גלגול העיניים שמטריף את סין, והפך עיתונאית אלמונית לכוכבת ולשם המצונזר במדינה

שאלה מוזמנת של עיתונאית הובילה לתגובה בלתי נשלטת של אחת מעמיתותיה, שהפכה מיד לגיבורת תרבות ברשת וגם לשם המצונזר ביותר בסין

פול מוזור, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פול מוזור, ניו יורק טיימס

בזמן שהוועידה הלאומית של המפלגה הקומוניסטית נכנסת אל השבוע השני שלה, והעולם עסוק בבשורה שיצאה ממנה לפיה הנשיא שי ג'ינפינג יוכל לכהן ללא הגבלת זמן, הגולשים הסיניים התעניינו באירוע שהתרחש בשוליה. היה זה זמן השאלות, שלרוב מתוכננות מראש והזכות לשאול אותן ניתנת למי שנחשבים "עיתונאים מטעם". לקראת סיום 30 השניות שהוקצבו לשאלה, העיתונאית ליאנג שיאנגי מהאתר הכלכלי יקאיי הביטה בעמיתתה השואלת במבט סוקר - מלמטה למעלה - ואז גלגלה עיניים בצורה כה חדה עד שראשה הוטה כולו הצידה. 

הרגע, שנלכד בעדשות המצלמה של רשות השידור המרכזית של סין, התפשט ברשתות החברתיות והפך מיד לתופעה. גם אחרי שהורד מהרשת על ידי הצנזורה הסינית, ההשפעה שלו ניכרה היטב ברשתות ומחוצה להן. חולצות עם הדפס של הכתבת-מגלגלת-העיניים, כיסויים לסמארטפון עם דמותה, והפיכת שמה למצונזר ביותר ברשת האינטרנט של סין - כל זה בתוך שתי יממות בלבד. בנוסף לכך צולמו סרטוני שחזור של גלגול העיניים, שזכו למאות אלפי לייקים ושיתופים, והכתבת עצמה קיבלה תגובות אוהדות ותומכות ברשתות השונות.

"הדבר היחיד שאזכור מהאסיפה הלאומית הוא את", כתב לה אחד המעריצים. אחר שיתף כי "גלגול העיניים היה עבור כל אלה שמרגישים אותו דבר, אך לא יכולים לעשות זאת". גם שיאנגי, וגם העיתונאית השואלת (שהציגה את עצמה כנציגת "רשת מולטימדיה USA"), לא הגיבו לתקרית, למרות ההתעניינות הרבה שעוררה. אגב, השאלה עליה העיניים גולגלו נגעה לתכנית של הממשלה הסינית לפיקוח על חברות סיניות בהשקעות בחו"ל, והזמנה לפקיד לפרט על מהלכי הממשלה בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ