מה הסיבה להתפרצות המגפה בדיר אל-אסד? קפיטליזם!

שאהין נסאר
שאהין נסאר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דיר אל-אסד, היום
דיר אל-אסד, היוםצילום: רמי שלוש
שאהין נסאר
שאהין נסאר

للمقالة بالعربية: ما سبب تفشي الوباء في دير الأسد الرأس مالية!

אם אתם שואלים אותי לגבי הסיבה לכך שבדיר אל - אסד ישנה התפרצות ענקית של המגפה בכפר, שמגיעה לכ-10 מקרים לאלף תושבים, אז התשובה שלי היא קפיטליזם. אולי זה ייראה נדוש בעיניכם, אבל לדעתי, התשובה היא קפיטליזם חזירי נטו (או במקרה הזה - קפיטליזם בקרי).

ההתפרצות החלה בכפר הצפוני הקטן, המונה כ-12,500 תושבים, ממקור ידוע – משחטת הבקר הנמצאת בכפר, שמשמשת את חברת דבאח לבשר. אנגוס!

מוקד ההדבקה היה כנראה משגיחי כשרות שלא נשמעו להוראות משרד הבריאות והמשיכו לעבוד כרגיל ולנוע בכל הארץ, כאילו כלום לא קרה. וככה אותם משגיחי כשרות, שבאו לאשר את הבשר הנשחט במשחטת בדיר אל - אסד, ולאשר את שליחתו לחנויות ולסופרמארקטים בכל הארץ – כשר למהדרין.

בחברה שלנו לא נהוג לדבר על קשרי הון - שלטון, אך כאן זה ברור וחשוף לעיני כל. ראש המועצה אחמד דבאח היה שותף במפעל שבבעלות אחיו. היו אנשים טובים (וועד עובדי המשחטה) בכפר ומחוצה לו שהתריעו מפני התפשטות הנגיף בכפר, וטענו שראשי המועצה לא נותנים נתוני אמת לגבי המצב בכפר, והתריעו שבגלל חוסר בדיקות קורונה, ההתפשטות תימשך.

בכפר יצאו קריאות דרך המסגדים: אל תצאו, תישארו בבית. תשמרו על עצמכם ועל בני משפחותיכם. המאמצים לעצור את התפרצות הנגיף בכפר, מתחילים לשאת פרי, אך זה לא מונע מהבעלים של המשחטה להמשיך להפעיל אותה, למרות כל ההקריאות לסגירה.

לפי נתוני יום ראשון 26.4, בבוקר, הגיע מספר הנדבקים בנגיף הקורונה בחברה הערבית ל-809 נפגעים, והייתה עלייה של 50 נדבקים ביומיים האחרונים. נתוני הוועד הערבי לחירום, מראים כי ישנה עלייה באחוז הבדיקות בחברה הערבית לכדי 12% מכלל הבדיקות בארץ, והדבר מאיץ את הגילוי של מקרי הידבקות חדשים. דיר אל - אסד עדיין מובילה, עם 101 ( לפי הארץ) מקרי הידבקות. בבענה היו 22 מקרים ובמג'ד אל-כרום השכנה, 16 מקרים. השבוע נרשם מקרה המוות הראשון מקורונה בכפר דיר אל-אסד: יו"ר מועצת הכפר בעבר, החאג' נעמה אחמד אבו כמאל, זכרונו לברכה.

זה רק אירוני, שהיו"ר הקודם חלה ומת מקורונה, במידה רבה בגלל מעללי היו"ר הנוכחי, וחוסר יכולתו להתמודד עם ההתפרצות כהוגן. דבאח, איש עסקים ממולח שהיה ח"כ מטעם מפלגת קדימה, אחמד דבאח, התראיין בשבוע שעבר (בערוץ הכנסת) וטען שמספר הנדבקים בכפר לא עולה על 108, 12 בבתי חולים, 48 בבתי מלון ו 40 בבידוד. בגלל תנאי מחייתם הקשים, והצפיפות בבתיהם, נדבקו בנגיף והדביקו את כל הגרעין המשפחתי.

הנדבקים בכפר רובם פועלים פשוטים, שעבדו במשחטה ובני משפחותיהם. רובם נדבקו במקום העבודה, שהמשיכו ללכת אליו כל יום, למרות האזהרות. הם המשיכו ללכת לעבוד בגלל הצורך – אלה אנשים קשי יום שאין להם הכנסה אחרת, וללא המשכורת הזעומה הם מקבלים בעבודתם, הם ומשפחותיהם יגיעו עד פת לחם.

נכון שגם בתקופה הזאת יש ביקוש לבשר ולמוצרי מזון, וחובה לספקו. אך כאן נמשכה העבודה כאילו אין קורונה, כדי שהרווחים לא ייפגעו, וכלל לא ברור אם ננקטו אמצעי זהירות כלשהם. זה בשילוב עם חוסר מודעות, גרמו להתפרצות הנגיף.

אנשים הגונים בבכפר קראו להימנע מהאדרת בעלי ההון, ובראשם ראש המועצה ומשפחתו. הללו לא חששו מהקורונה, והתנהלו בשאננות. לא בוצעו בדיקות והעסקים התנהלו כרגיל עד אמצע אפריל, כאשר התגלתה ההתפרצות בכפר. אני מאחל החלמה מהירה לכל הנדבקים בקורונה, שיחזרו לבתיהם ולמשפחותיהם בשלום ובבריאות שלמה. אני מקווה שבני עמנו יצליחו להתמודד עם הנגיף ויעצרו את התפשטותו, עם כל הקושי הכרוך בריחוק החברתי הנכפה עלינו.

רמדאן כרים וחג שמח!

הכותב הוא עיתונאי

للمقالة بالعربية: ما سبب تفشي الوباء في دير الأسد الرأس مالية!

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ