לווייתן אחרי בן אדם: חוקרים הצליחו לגרום לקטלן לחזור על מילים באנגלית

לא בטוח שהלווייתנית מבינה מה אמרה, וחלק מהמילים נשמעות כמו חריקה מתכתית, אבל ביניהן ניתן למצוא רצון לתקשורת של היונק החכם עם בני האדם שסביבו

גרדיאן וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לווייתן קטלן
גרדיאן וניו יורק טיימס

כדי לשוחח עם לווייתן מסוג קטלן עליכם קודם כל להציג את עצמכם. אם אתם ברי מזל, וויקי, לווייתנית בת 14, עשויה להשיב לכם באמירת שלום. הלווייתנית החברותית עמדה במוקד מחקר של המכון הימי במדריד, שניסה לבחון את מידת יכולות החיקוי בקרב היונק המתוחכם.

וויקי לא אכזבה. החוקרים הצליחו לגרום ללה לחזור באנגלית על המילים "שלום", "אחת ושתיים" ו-"ביי ביי", וכן לקרוא בשם המאמנת שלה, איימי. מחקרם הראה גם כי הקטלנים מסוגלים לחקות צלילים בלתי מוכרים שהפיקו קטלנים אחרים. המדענים מקווים ללמוד באמצעות המחקר על הרגלי הגידול של הקטלנים, כמו גם על יכולות התקשורת שלהם.

"לווייתן הקטלן מתקשר דרך חור הנשימה שלו, לכן זה נשמע קצת כמו דיבור מהאף", מסביר ד"ר חוסה אברמסון מאוניברסיטת מדריד שהוביל את הניסוי, "ולכן לא ציפינו לחיקוי מדויק. אבל התוצאות הפתיעו אותנו לטובה". החוקרים נתנו לוויקי להאזין לקולות אנושיים ולקולות של לווייתנים שונים, ולחקות אותם על פי הוראה. את קולות הלווייתן סיפקה בתה של וויקי, מואנה, שתרמה חמישה קולות שונים לניסוי.

קטלנים הם לא בעלי החיים היחידים בממלכת החי הנודעים במלאכת החיקוי שלהם. חיות רבות כבר הצליחו לחקות קולות אנושיים, בהן גם תוכים ואפילו פילים. ואולם, זו הפעם הראשונה שייצור בעל מבנה כה שונה מאדם מצליח לחזור על קולות שאדם יצר.

למרות זאת, החוקרים מפקפקים ביכולתה של הלווייתנית להבין את המילים שהיא מחקה. "אין לנו שום הוכחה שוויקי יודעת מה היא למעשה אומרת", מבהיר ד"ר אברמסון, "אבל עצם זה שהיא מנסה, מבהיר לנו כמה הרצון להתחבר למינים אחרים גדול אצלה".

מי שיקשיב להקלטה יודה שחלק מהמילים שאומרת וויקי נשמעות כמו חיקוי מתכתי ודי קלוש, אבל חלקן נשמע דומה למדי – בוודאי הגיית שמה של המאמנת איימי. ואם ניסיון של חיה אחרת ליצור איתנו קשר לא מרשים אתכם, אז כנראה שמצבה של האנושות הרבה יותר גרוע מכפי שדמיינו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ