הארץ

תחנת החלל הסינית מתקרבת לאיטה לעבר כדור הארץ, וצפויה להתרסק איפשהו בין קווי הרוחב 43 דרום וצפון (גם ישראל בטווח) בעשרת הימים הקרובים. ההתרסקות הצפויה מעסיקה מאוד את סוכנויות החלל השונות שעוקבות אחרי מסלולה, למרות שלאף סוכנות מערבית אינה יודעת לחזות בדיוק את מקום הפגיעה. המחסור במידע נובע בין היתר מכך  שהסינים מסרבים לשתף בפרטים על מרכיבי התחנה, התרכובות הכימיות שייתכן וקיימות על גביה וכו'. בין אמצעי המעקב הרבים נמצא גם הרדאר המתוחכם בעולם שממוקם בגרמניה.

לפי הפרסום של סוכנות החלל האירופית, המכון לפיזיקה במינכן שמפעיל את הרדאר העוצמתי, מספק הדמיה חיה של הלוויין שמשקלו 8.5 טון. זיהוי זווית הסיבוב, מהירותו והשפעת גורמים שונים כמו לחץ ורוח, מאפשרים להתחיל ולצמצם את אזור הפגיעה הפוטנציאלי של טיאנגונג-1.

צילום: Fraunhofer FHR

תחנת החלל נעה במהירות של 29 אלף קמ"ש, וגובהה בעת צילומי הרדאר היה 240 ק"מ. הדמיית הרדאר גם מאפשרת למדענים לבחון את מצב העצם הצונח בקפידה, ולאבחן  לדוגמה שינויים במבנהו בעקבות היפרדות חלקים.

התרסקות לווינים אינה נדירה, אך לרוב מדובר בתהליך מבוקר שמסתיים בצלילה לאחד האוקיינוסים, בניגוד למקרה הנוכחי שבו אין שליטה והנפילה אינה מתוכננת.

אך גם נאס"א נאלצה לראות תוצרים שלה פוגעים באדמה ומסכנים חיים - כולל תחנת חלל עתיקה מ-1970 שפגעה בצפון אוסטרליה, והמעבורת קולומביה (שעל סיפונה היה האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון) ששבריה פגעו בדרום ארצות הברית.

התמונות הבאות שהעולם יראה מה- טיאנגונג-1, יהיו רק אחרי שתחנת החלל תיכנס לאטמוספירה. אז כבר ידעו תושבי האזור המיועד "לקלוט" את השברים שפאר תעשיית החלל של סין עתיד להתרסק באזורם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ