אסטרונאוט הודיע שגבה בתשעה ס"מ בחלל, הדהים את עולם המדע, ונאלץ להתנצל

שהייה ממושכת בחלל גורמת לאסטרונאוטים לגבוה, אבל ההודעה החריגה הכניסה את עולם המדע לתזזית עד שהתברר שמדובר בפייק ניוז חללי

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נורשיגה דנאי
הארץ

החלל טומן בחובו סודות ומראות קסומים, אבל גם השפעות פיזיולוגיות מרחיקות לכת על גוף האדם שלא רגיל להתנהל בתנאים של אפס כבידה. אחת ההשפעות הידועות של שהייה ממושכת בחלל היא צמיחה לגובה, לרוב בכמה סנטימטרים בודדים בגלל התארכות החוליות בעמוד השדרה כתוצאה מהיעדר כוח כבידה. האסטרונאוט היפני נורשיגה קנאי, שנמצא כעת בתחנת החלל הבינלאומית במשימה בת שישה חודשים, הודיע בציוץ נרגש בטוויטר כי גבה בלא פחות מתשעה סנטימטר. "הקפיצה הכי גבוהה שלי מאז התיכון", הוסיף.

קנאי שיתף את הגולשים גם בפחד שלו שמא לא יצליח להיכנס לחללית הסויוז שאמורה להחזיר אותו לכדור הארץ, בגלל אותה קפיצת גדילה מפתיעה שנמשכה שלושה שבועות וחצי בלבד. קצת יותר מיממה לאחר הציוץ שהכניס את עולם המדע לתזזית, התנצל האסטרונאוט.

הפייק ניוז:

וההתנצלות:

"אני מצטער על הפייק ניוז הנוראי שהפצתי", הסביר היפני, "הבנתי שעניין הטעות במדידה הפך לעניין גדול". אחרי שהקפטן של קנאי הופתע מהמדידה, השניים מדדו אותו מחדש וגילו שאכן גבה, אבל בשני סנטימטרים בלבד. הציוץ לא הסביר את מקור הטעות במדידה המקורית, אך הרגיע את כל הגולשים החוששים והבהיר "לפחות אני יודע שאוכל להיכנס לסויוז".

עם הנחיתה על קרקע מוצקה ובעלת כבידה הסנטימטרים שנוספים בחלל נעלמים, מאחר והחוליות חוזרות לגודלן הנורמלי הודות לכבידה המוכרת להן. שהייה ארוכה בחלל טומנת בחובה בעיות רפואיות נוספות, החל מניוון שרירים ודלדול במסת עצם ועד בעיות בשרירי הלב וקשיים בהזרמת החמצן למוח. 

חלק מהתדהמה שעוררה הידיעה בחוגים מדעיים, בוודאי בנאס"א, קשורה לעובדה שסוכנויות החלל ברחבי העולם מציבות את המסע המאויש למאדים בראש השאיפות שלהן. מסע כזה אמור לקחת בין חצי שנה לשנה לכל כיוון, וטומן בחובו אתגרים פיזיולוגיים עצומים לאסטרונאוטים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ