"לא נוכל לתמוך במי שרצה לפסול את היבא יזבק"

45% מהאזרחים הערבים מתנגדים להמלצה על גנץ; דרושה הפיכה בבל"ד, לא שינוי; לשייח' ראאד יש זכות לפרש את החיים כדרכו; בל"ד הרשתה לעצמה לוותר על אנשים פטריוטים עתירי ניסיון; ראיון עם ח"כ סאמי אבו שחאדה, מועמד מספר 13 מטעם בל"ד ברשימה המשותפת

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סאמי אבו שחאדה
הזנחנו את השיח האזרחי לטובת השיח הלאומי, אבו שחאדה
ודיע עוואודה
ודיע עוואודה

תעודת זהות: עיסוק: חבר כנסת מטעם בל"ד ברשימה המשותפת| מצב משפחתי: בן 45, נשוי, אב לשני ילדים| השכלה: תואר שני בהיסטוריה| לפני הכנסת: פעיל חברתי| מה עוד: סובל מליקוי ראייה קשה, פעיל בתחום

אנחנו נפגשים לאחר שהשתתפת בהפגנת תמיכה בשייח' ראאד סלאח על רקע משפטו ולנוכח צמצום המרחב הדמוקרטי והרדיפות הפוליטיות. האם ההנהגה הערבית צריכה להתנהל יותר בזהירות?

"לא. זוהי רדיפה פוליטית ואף למעלה מזאת. היבא יזבק נרדפה גם על ידי בריונים מהימין – לא רק מטעם המדינה. בתהליך ההידרדרות לפשיזם, הפרקטיקה של רדיפת מיעוטים חוזרת על עצמה לעתים קרובות. לא במקרה השתנה הקמפיין של כחול לבן. קיימת הבנה שההסתה נגד ערבים מקנה לך מעמד בציבור שלך ומביאה לך קולות וחשיפה בתקשורת. מדובר באובססיה והיבא יזבק כמעט נפסלה בבית המשפט העליון".

"במקרים כמו של ראאד סלאח או היבה יזבק ואחרים, הם מפרשים דברים שאמרנו בצורה שמתאימה להם, וישנם ניסיונות לאלץ אותנו להשתמש בשפה פוליטית שונה מזו שבה אנחנו משתמשים. ראאד סלאח הוא איש דת העושה שימוש בביטויים דתיים והם שוללים אותם. הרי הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית כבר פורק מתוקף חוקים לשעת חירום".

גם כאשר השייח' ראאד ואחרים משתמשים במלה "שהידים" לתיאור מבצעי הפעולות באל־אקצא?

"ההתבטאויות של שייח' ראאד אינן מובילות לאלימות, והמציאות מוכיחה זאת. אני רוצה להזכיר שהמיעוט הערבי הפלסטיני בישראל, למרות כל מה שקרה לו וקורה לו כעת, הוא אחד המיעוטים שוחרי שלום בעולם, ויש מחקרים בנושא זה. לשייח' ראאד יש זכות לפרש את החיים כדרכו ולהשתמש בשפה, בשיח ובסגנון שיחפוץ. בניגוד לטענות, זה לא מוביל לאלימות. הרי התנועה האסלאמית קיימת לא מהיום".

45% מהאזרחים הערבים מתנגדים להמלצה על גנץ

ייתכן שכפי שרמז בני גנץ, היבא יזבק תירדף גם בכנסת?

"ראשית, גנץ לא כותב ברשתות החברתיות. ישנה החלטה של כחול לבן  אסטרטגית לפזול לימין ולימין הקיצוני יותר מאשר ניסיון לזכות בקולות על חשבון מפלגות הימין. גנץ חושב שזה מה שיביא אותו לראשות הממשלה, אך הוא אינו מבין שזה לא יהפוך אותו למנהיג הימין וגם לא יהפוך אותו למקובל על חלק מן הרשימה המשותפת. במדיניות שלו, גנץ סוגר את כל הדלתות ומונע מעצמו בכוח להקים ממשלה, רק משום שהוא ומפלגתו אינם מוכנים להודות בכך שלכוח השלישי בגודלו בכנסת יש משקל משמעותי".

כלומר, הרשימה המשותפת לא תמליץ הפעם על גנץ?

"להערכתי, הרשימה המשותפת לא תוכל להמליץ על גנץ כי היא לא תוכל להסביר לציבור שלה את ההמלצה על אנשים כמו בני גנץ, יועז הנדל, בוגי יעלון וצבי האוזר, לאחר שאלה תמכו בפסילתה של היבא יזבק. עמדת בל"ד הייתה ברורה מההתחלה: אין הבדל משמעותי בין הליכוד לבין כחול לבן. אחינו במפלגות האחרות המרכיבות את הסיעה חשבו שגנץ שונה, אבל התברר שהוא אינו שונה כלל".

אז הרשימה המשותפת לא תמליץ עליו וגם לא תתמוך בו מבחוץ?

"אכן. הרשימה המשותפת לא תצליח לעבוד עם גנץ כשם שלא הצליחה לעבוד אתו בעבר. זוהי הערכה פרטית שלי. הסכמנו בינינו שנדון בנושאים הללו לאחר הבחירות. השינוי חל אצלנו אפילו ברמת דעת הקהל: 45% מן האזרחים הערבים מתנגדים להמלצה על גנץ".

אתה אומר שהליכוד וכחול לבן הם שני צדדים של אותו מטבע – ניתן להסיק מכך שאין תקווה לשינוי?

"החברה שלנו מאוד פוליטית. היא כמהה להשפיע ומסוגלת לקרוא את המפה הפוליטית ולבחון את התמונה באופן מורכב. גם אני רואה את ההבדלים בין שתי המפלגות. הן אינן זהות לחלוטין. קואליציה עם גנץ שונה מקואליציה עם נתניהו".

במה?

"בסוגיות הגדולות כדוגמת הסוגיה הפלסטינית אני לא מזהה שום דבר טוב שעתיד להגיע מכיוונו של גנץ, אך בהחלט נשמעות הצהרות חיוביות ביחס לזכויותינו האזרחיות כמיעוט. הבחירה שלנו איננה בין טוב לרע, אלא בין רע לרע יותר. אנחנו אנשים מציאותיים והחברה הערבית היא חברה בעלת מודעות והיא רואה זאת".

לבל"ד דרושה הפיכה לא שינוי

האם ההנהגה הפוליטית רואה את ההבדל שאתה מדבר עליו?

"התחולל שינוי ניכר. לדעתי, הבחירות של מארס הקרוב שונות מאוד מן הבחירות שנערכו בספטמבר. הפעם, האפשרות שנתניהו יפסיד וילך לכלא היא גדולה. אם הרשימה המשותפת תצליח לזכות בשני מנדטים נוספים – וכך יקרה – ואם כחול לבן תצליח לזכות בשני מנדטים על חשבון מפלגות הימין, התוצאה תהיה שגוש של 61 ח"כים יהיה קיים גם בלי נתניהו וליברמן: כחול לבן, העבודה ־ גשר ־ מרצ והרשימה המשותפת. אם כך יקרה המפה הפוליטית הישראלית תתהפך על פיה והציבור רואה זאת ומעוניין בכך".

"כמובן שאין הדבר אומר שהרשימה המשותפת תהיה בתוך קואליציה כזאת או תתמוך בה מבחוץ, אך זה אומר, בפשטות רבה, שנתניהו לא יהיה מסוגל להקים שוב ממשלה. אני מעריך שבסופו של דבר נראה ממשלת אחדות לאומית. כחול לבן רוצה בכך והפעם, עם 61 מנדטים מאחוריה, כוח המיקוח של המפלגה יהיה גדול יותר. עם זאת, התרחיש של סיבוב בחירות רביעי כמו באיטליה, ספרד או בלגיה, בהחלט עומד על הפרק".

במקרה של ממשלה צרה – אילו תנאים תציב הרשימה המשותפת כדי לתמוך בממשלת גנץ?

"כדי להיות מציאותיים, אני חייב לומר שאני דוחה את התרחיש הזה, בייחוד לאחר ההסתה נגד בל"ד והעובדה שנתנו יד לפסילתה של היבא יזבק. חוץ מזה, הם מעדיפים ללכת לבחירות נוספות ובלבד שעתיד ממשלתם לא יהיה בן ערובה להצבעה של סאמי אבו שחאדה, משום שאני לא מוכן להבטיח להם דבר".

"ובכל זאת, אם להתייחס לאפשרות שהעלית – בדיונים בינינו העלינו סוגיות רבות שביניהן סוגיות שהן מעל לכל דיון, כגון תכנית ממשלתית למאבק באלימות שיש לנו כבר חזון לביצועה. אנחנו מבקשים גם את הקמתם של מוסדות כגון אוניברסיטה ובית חולים באחד היישובים הערביים וכן תכנית להקמתה של עיר ערבית מודרנית במרכז הארץ, דבר שהוא בגדר הכרח בדרך לבנייתה של החברה הערבית מחדש".

"אנחנו דורשים גם יישום רציני של החוק לייצוג ערבים בחברות הממשלתיות, חוק שחוקק עזמי בשארה לפני 20 שנה. אנחנו דורשים להיות שותפים בתכנון ההווה שלנו והעתיד שלנו".

בסוגיות הגדולות, דוגמת הסוגיה הפלסטינית אני לא מזהה שום טוב בגנץ

האם בבל"ד מתקיים דיון על האופציה הזאת, למרות שאתה דוחה אותה על הסף?

"דיון כזה מתקיים, וכבר הוכח בעבר שהעמדה של בל"ד מדויקת יותר מבחינת קריאת המפה הפוליטית. אני סבור שהדבר נכון גם הפעם. אישית אני דוחה את האופציה הזאת מכמה סיבות, והראשונה בהן היא העמדות וההצהרות של כחול לבן. יחד עם זאת, אם נגיע למצב שנוכל להציג בפני המפלגה שלנו הצעה ברורה לשינוי יחד עם הדרכים בהן היא יכולה לשרת את החברה הערבית – ייתכן שבל"ד תשקול זאת ברצינות. בדיון כזה כל האופציות פתוחות. זוהי הערכתי הפוליטית והאישית".

בל"ד עברה שורת בעיות ומשברים בשנים האחרונות – יש דרישה לשינוי בתוך המפלגה?

"אני חושב שבל"ד זקוקה למהפכה, לא לשינוי. אחרי 25 שנים בל"ד צריכה לאזור אומץ ולהעריך את מכלול הישגיה ובהחלט מדובר במכלול יוצא מהכלל, שישקם את התנועה הלאומית בתנאים קשים ביותר".

"הישגנו הישגים ושינינו את השיח הפוליטי של הפלסטינים בישראל, אבל בשלב מסוים בל"ד נתקעה. המפלגה החלה את דרכה כניסוי רחב־היקף וכרעיון נהדר אך עשינו טעויות רבות בבניית מוסדות המפלגה ולכן חובה לעצור".

"אני סבור שבל"ד צריכה לפתוח את שעריה באופן הרחב ביותר. אחת המגרעות של המפלגה היא, שהיא הרשתה לעצמה לוותר על אנשים מצוינים ופטריוטים עתירי ניסיון. על המפלגה להחזיר לשורותיה את האנשים הללו, להכניס דם חדש ולבנות את עצמה מחדש. לשם כך, אני מציע שהמשימה שתעמוד בראש סדר היום של ועידת המפלגה הקרובה היא בנייה מחדש של בל"ד ומיסודה".

התיקון כולל גם את השיח הפוליטי והמצע הפוליטי?

"כמובן, חובה לתקן את המצע ואת השיח הפוליטי. המיעוט הפלסטיני כיום שונה ממה שהיה כשבל"ד הוקמה. החברה הערבית כיום מפותחת יותר מבחינה כלכלית. עד כה התרכזנו בעיקר בעניין הפוליטי ורק התחלנו לגעת בסוגיות כלכליות וחברתיות אך לא פיתחנו אותן כראוי".

"בל"ד הוקמה על שתי רגליים: הראשונה היא חזון מדינת כל־אזרחיה והשנייה היא האוטונומיה התרבותית. אלא שאת הסוגיה השנייה הזנחנו ולכן נותרנו לעמוד על רגל אחת. היה קונצנזוס על חשיבותם של בתי הספר, מוסדות התרבות, כלי התקשורת הערביים והאוניברסיטה הערבית, אך כעת כל זה הלך".

המפלגה הייתה מעורבת בעבירות כלכליות וכמה ממנהיגיה מואשמים בעבירות הונאה והלבנת הון. מה אתה חושב על זה ואיך זה משפיע על התנהלות המפלגה?

"לא הייתה כל הלבנת הון אלא ניהול כספי כושל ותו לא. זאת רדיפה פוליטית נגד בל"ד. הליכוד ומפלגות אחרות עשו בדיוק את אותן עבירות אבל אצלן אף אחד לא נעצר בשעות הבוקר המוקדמות, כפי שקרה לעשרות פעילי בל"ד, ולא נחקרו אצלם 800 אנשים. העניין כולו נופח מעבר לכל פרופורציה".

"הפרשה בהחלט הזיקה למפלגה ולתדמיתה. המפלגה הייתה נתונה להסתה ומשאביה הכספיים הידלדלו, מה שאילץ אותנו לצמצם את פעילותנו ולסגור כמה סניפים".

דגלנו בזהות לאומית ואזרחות מלאה, התרחקנו מהשיח האזרחי והתרשלנו בביצוע

אז האיזון בין הלאומי לאזרחי בבל"ד אף הוא טעון תיקון?

"כמובן שחובה לתקן לטובת העניינים האזרחיים. כאשר בל"ד הוקמה, היא נופפה בסיסמה מרכזית מדויקת: זהות לאומית ואזרחות מלאה. במשך תקופה ארוכה התרחקנו בשיח מנושא האזרחות. התרשלנו בביצוע. יש לי ביקורת רבה על בל"ד אבל חשוב לזכור שכתוצאה מזליגתה של החברה הישראלית אל הימין הקיצוני ואל הפשיזם, מרחב הפעולה שלנו הצטמצם מאוד".

אתה זהיר יותר כיום?

"אנחנו חייבים להיות יותר זהירים. כשאתה קורא את המפה הפוליטית באופן כזה, אתה צריך להבין איך למנוע הצרת צעדים נוספת, שכן ההידרדרות הזאת מהירה. היא מתרחשת בכל הרמות ובכל המישורים והיא עלולה לפגוע בך, בחברה שלך, במפלגה ובכל דבר".

מה אתה אומר על שיתוף פעולה ערבי־יהודי במסגרת בל"ד?

"כמי שמעוניין בהובלת שינוי, הבאתי למפלגה עשורים חברים יהודים שהגישו בקשות להצטרף לבל"ד. אני כמובן לא שבע רצון מן המצב בעניין זה, משום שהשיח על מדינת כל ־ אזרחיה נוגע לכל האזרחים, לא רק לערבים, ואנחנו הולכים לשנות גם בהיבט זה שינוי של 100%".

לו עזמי בשארה היה נוכח כאן, אתה חושב שהדברים היו שונים?

"בוודאי! עזמי חסר לנו כל הזמן. כל מי שעבד אתו והכיר את יכולותיו כהוגה דעות וכפוליטיקאי מרגיש בחסרונו ומוקיר את התפקיד החשוב שהיה לו. אני מתגעגע אליו, כמובן, ואני אוהב אותו ומוקיר אותו ואת תפקידו ההיסטורי והמתמשך. בין אם אתה אוהב אותו או לא אוהב אותו, אתה לא יכול לומר שאין הבדל בין נוכחותו לבין היעדרו".

מה הוא היה תורם?

"עדכון של השיח של בל"ד, עדכון קריאת המפה הפוליטית ופיתוח של המצע שלנו. מה שמייחד את עזמי הוא שהוא הבין באמת ובתמים את שני הפנים – הלאומי והדמוקרטי – ונתן לכל אחת מהם את המשקל הראוי".

לבל"ד יש קשר עם בשארה כיום?

"למפלגה אין כל קשר ארגוני לעזמי בשארה. אני, באופן אישי, אוהב אותו ומתגעגע אליו ולתפקיד שמילא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ