוהי אמונתי הפוליטית. גם ראוי שלא להיחפז כיוון שיש אפשרות להשפיע גם מספסלי האופוזיציה. השתלבותנו בממשלה היא דבר מסוכן".

אבל בסיבוב הקודם ההצעה המעשית הייתה הקמתו של גוש חוסם בלבד.

"אם הדבר היה בידי, הייתי בוחרת בראשות האופוזיציה ומעדיפה אותה על פני גוש חוסם. גוש חוסם כזה קושר אותנו למעשיו ולדבריו של גנץ ומחייב אותנו אליהם".

לפי סקרים הציבור הערבי מעוניין להשפיע ומעוניין בגוש חוסם – אולי ההצעה להישאר באופוזיציה לא תעודד אותו לצאת ולהצביע?

"נכון, רוב ברור בקרב הערבים תמך בהמלצה על גנץ, אך חשוב מכך הוא שהרשימה המשותפת תגיע ל־15 מושבים. ההמלצה על גנץ הייתה תחילת המעורבות שלנו במסלול של השפעה, ומה שמנע מבעדנו להצליח בעניין זה היה העובדה שלא זכינו במספר מספיק של מושבים שיאפשר לנו להשיג אותה".

מההצהרות של מנהיגיה, נדמה שבל"ד עומדת להיות הפעם אופוזיציה נחושה יותר להמלצה על גנץ – האם הרשימה המשותפת פחות מתואמת בתוכה בעניין זה? מה ניתן לעשות?

"זוהי העמדה הקבועה של בל"ד. אבל עד עכשיו, ובייחוד לאחר הצהרותיו האחרונות של גנץ, הוא מסתמן כחציו השני של נתניהו וברית אתו היא לא דבר שניכנס אליו בקלות, לא בכל מחיר".

מהן החולשות של הרשימה המשותפת?

"חולשתה של הרשימה המשותפת טמונה בהעדר תוכנית פעולה ובחולשת הפגישות הפתוחות עם הציבור לאורך כל השנה. השיח הפמיניסטי נעדר בתוך הרשימה המשותפת וזה נושא שיהיה בראש סדר היום שלי.

"אבל אני לא רוצה שהכנסת תהיה החזית היחידה של הפוליטיקה, כמו במצב הנוכחי. הפעילות בכנסת צריכה להיות חלק ממכלול גדול יותר וחשוב יותר, שייוצג על ידי ועדת מעקב חזקה שיש לה חזון ותוכנית ושתשתף את ארגוני החברה האזרחית. העובדה שהרשימה המשותפת מגבילה את פעולתה רק לתוככי הכנסת מזיקה לציבור הערבי".

איך את רואה את הסכסוכים בשורות הנהגת הרשימה המשותפת?

"לא מתחוללת 'מלחמת כוכבים' בין מנהיגי הרשימה המשותפת ואני רואה את התחרות ביניהם כעניין נורמלי המבוסס על סדר יום פוליטי, ולא אישי".

לכמה שנים של עבודה בכנסת תזדקקי על מנת להגשים את מטרותיך?

"אני צריכה שתי קדנציות, ואז אסיים ואפנה את מקומי לפנים אחרות. הכנסת איננה היעד הסופי שלי. יש לי יעדים נוספים".

ראש תע"ל, ד"ר אחמד טיבי, משמש כחבר כנסת מאז 1999.

"טיבי הוכיח שהוא תוספת איכותית לפוליטיקה. בכנסת ה־22 הוא עשה בוועדת הכספים יותר מכל חבר כנסת אחר – ערבי או יהודי – וכך גם בעבודתו הפרלמנטרית".

אילו נערכו הבחירות לכנסת ה־24 בשנת 2024 איך היית משיבה לאותה שאלה?

"אם טיבי ירגיש שהוא עדיין יכול לתרום ולעבוד, יש לו זכות להשלים את מלאכתו. ראה איך הוא ניצל את הידע העשיר שלו ואת הניסיון שלו בפוליטיקה ובתקשורת כדי לתמוך בקולגה שלנו, היבא יזבק. אנחנו זקוקים לידע הזה. למרות פער הגילאים בינינו, נעים לי מאוד לעבוד איתו".

בעניין היבא יזבק – את היית מפרסמת את מה שהיא פרסמה רגע לפני כניסתה לכנסת?

ד"ר היבא יזבק אקדמאית ואינטלקטואלית בעלת ניסיון פוליטי שאני צופה לה הצלחות גדולות. אני, מצדי, בחרתי להתבטא בדרכים שונות. הטקסט שלה היה אולי לא כל כך מוצלח אך אני בטוחה שהיא הייתה ועודנה, נגד חיסולים, נגד אלימות ונגד הכיבוש. סיום הכיבוש, השגת שלום וצדק חברתי לכל – הדברים האלה הם האג'נדה של כולנו".

כמורה, איך את מנתחת את תוצאות בחינות פיז"ה האחרונות של התלמידים הערבים? יש לך תוכנית עבודה פרלמנטרית לשינוי המצב?

"אמרתי עוד לפני פרסום התוצאות, שאני מתכוונת לשים על סדר היום תוכנית לצמצום הפערים החינוכיים, שהם תולדה של מדיניות האפליה וההדרה של החברה הערבית. כמורה וכחוקרת בתחום החינוך העל־יסודי והאוניברסיטאי, אני פועלת ואמשיך לפעול לקידום תוכנית שתכלול השקעה בבתי הספר הערביים, בסטודנטים ובמוסדות התומכים בחינוך הממוסד ובחינוך הלא־פורמלי.

המרואיינת סונדוס סאלח (34), ממשהד, בעלת תואר ראשון בביולוגיה מהטכניון מורה בבית הספר אל־מוטראן בנצרת ונשואה ואם לשלושהילדים (כרמל, גולן ואלין)

للمقالة بالعربية: نتنياهو وغانتس وجهان لعملة واحدة

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ