זיקוקים זה לעניים: חברת חלל יפנית תציע מופע מטר מטאורים

המירוץ לחלל הופך למסחרי מיום ליום, ובעזרת לוויינים מיוחדים כל אחד יוכל להזמין לו מופע חלל מרהיב תמורת כשישה מיליון דולר. בקרוב בבר מצווה של הטורטלים?

איתן לשם
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטר מטאורים
איתן לשם
איתן לשם

"אנחנו רוצים לספק מטר מטאורים לפי דרישה". את ההצהרה המסקרנת-מפחידה הזו ניפק ג'וש רודנבואו, חבר בצוות הלוויינים של חברת Astro Live Experiences שמבטיחה בידור חלל ראשון מסוגו. החברה היפנית עתידה להאיר את שמי העיר הירושימה בקיץ 2019 במטר של מאות מטאורים מלאכותיים שיגיעו מלוויין מיוחד של החברה שיירה אותם מגובה של 350 ק"מ.

הטכניקה כוללת שיגור של 15-20 כדורי מתכת בעובי של קצת יותר מסנטימטר, שיתפוצצו בשמיים ויעניקו למי שירכוש את החוויה מופע של כוכבים נופלים בהזמנה. השירות יוצע לעיריות שמאסו במופעי זיקוקים רגילים, חברות מסחריות המעוניינות בחוויה שונה לאירועים, או עבור העשירים במיוחד שרוצים לשכור את השמיים עבורם או עבור יקיריהם. המחיר, כמובן, יקר במיוחד - כשישה מיליון דולר, על פי הערכות.

הטכנולוגיה היתה אמורה להיחשף בטקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים של טוקיו 2020, אך המרוץ לחלל של גורמים מסחריים רבים האיץ את ההשקה ואת שיגור הלוויין המיוחד. אותו מרוץ אגרסיבי, בין היתר של חברות רבות שמציבות בעצמן לוויינים משלהם סביב כדור הארץ, מעורר דאגה אצל מומחים רבים שטוענים כי העומס על "החלל הנמוך" סביב כדור הארץ עלול להפוך ל"בלתי נסבל".

החברה היפנית עתידה לשגר שישה מיקרו-לווינים, בעלות של שלושה מיליון דולר כל אחד, שיישאו בתוכם כ-400 כדורי מתכת. כל לוויין עתיד להחזיק מעמד 27 חודשים בטרם יישרף וייפול לתוך האטמוספירה, ובכל ערב – בין שמונה לתשע וחצי בזמן פעילותו – יוכל לספק את המופע בכל מקום על פני כדור הארץ. למרות טענות שנשמעו בראשית הפרויקט על זיהום האוויר שהמופע יגרור, מומחים מטעם החברה טוענים שבשל המשך הקצר של הבערה לא תהיה השפעה שלילית אמיתית על האוויר.

סימולציה של מופע המטאורים

כדי להימנע מתאונות חלל, החברה עתידה לשגר את הלוויינים שלה לגובה נמוך יחסית, מתחת ללווייני הריגול, התקשורת ותחנת החלל הבינלאומית (408 ק"מ). בגובה המתוכנן משייטים כיום רק 40 לוויינים, אך מספר זה עתיד לזנק דרמטית בשנים הקרובות. חברת Space x של אילון מאסק לבדה מתכוונת לשגר 7,500 לוויינים בגובה נמוך לצרכים שונים. גם חברות חלל אזרחיות אחרות מתכוונות לשגר עוד ועוד לוויינים לשימושים שונים, והסכנה להתנגשות גדלה משנה לשנה.

החלל משתנה ללא היכר, והופך מ"הגבול האחרון" למערב הפרוע של יזמים עסקיים פורצי דרך. אין ספק שכיבוש החלל יביא עמו תגליות מרעישות לאנושות, ויוכלו לקדם אותה לעבר השלב הבא – אולי כמילוי צוואתו של סטיבן הוקינג שהפציר בבני האדם למצוא לעצמם כוכב לכת חלופי. עד אז, נראה שהמרוץ לחלל הופך למגרש המשחקים של העשירים בלבד. בקרוב הם יוכלו לטוס לחלל, לשייט באטמוספירה ואפילו להזמין לעצמם מטר מטאורים פרטי. לפחות הם לא יוכלו למנוע מהעניים להביט למעלה בקנאה, ובדאגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ