500 רופאים קנדיים דורשים: "בטלו את תוספות השכר שלנו"

קבוצת הרופאים מקוויבק ביקשה להפנות את המשאבים לאחיות ולחולים "כדי לחזק את מערכת הבריאות הציבורית". בקרוב בישראל?

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית החולים "הר סיני" בטורונטו בשנת 2003
הארץ

למעלה מ-500 רופאים קנדיים חתמו על מכתב פתוח שמבקש לבטל את תוספות השכר המתוכננות להם, כדי "להעביר את הכסף לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית שחשובה לנו כל כך". המכתב, שפורסם במקור בצרפתית, הוא פרי עטה של קבוצת רופאים שנקראת "רופאים קוויבקים למען רפאוה ציבורית" שבעברה היסטוריה של התנגדויות להעלאת שכר הרופאים במגזר הציבורי. "אנחנו, רופאים מקוויבק שמאמינים במערכת בריאות ציבורית חזקה, מתנגדים לתוספות השכר האחרונות שהושגו עבורנו על ידי האיגודים המקצועיים שלנו". 

הרופאים החתומים מבקשים ש"הכסף שיועד להתווסף למשכורתנו יבוטל ויחולק בצורה שוויונית יותר, בין האחיות, החולים וצורכי המערכת, כדי שמערכת הבריאות תענה על כל צורכי החברה". בנוסף ל-546 הרופאים החתומים על המכתב, גם 162 סטודנטים לרפואה הוסיפו את חתימתם והצהירו על מחויבותם למערכת בריאות ציבורית בריאה יותר.  המכתב מותח ביקורת נוקבת על ממשלת קנדה ש"למרות הקיצוצים הדרמטיים שחוותה מערכת הבריאות בשנים האחרונות, הדבר היחיד שחסין לקיצוצים אלה הוא שכר הרופאים". 

חותמי המכתב ציינו ש"העלאת השכר מזעזעת אותנו, במיוחד לאור העובדה שהאחיות, הפקידים והטכנאים במערכת עובדים עד לקצה גבול היכולת שלהם, והחולים אינם מקבלים את הטיפול הטוב ביותר, לו הם נואשים". בשני מכתבים קודמים ציינו רופאי הקבוצה כי תוספות השכר שתוכננו לרופאים מומחים, על סך חצי מיליארד דולר קנדי, הם "מבישים", ושהם מוחים על תנאי העסקתן של אחיות במערכת הבריאות. 

מכתב הרופאים הקנדייםצילום: צילום מסך

מכתב זה משמעותי הרבה יותר כשמביטים בתלושי השכר של הרופאים הקנדיים, שנמוכים בהרבה בהשוואה לעמיתיהם מדרום, למשל. בעוד רופא מומחה אמריקאי מרוויח בממוצע כ-500 אלף דולר בשנה, השכר הממוצע של רופא קנדי עומד על כ-260 אלף דולר (מהם מקצצים מסים, תשלומים לעובדים והוצאות שונות). גם בישראל, בה בכל שנה כובשים הרופאים את פסגת טבלת שיאני השכר במגזר הציבורי, הם זוכים לתוספות משמעותיות בשעה שהמערכת סובלת ממחסור חמור בעובדים ותקציבים.

מערכת הבריאות הקנדית מתגאה, לפחות באתר הרשמי שלה, שהיא מספקת בריאות לא על פי יכולתו של החולה לשלם אלא על פי צרכיו הרפואיים. "אנחנו מבקשים להזכיר למי ששכח", סיימו הרופאים המוחים את מכתבם, "שהמצב רחוק מאוד מנורמלי. זאת בשל הקיצוצים הדרסטיים שנעשו במערכת בשנים האחרונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ