סטודנטים ליברליים פוצצו דיון בגלל מרצה שטענה שיש הבדלים בין גברים לנשים

כנס בנושא מגדר בארה"ב הפך לעימות אלים בין סטודנטים ליברליים למרצים. אלה טענו ששני המינים שונים, ואלה טענו שלא

איתן לשם
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סטודנטים מוחים
איתן לשם
איתן לשם

קבוצת מפגינים יצאה במחאה מפאנל אקדמי שעסק במגדר, אחרי שפסיכולוגית אבולוציונית טענה שיש הבדלים אנטומיים בין גברים לנשים. קבוצת הסטודנטים הליברלים קמה בזעם, תוך כדי צעקות ומחאות קולניות – ביניהן "אין פה מקום לנאצים" - ושניים מהם אף ניסו לנתק את המיקרופון של הדוברים. האירוע התקיים בשבוע שעבר באוניברסיטת פורטלנד, והטריגר לפיצוץ הבלתי נמנע היה בכלל דובר אחר בפאנל - ג'יימס דמור.

דמור התפרסם באוגוסט האחרון אחרי שפרסם מזכר פנימי לעובדי גוגל, שבה עבד כמהנדס. במזכר יצא דמור נגד מדיניות הגיוון של החברה, טען שיש הבדלים אנטומיים בסיסיים בין המינים וקרא להחליף את הגיוון האתני והמגדרי ברצון לגיוון רעיוני. בתגובה הוא פוטר מהחברה בגין הטרדה מינית ואפליה, ובקרוב יפגוש את ענקית האינטרנט בבית המשפט. לכן, כבר כשהוזמן לנאום היו מי שחששו מתגובת נגד עוצמתית הרבה יותר של תנועות ליברליות, בהן תנועת אנטיפה.

אך המפגינים שנכנסו לאירוע במטרה ברורה לפוצץ אותו, כלל לא חיכו לתורו של דמור לנאום ולא הצליחו לעצור את זעמם כשעמיתה שלו – פסיכולוגית אבולוציונית – התחילה בדבריה ועמדה על ההבדלים האנטומיים בין גברים לנשים. "ישנם הבדלים רבים בין גברים לנשים. הגובה שונה, מסת השריר שונה, חלוקת השומן בגוף ואפילו המוח שלנו שונה". כאן המפגינים כבר לא שלטו בעצמם ועזבו את האולם. המרצה, בתגובה, אמרה כי "אפשר להתעצבן מזה אבל זה לא ישנה את המציאות".

אחרי שיצאו מהאולם והמשיכו להתעמת, הפעם עם המשטרה בחוץ בסגנון הרדיקלי המוכר של "Fuck the police, power to the people", הבהיר מרכז הכנס כי דיונים כאלה – מעוררי מחלוקת ככל שיהיו – חייבים להתקיים באוניברסיטה, אחרת לא יתקיימו בשום מקום אחר. בסיום הכנס חיכו הסטודנטים המוחים למשתתפים עם שלטים ועלונים, וניסו להסביר להם (בנחת על פי הדיווחים) את טענתם.

הרשת כמובן לעגה למפגינים, והציגה אותם כליברלים קיצוניים והזויים שמסרבים לקבל אמת פשוטה – גברים ונשים שונים אנטומית ופיזיולוגית. ההנחה שעומדת בבסיס הטענה שלהם, ששני המינים שווים לחלוטין, אינה עומדת במבחן מדעי פשוט שבוחן את ההבדלים, כמו גם במבחן ההיגיון – שהרי מערכת הרבייה שונה לחלוטין, כמו גם היכולות הפיזיות הממוצעות של גברים ונשים. אבל הטענה שהקימה את המוחים על הרגליים, ועומדת בבסיס ויכוח לוהט בין חוקרי מגדר, עוסקת בהבדלים בין המוח הגברי והנשי.

אחרי עשרות שנים שבהם שלטה התיאוריה לפיה ישנם הבדלים פיזיולוגיים בין המוחות של שני המינים, תיאוריה שעודדה לעיתים הסללה של המינים לקריירות מסוימות ותחמה את הפוטנציאל שלהם ליכולות מוגדרות ו"נכונות" להם, צצו ועלו בשנים האחרונות מחקרים רבים ששללו את עובדת השוני בין המוחות לחלוטין.

מחקרים אחרונים בנושא טוענים שלא ניתן להצביע על כל הבדל בין מבנה המוח, זאת בשל העובדה הפשוטה שהמוח האנושי כל כך שונה אחד מהשני כך שלא ניתן למצוא מאפיינים ברורים המגדירים מהו "מוח נשי" ומהו "מוח גברי". אם קיים הבדל כלשהו בין המוחות, הרי שהוא אינו פיזיולוגי וכאן כבר נכנסת לתמונה האבולוציה שעלולה "להתערב" באופי תפקוד המוח.

ההכרה ב"שוויון בין המוחות" הופכת את המחאה של הסטודנטים לקצת יותר מובנת, לאור המלחמה של חוקרי מגדר רבים בפסיכולוגים שממשיכים להתבסס על השוני הפיזי המוכח כדי להשליך על שוני מוחי-קוגניטיבי בלתי מבוסס.

כל זה חלק ממאבק מגדרי - משני צידי המתרס - שמנסה להיתלות במדע כדי לקבל הבנה ברורה יותר של עתיד שני המינים. אבל כמו במציאות הישראלית המוכרת לנו מדי, שני הצדדים צודקים וטועים ויש קיצוניים משני הצדדים. כמובן שהם שונים אלה מאלה, אבל מסתבר הרבה פחות מכפי שנדמה להם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ