אזרחי המדינה הערבים חסיני קורונה!

המחלה במערכת תכנון המדיניות הממשלתית קשה יותר מהקורונה

עופר דגן
עופר דגן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתחם בדיקות קורונה במזרח ירושלים
מתחם בדיקות קורונה במזרח ירושליםצילום: אוהד צויגנברג
עופר דגן
עופר דגן

للمقالة بالعربية: لن يصيب الفيروس العرب!

יש מחלה במערכת תכנון המדיניות של הממשלה. מחלה, שמגפת הקורונה חושפת עכשיו חלק מהסימפטומים שלה, אבל היא רחבה בהרבה ממה שאנחנו רואים. המחלה היא אפליה ממוסדת בתכנון המדיניות הממשלתית כלפי החברה הערבית.

  בימים האחרונים נחשף כי פחות מ-200 מחולי הקורונה המאובחנים בישראל הם ערבים. לכל אדם סביר ברור שהנתון הזה אינו משקף את המציאות. מאחר שלא סביר כי ערבים חסינים בפני קורונה, הרי ניתן לשער ששיעורם של ערבים בקרב חולי הקורונה מלכתחילה דומה לשיעורם באוכלוסייה. המשמעות היא, שישנם מאות או אלפי חולי קורונה ערבים לא מאובחנים. מאחר והם לא מאובחנים ולא קיבלו טיפול, סביר להניח שהם הספיקו להדביק רבים אחרים, ועל כן לא מופרך לחשוב כי שיעור הערבים בין חולי הקורונה גבוה בהרבה משיעורם של הערבים באוכלוסייה.

  זה מלמד על כשל חמור בטיפול הממשלתי בהתפשטות המגפה בחברה הערבית. כך למשל, נדרש מאבק עיקש של חברי כנסת ערבים וארגוני חברה אזרחית כדי להביא לפתיחת מתחמי בדיקות דרייב - אין ביישובים הערביים, ופעולות ההסברה, החינוך, והמענים הסוציאליים והכלכליים בצל המשבר עדיין אינם מונגשים לאזרחים הערבים באופן מלא ושוויוני. ההשלכות הבריאותיות, החברתיות והכלכליות של מצב זה עשויות להיות הרסניות לחברה הערבית, וגם ליכולתה של החברה בישראל להביא לסיום המשבר ולהשתקם ממנו. אפליה של החברה הערבית בתכנון המדיניות קיימת בתחומים רבים.

  מהעבודה האינטנסיבית שלנו בעמותת "סיכוי" לקידום שוויון בין ערבים ויהודים, אנחנו יודעים שבמקרים רבים, כאשר מתכננים מדיניות חדשה בתחום הדיור, הרווחה, הבריאות והחינוך – משרדי הממשלה לא שואלים את עצמם מה דרוש על מנת שמדיניות זו תיושם באופן מלא ושוויוני גם ביישובים הערביים. כתוצאה מכך, רבות מהתוכניות הארציות מיושמות באופן חלקי וחסר בחברה הערבית.

  בשנים האחרונות נעשה תיקון ראשוני וחלקי של האפליה כלפי האזרחים הערבים, אך הוא נעשה רק דרך הפריזמה הצרה יחסית של – "מה יהיה טוב לכלכלה". הפקידות הממשלתית הבכירה הבינה לפני שנים שהכלכלה בישראל תיפגע ללא שילוב מואץ של האזרחים הערבים בשוק תעסוקה. הבנה זו הובילה לתחילתו של מהלך לתיקון בהקצאת משאבים לחברה הערבית בתחומים הנוגעים לפיתוח כלכלי, שעוגן בהחלטת ממשלה 922 בסוף שנת 2015.

  משבר הקורונה מביא אותנו להבנה שגם בריאות הציבור בישראל לא תוכל עוד לסבול אפליה של האזרחים הערבים, והגיע הזמן שנבין שהדבר נכון לגבי כל תחום ותחום. האפליה של הערבים היא לא מוסרית ולא צודקת, אבל מעבר לכך היא גם הרסנית. היא הורסת את היכולת לקיים פה שגרת חיים בריאה וטובה – בכלכלה, ברווחה, בבריאות ובחינוך. משבר הקורונה מציב מבחן גדול בפני הממשלה. ברור היום יותר מתמיד שהחברה בישראל חזקה בדיוק כחוזקה של החוליה הכי מוחלשת בתוכה. ברור שרק טיפול שוויוני בכל אזרחים המדינה יביא ליציאה מהירה מהמשבר ולהשתקמות מוצלחת. את הלקח הזה חשוב ללמוד וליישם בכל תחומי המדיניות.

  הגיע הזמן שבכל תוכנית ממשלתית ארצית שמאושרת יוטמעו כלים שיבטיחו את יישומה המלא בחברה הערבית, ויופעלו מדדים שיבטיחו מעקב אחר יישום שוויוני שלה. הגיע הזמן שבכל צומת קבלת החלטות יישב גם פקיד בכיר ערבי, ותתבצע התייעצות עם גורמי מקצוע ועם הנהגת החברה הערבית. רק כך תוכל להתקיים פה חברה שהיא גם צודקת ומוסרית יותר, וגם חסונה יותר בפני משברים.

  עופר דגן הוא מנכ"ל שותף בעמותת סיכוי, המקדמת שותפות ושוויון בין האזרחים הערבים והיהודים

  للمقالة بالعربية: لن يصيب الفيروس العرب!

  להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ