פעילים חברתיים בקליפורניה יעמדו לדין אחרי שהאכילו חסרי בית בפארק ציבורי

בעקבות התפרצות של נגיף הפטיטיס A, אסרו הרשויות בעיירה במדינה על שיתוף אוכל במקומות ציבוריים. 12 אנשים התנגדו, האכילו, וקיבלו זימון למשפט

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאכילים חסרי בית בקליפורניה
הארץ

12 פעילים חברתיים קיבלו זימון למשפט אחרי שהאכילו קבוצת חסרי בית בפארק בעיירה אל קאחון שליד סן דייגו בקליפורניה. אל קאחון נמצאת תחת איום הדבקה חמור של הפטיטיס A, וכמו עיירות נוספות במדינה העבירה חוקים מיוחדים שנועדו למנוע את התפרצות המחלה שעוברת במגע בין בני אדם או המגע עם צואה מזוהמת. אחד החוקים כולל איסור האכלה במקומות ציבוריים. פעילים חברתיים רבים מתנגדים לחוק, מאחר שלדבריהם הוא נועד לפגוע בחסרי הבית בעיר.

כתוצאה מהתפרצות הצהבת הנגיפית באזור מתו כבר 20 בני אדם, וכ-600 נדבקו רק במחוז סן דייגו עצמו. מעבר לחוקים שנועדו להגביל הפצת זיהומים, השלטונות גם מפזרים אקונומיקה ברחובות ופתחו במבצע נרחב של מתן חיסונים לאזרחים. לפי טענת העירייה, מטרת החוק היא למנוע מצב שבו נשארות בשטח שאריות של מזון שיהפכו לכר פורה להפצת המחלה. 

ארצות הברית כולה, וסן דייגו בפרט, מתמודדת עם עלייה מטרידה בתופעת חסרי הבית במדינה – עלייה של אחוז בכלל ארצות הברית ושל 5 אחוזים בסן דייגו עצמה בשנה האחרונה. העלייה במספר חסרי הבית, הראשונה מאז ימי המיתון הגדול של 2008, מיוחסת להאמרת מחירי הדיור ברחבי המדינה. בסך הכל היו בשנה החולפת 553,742 בני אדם (רבע מהם מרוכזים בקליפורניה) ברחבי ארצות הברית שנאלצו לישון ברחוב לפחות ללילה אחד במהלך 2017.

החוקים החדשים נגד הומלסים, והמאבקים נגדם, הם עוד חלק בשרשרת הניסיונות להתמודד עם בעיית חסרי הבית במדינה. לצד הקשחת החוקים במדינות מסוימות, ישנן רשויות שבוחנות דווקא הקלות מרחיקות לכת. עיריית סן פרנסיסקו, למשל, השיקה פרויקט מיוחד ושאפתי של מתן דירות לחסרי בית - ורשמה כתוצאה מכך חיסכון של 56 אחוז בהוצאות על שירותים לציבור. זאת בין היתר בזכות צניחה במספר המעצרים והאשפוזים בחדרי המיון של העיר.

עד שתגיע שעתם של 12 המתנדבים לעמוד בפני שופט ולהגן על זכותם לדאוג לחלשים בחברה, הציע חבר עיריית אל קאחון דרך פעולה אחרת – חוקית יותר. "הם יכולים לקחת את חסר הבית לביתם", הציע נבחר הציבור, "לתת לו אוכל ואולי אף לתת לו הזדמנות להתקלח. זה יתרום הרבה יותר מסתם לזרוק אוכל בפארק ציבורי". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ