הקורונה – חושפת הפגמים הגדולה

ג'מילה שחאדה
ג'מילה שחאדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדי מערכת הבריאות בווהאן, סין
עובדי מערכת הבריאות בווהאן, סיןצילום: AFP
ג'מילה שחאדה
ג'מילה שחאדה

للمقالة باالعربية: الكورونا تكشف العورات

חרף הסקרנות שמגלים תלמידי לנושא של מיקרואורגניזמים, נתקלתי בקשיים רבים בבואי ללמד אותו. לא הייתה בשל השמות של כמה מסוגי הבקטריות, הווירוסים, הפטריות והחד־תאיים, אלא משום שדיברתי על עולם בלתי־נראה, שהאל ישמור אותנו מפגיעתו הרעה. היום, כאשר פרץ לעולמנו הנגיף קורונה (COVID-19), אני לא רוצה לעסוק בהיבטים המדעיים או הרפואיים של המגיפה – בהם יעסקו רופאים מומחים במחלות נגיפיות.

התפשטותה של מגפת הקורונה בעולם חשפה את פגמיהם וחולשותיהם של מדינות ומשטרים. הקורונה חשפה את אכזריותם של משטרים דיקטטוריים ואת העדר האנושיות שלהם ובמקביל, גם את שבריריותם של משטרים דמוקרטיים, את הזיוף הגדול העומד מאחוריהם ואת ההגמוניה של המערכת הכלכלית על הפוליטיקה ועל הפוליטיקאים.

מלאך המוות רודף היום את כל תושבי העולם וכבר גבה את חייהם של אלפי אנשים. אין לי עניין בתיאוריות קונספירציה, ואינני נמנית על אלה התומכים בתיאוריות אלה. אך אני כן מאמינה בצורך להטיל ספק על מנת להגיע לאמת. בשלב הזה אין לי עניין בשאלה אם נגיף הקורונה פותח במעבדה והיכן זה נעשה. מה שמעניין אותי זה עלי התאנה שנגיף הקורונה הסיר מעל ערוותם של המשטרים, בשעה שאנשים כה רבים מתים במדינות אירופיות כאיטליה וספרד. ולמה בעצם? רק משום שהמשטרים והרשויות במדינות אלה לא השכילו לראות ולו סנטימטר אחד מעבר לקצה התחום הגיאוגרפי של שלטונם. ולמרות היותן מדינות דמוקרטיות ולמרות טענתן כי הן מחויבות לערכים האנושיים, הרי התגלה שהן נכשלו כישלון חרוץ במבחן העצום הזה.

כאשר רופאים באיטליה נאלצים להעדיף חולה אחד על פני אחר, משמעות הדבר היא שהמשטר בארצם נישל אותם מאנושיותם ואילץ אותם לבגוד בשבועת היפוקרטס. כאשר איטלקי שאיבד את אחותו במגפת הקורונה נאלץ להתחנן בפני הרשויות שיתירו לו לקבור אותה בקבורה ראויה, זה אומר שהאנושיות יצאה לחופשה ואבדה מליבם של אנשים ושל רשויות.

וכאשר ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, מחליט שהדרך הטובה ביותר להתמודד עם המחלה היא באמצעות מדיניות "חיסון העדר", שלפיה כ־60 אחוזים מן העם הבריטי צריך להידבק במחלה לצורך פיתוח חיסון טבעי לה, ואף מרהיב עוז ואומר לציבור הבריטי, שעליהם להיערך לאבד את יקיריהם בשל המגפה – מה נותרו? רק לבַכות את האנושיות שמתה בלב בני האדם ולהתפלל לעילוי נשמתה.

מצב קשה יותר הוא במקומות בהם יש משטרים דיקטטוריים. יש כיום כאלה שמשבחים את סין על שהצליחה להכיל את המחלה אחרי למעלה מחודשיים ולאחר שאלפים מתו. אך עיניהם של המהללים והמשבחים התעלמו ממדיניות ההשתקה והערפול על רבים מן הצעדים הבלתי אנושיים שבהם נקטו הרשויות בסין נגד הציבור הסיני על מנת להכיל את המחלה. יש מי שיאמר: מה כל כך רע בזה אם התוצאות חיוביות? הרי סין הפגינה בפני העולם כולו את המיומנות שלה ואת עוצמתה הטכנולוגית והאסטרטגית. זה נכון, אך מה באשר למשטרים דיקטטוריים אחרים שכפו מדיניות השתקה על כל מה שנוגע להתפשטות המחלה?

אין לנו ולו הוכחה אחת שהמשטרים הללו נהגו לפי החוק או בהתאם לחוקה ושהם נהגו באופן צודק ושוויוני בכל החולים ולא הפקירו את אלה המתגוררים במקומות מרוחקים ומבודדים. הדבר שאני חוששת ממנו יותר מכל הוא, שהמשטרים הללו מתמודדים עם המגפה בדרכים שתיאר הסופר הפורטוגלי ז'וזה סאראמאגו בספרו "על העיוורון".

מגפת הקורונה חשפה שאנחנו איננו שווים בפני האויב הבלתי־נראה. וכיצד נהיה שווים בעת שלעניים, לפליטים ולנדכאים ביותר בחברה אין אפילו קורת גג מעל לראשם? האם אנחנו שווים כאשר מוטל סגר בריאותי על משפחה שבה הגבר הוא אלים או מכור לסמים או לאלכוהול? האם אנחנו באמת שווים כאשר המרדף אחר פרנסה כופה על פועל פלסטיני להיות מרוחק ומנותק ממשפחתו למשך חודשיים או יותר בתקופה כה קשה?

הדוגמאות המוכיחות כי תחת השפעת נגיף קורונה אנחנו, כבני אדם, לא שווים הן רבות ומגוונות, ואסתפק רק באלה שהעליתי, כדי לסכם את הדברים ולומר שהראשונים שנכתשים תחת אימי מגיפת הקורונה הם החלשים ביותר. המגפה הזו, קורונה, לא הייתה מפילה את ענניה השחורים על פני הארץ לו היו כאן משטרים דמוקרטיים אמיתיים, הנהגות צודקות המושלות בהתאם לערכים האנושיים והמוסריים ולא באופן שמאפשר לחזקים ולבעלי ההשפעה להמשיך לנהות אחר השררה או שורת הרווח.

הכותבת היא מורה - מנצרת

للمقالة باالعربية: الكورونا تكشف العورات

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ