איך מרגישה הטרדה מינית? הביטו על מדרכות ניו יורק

קבוצת נשים החליטה להילחם על זכותם לביטחון ברחוב והתחילה לכתוב את כל ההערות הסקסיסטיות שקיבלו ברחוב. התוצאה היא מפחידה, עוצמתית וצבעונית מאוד

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרפיטי נגד הטרדות מיניות בניו יורק
הארץ

מחאה חדשה וצבעונית במיוחד ברחובות ניו יורק לוקחת את המלחמה בהטרדות המיניות צעד אחד קדימה – אל רחובות הערים. המחאה, שצוברת תאוצה באינסטגרם תחת ההאשטג catcallsofnyc, שמה לעצמה למטרה לעצור את הקריאות הסקסיסטיות של גברים לנשים שהולכות ברחוב.

בסדרה של כיתובים צבעוניים ובולטים במיוחד על מדרכות התפוח הגדול, נשים מכל רחבי העיר משתפות את ההערות הפוגעניות שנזרקו לעברן על ידי גברים שהתבלבלו וחשבו משום מה שלמישהי מעניין מה יש להם לומר. "תסתובבי כדי שאוכל לראות את הפרצוף שלך, כלבה", כתבה אחת הנשים. "תאטי, אני רק רוצה ללקק את הכתף שלך", שיתפה אחרת. "אני בטוח שאת לא משלמת אף פעם חשבונות", פירסמה אישה נוספת. למעלה ממאה כתובות נכתבו, בגיר צבעוני ובולט, ברחובות העיר על ידי נשים שונות. הציטוטים הם קשים לעיכול וחושפים תמונה רחבה של חוסר ביטחון במרחב הציבורי של נשים, במה שאמורה להיות העיר הנאורה בעולם. 

מטרת המיזם, לפי חלוצות כתובות הגיר על המדרכות, היא לעורר מודעות גם אצל הנשים שלא מבינות שכרגע בוצע לעברן catcall (קריאת חתולה) ולעודד אותן להתנגדות. פרט לחשיפות רבות של מטרידנים מדרגות שונות בשבועות האחרונים, המלחמה נגד ההטרדות המיניות הגיעה כעת גם לרחובות ולמה שנחשב על ידי גברים רבים כ"הטרדות קלות". אחד הקמפיינים שעשו הכי הרבה באזז היה של הסטודנטית ההולנדית נועה ינסמה, שעשתה סלפי עם כל הגברים שהטרידו אותה מינית ברחוב. נראה שהעולם שהיה קיים עד לפני כמה חודשים עובר שינוי גדול, והתנהגות פוגענית כלפי נשים מתחילה סוף סוף לגבות מחיר.

ולגברים שבינינו, שעדיין לא מבינים מה מותר ומה אסור בעידן החדש בו נשים וגברים הם שווים, הקומיקאי פיטר ווייט הציע כלל זהב שיעזור להם לא להפוך בעצמם להאשטאג בעתיד – "אל תאמרו לבחורה ברחוב מה שלא הייתם רוצים שבחור יאמר לכם בכלא". עכשיו הכל ברור, לא?

חלק מהכתובות שנכתבו על ידי הנשים:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ