חוברת מידע לילדים של פיקוד העורף: תופעות טבע מתרחשות רק ברצות אלוהים

חיילות של פיקוד העורף חילקו לילדים חוברת מידע, להתגוננות מפני אסונות. המידע שחיכה להם בפנים, כולל הודיה לאל על "נס" מניעת פיגוע, מעמיד בספק את הכחשת ה"הדתה שמדתה"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

במהלך שיעור על התגוננות אזרחית נכונה שהעבירו חיילות מפיקוד העורף, חולקו לתלמידי כיתה ה' חוברות הדרכה להתמודדות עם מקרי חירום. בדברי הסבר בפרק על רעידות אדמה נכתב בין היתר כי  "אנו יודעים ומאמינים כי כל תופעת טבע מתרחשת אך ורק ברצות ד' ובצוויו". את הדברים חשף צ'יקו מנשה, המשנה למנהל חטיבת החדשות של "כאן",  שבנו השתתף בשיעור.

לפי ההסבר המדעי, "גם אם הנתונים מראים על הסתברות גבוהה לרעידת אדמה - אם הקב"ה לא יגזור - היא לא תתרחש!". כשנשאלו החיילות האם התבלבלו בין החוברות המיועדות לחינוך הדתי לאלה המיועדות לחילוני, הן השיבו כי בידן חוברת אחת בלבד - אחידה לכל זרמי החינוך. תכנים דתיים מופיעים בפרקים נוספים בחוברת.  כך מניעת פיגוע מוצגת כנס אלוהי. מנשה, שפרסם צילומי מסך בטוויטר תייג את פיקוד העורף בציוץ, ותהה מדוע הוכנסו תכנים דתיים למקום בו הם אין בהם כל צורך.

הטענות להדתה במערכת החינוך מתפרשות לכל אורכה של המערכת - החל מהכנסת  תכנית תרבות יהודית ישראלית כלימודי ליבה בכיתות ג'-ט', דרך הכנסת עמותות דתיות לתוך בתי הספר ועד הוצאת טיולים ממלכתיים לאתרי יהדות, חלקם שנויים במחלוקת מדינית. שר החינוך התפנה להגיב בעצמו לסערה שהציוץ עורר, וטען שוב שאין כל ניסיון להשפיע על זהותו של ילד והגדיר את התחשות "חשדנות מרקיעת שחקים".

ספרי החינוך, כך לטענת הורים רבים, התמלאו בשנתיים האחרונות בציטוטים מן התנ"ך, וטקסים רבים שבעבר היו מתרחשים עם המורים בבית הספר, עברו להיערך בבתי כנסת או מול גורמי דת. השבוע הוקמה השדולה החילונית בכנסת, שבין היתר חרטה על דגלה את המאבק בהדתת התכנים בבתי הספר של מערכת החינוך. 15 חברי כנסת השתתפו בכנס, אך ביניהם לא היה אף נציג של "יש עתיד". מנהיג התנועה, יאיר לפיד, התבטא בנושא ואמר מוקדם יותר השנה כי "זה שהילדים שלי סיימו 12 שנה בלי לראות דף גמרא זה מחדל".

מדובר צה"ל נמסר כי "פיקוד העורף ומשרד החינוך פועלים בימי שגרה להדרכת תלמידים בתחומי היערכות לחירום. כחלק מתוכנית זו, מדריכי אוכלוסייה לשעת חירום מעבירים תכני היערכות לחירום לתלמידי כיתות ה'. ההכשרות מועברות בכל בתי הספר בארץ ומותאמות לכלל סוגי האוכלוסייה, לרבות בבתי ספר במגזר הערבי ובחברה החרדית בהם מועברים תכנים ייעודיים המותאמים לקהל היעד ומאושרים על ידי משרד החינוך. בעקבות טעות שחלה, נעשה שימוש בחוברות שנועדו ללימוד תלמידים מהמגזר החרדי בבתי ספר חילוניים. נדגיש כי מדובר בטעות הפצה ותו לא. פיקוד העורף פועל להפקת הלקחים ומניעת הישנות טעויות אלו בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ