מחקר קבע שימנים מושכים יותר משמאלנים, ויש לכך סיבה טובה

אפקט ההילה - שגורם לאנשים להעריץ אנשים יפים - הופך את החיים של האטרקטיביים מבינינו לקלים יותר, וכתוצאה מכך להטות אותם ימינה פוליטית. אז מה הדעה שלכם אומרת על המראה שלכם?

איתן לשם
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר לפיד
איתן לשם
איתן לשם

יש שיטענו שמאלנים יותר מוסריים מימנים, ויש שיטענו שימנים הרבה יותר מציאותיים מיריביהם הפוליטיים. אבל מי מהם יותר מושך? מחקר חדש של שני חוקרים פוליטיים שפורסם באתר של הוצאת הספרים והירחונים קיימברידג', גילה קשר בין מידת האטרקטיביות של אדם לנטייה הפוליטית שלו. התוצאות יהיו לא נעימות לקריאה לשמאלנים שבינינו, מאחר ותוצאות המחקר מצאו שאנשים מושכים יותר פיזית נוטים לצד הימני של המפה הפוליטית.

שני החוקרים בחנו סקרי בחירות משנות ה-70 ומהעשור האחרון, והשוו את הנטיות הפוליטיות של המשתתפים בסקר עם מבחני הערכה של מידת האטרקטיביות שלהם. הם עשו זאת על ידי ראיונות אישיים, קבוצות מיקוד שהורכבו מגברים ונשים, ובחינה מדוקדקת של ספר המחזור של הנבחנים. 

אחרי שגילו קשר בין יופי להצבעה ימנית (או שמרנית), פנו החוקרים לבחון את נסיבות חייהם של הנבחנים. השילוב של שני המבחנים הוביל למסקנה כי הנטייה של אנשים אטרקטיביים ימינה נגרמה בגלל "שטח מת" בחוויות החיים שלהם, שמונע מהם להזדהות עם אנשים במצוקה. זאת משום שהם עצמם נאלצו להתמודד עם קשיים ומכשלות ברמה נמוכה בהרבה מהשאר.

את התפתחות השטח המת והחיים הדי קלים (בהכללה כמובן) שעברו על היפים והימנים, מייחסים החוקרים לאפקט ההילה - מונח מפסיכולוגיה חברתית, שטוען שתכונה חיובית בולטת (כמו יופי חיצוני) גורמת לאנשים לצבוע את שאר התכונות באותו צבע. כלומר, אנשים יפים ייהנו גם מתפישתם על ידי אנשים אחרים כמצליחים יותר, מאושרים יותר ובריאים יותר. כתוצאה מכך יותר אנשים רוצים בקרבתם ובטובתם, וכך נסללת דרכם לחיים קלים ונטולי מכשלות.

"למרות שלא כל האנשים האטרקטיביים נהנו מחיים קלים יותר, בממוצע אנשים אטרקטיביים מתמודדים עם פחות קשיים בחיי היום יום שלהם", כתבו החוקרים בסיכום המחקר. החיים הקלים לכאורה של היפים מביאים עמם חוסר יכולת להזדהות עם אנשים במצוקה - מיעוטים, עניים, או אנשים בעלי מוגבלויות - ועל כן מביאה אותם להחזיק בעמדות ימניות-שמרניות.

יתר על כן, החוקרים מצאו שלעניין המראה החיצוני יש יותר השפעה על הנטייה הפוליטית מאשר חינוך ומעמד סוציואקונומי. זאת אחרי שפילחו קבוצת נבדקים בעלי רקע דומה לחלוטין, אך עם שונות פיזיולוגית, ומצאו כי היפים יותר - גם בקבוצה המשכילה והעשירה - נוטים יותר ימינה מחבריהם היפים פחות.

מסקנות המחקר אינן חד משמעיות כמובן, והעובדה שהצבעתם יש עתיד ושמאלה משם אינה מעידה על היופי החיצוני שלכם בהכרח. לכך חשוב להוסיף כי חלוקת ימין-שמאל בארה"ב מתבססת ברובה על סוגיות חברתיות-כלכליות, בעוד בישראל החלוקה המסורתית היא על בסיס עמדות מדיניות תחילה. ובכל זאת כנראה שהאיש היפה מולכם ברמזור, או האישה האטרקטיבית בשולחן בית הקפה לצדכם, הם בעלי סיכוי גבוה יותר להיות ימניים. תמיד אמרנו שהכי חשוב הוא היופי הפנימי, ולא זה החיצוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ