ייתכן שהמזור לקרחת מתחבא בצ'יפס של מקדונלד'ס

חוקרים יפניים הצליחו לגדל שיער על עכברים קירחים, בעזרת תרכובת שמונעת משמן הטיגון להקציף. לפתע כל האזהרות ממזון מהיר מתגמדות אל מול פוטנציאל הראש המלא

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צ'יפס של מקדונלד'ס
הארץ

אחת הבעיות הגבריות הנפוצות (בוודאי בישראל מוכת השמש) היא ההתקרחות, שמשפיעה לרעה על חייהם של גברים רבים ברחבי העולם במגוון תחומים. כעת מגיעה אדווה של תקווה מיפן, שם חוקרים מאוניברסיטת יוקוהמה מצאו שיטה להצמחת שיער על ידי התרכובת dimethylpolysiloxan, שמשמשת את רשת המזון המהיר מקדונלד'ס כדי למנוע משמן הטיגון להקציף.

החוקרים ביצעו ניסוי בשני שלבים, כשהם משתמשים בתאי גזע אנושיים ובעכברי מעבדה. בשלב הראשון הם השתמשו בתרכובת כדי לייצר תאי HFG - זקיקי שיער החיוניים לצמיחת השערה. הייצור ההמוני (מעל 5,000 HFG) המוצלח הוא הגידול הראשון בהיסטוריה של זקיקים כאלה, ונחשב פורץ דרך לכשעצמו.

בשלב השני השתילו החוקרים צ'יפים עם ה-HFG בעכברים קירחים, וכעבור כמה ימים התגלו שיערות שחורות במקומות בהם בוצעה ההשתלה. "תזקיקי השיער הללו הם מאוד עמידים, ומצמיחים שיער בזמן קצר יחסית", כתב פרופסור יונג'י פוקודה בדברי הסיכום של המחקר כפי שצוטטו במגזין ניוזוויק. האופטימיות לא נעצרת רק בעכברים קירחים, ולפי הנתונים שנאספו במחקר "יש סבירות גבוהה מאוד להצלחת התהליך גם בבני אדם", על פי פוקודה.

ענף הטיפול בתופעות איבוד שיער שונות גלגל בארצות הברית לבדה יותר מ-6 מיליארד דולר ב-2016, כולל חברות שמציעות השתלות שיער וחברות תרופות המוכרות גלולות וטיפולים שונים למניעת התקרחות. הקלות והמהירות היחסית של התהליך, בשילוב עם הזמינות של תרכובת הסיליקון, הופכות את התגלית לבעלת פוטנציאל כלכלי עצום עבור חברות תרופות. 

הקירחים, המקריחים או בנים לאבות ללא שיער שבוחנים את פדחתם בקפדנות בכל יום מול המראה, יכולים סוף סוף לנשום לרווחה. עד שיהפוך התהליך לזמין עבורם, ולמרות שאין כמובן קשר בין אכילת הצ'יפס לצמיחה פוטנציאלית של השיער האבוד - ניתן לנחש שבקרוב מכירות הצ'יפס של מקדונלד'ס יזנקו בקרב אוכלוסיית הגברים מעוטי השיער. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ