קעקועים? מסתבר שזה היה אופנתי כבר במצרים העתיקה

חוקרים גילו קעקוע בן 5,200 שנה על גופה של מומיה ששכבה במוזיאון בריטי

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קעקועים עתיקים
הארץ

מדענים גילו כתובות קעקע על מומיה ששוכנת במוזיאון הבריטי לאמנות זה 100 שנה. הקעקוע – של שור וכבשה – הוכרז כקעקוע השלם העתיק ביותר בעולם. המומיה נחנטה במצרים העתיקה לפני כ-5,200 שנה, ובעזרת צילום אינפרה אדום התגלו עליה הקעקועים, שככל הנראה נוצרו בעזרת פיגמנט מבוסס פחמן. ייתכן שהיה זה פיח. החוקרים מעריכים שהמצרי היה בן 21-18 במותו, שהגיע אליו כתוצאה מדקירת סכין. 

המדענים סבורים ששתי החיות המקועקעות על זרועו נחרטו עליו כסימן לגבריות ופריון. האחת היא קרוב משפחה של שור שנכחד, שכמותו ניתן לראות באזכורים רבים בתרבויות של מצרים העתיקה ומסופוטמיה. הכתובת השנייה, של יצור דמוי כבשה, מזוהה עם דימוי של מיניות גברית במצרים, כמו גם ביוון העתיקה. מקור המומיות הוא צפון מצרים, סמוך לעיר לוקסור.

השור והכבשה הברבריתצילום: המוזיאון הבריטי

גם על גופת המומיה שנקראת "איש השלג", שמתוארך ל-3,300 לפנה"ס, נמצא קעקוע. אולם על המומיה הזו, שנמצאה קבורה בהרי האלפים, נמצאו קעקועי נקודות שאינן מתחברות ליצירה שלמה, לעומת החיות הברורות הנראות על עורו השמור היטב של המצרי המקועקע.

הגילוי הזה הוביל לבחינה מחודשת של המומיות במוזיאון, ואכן נמצאה מומיה נוספת עם קעקועים – הפעם מופשטים הרבה יותר – על גופת אשה. על עורה של המצרית נמצאו צורות משולש, רצף של סימנים דמוי האות S וסדרת צורות על כתפה הימנית. אך התגלית האחרת מסעירה את החוקרים יותר, כיוון שהם ציפו פחות למצוא קעקועים על גופו של גבר.

אחד הקעקועים על גופת האישה המצריתצילום: המוזיאון הבריטי

כעת, החוקרים מתכוונים לחפש קעקועים על מומיות מצריות נוספות. החוקרים מעריכים שהקעקועים היו סימן למעמד כלכלי, אומץ וכוחות מאגיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ