מחקר חדש מצא: שימוש במגבונים לחים גורם לאלרגיות אצל ילדים

חוקרים מאוניברסיטת נורת'ווסטרן מצאו קשר בין הסבון שבמגבונים הלחים לבין אלרגיות שונות למזון – גם אם הילדים לא אכלו פיזית את המזון האלרגני, וגם לאחר תקופה משמעותית מרגע החשיפה של העור למגבונים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמא מנקה את בנה במגבון לח
הארץ

שימוש במגבונים לחים עלול להגביר את הסיכון לפתח אלרגיות למזון אצל ילדים, כך טוען מחקר חדש שנערך באוניברסיטת נורת'ווסטרן שבאילינוי. החוקרים מצאו קשר בין המגבונים הלחים, או ליתר דיוק הסבון שהם מכילים, לבין אלרגיות שונות למזון – גם אם הילדים לא אכלו פיזית את המזון האלרגני, וגם לאחר תקופה משמעותית מרגע החשיפה של העור למגבונים הלחים.

במחקר, שפורסם בירחון לאלרגיות ואימונולוגיה קלינית, נטען כי הסבון המצוי במגבונים פוגע בשכבה העליונה של העור – המורכבת בעיקר משומן, ומשבש את פעילותו. המגע של הכימיקלים השונים עם עור התינוק, במידה ולתינוק יש מטען גנטי שחושף אותו לשינויים בספיגת העור, מגביר את הסיכון לפתח אלרגיה חריפה לאלרגנים במזון, כמו גם לאקזמות בעור.

גם אם לא אכלו את המזון האלרגני בעצמם, מגע עם אדם שבא במגע עם מזון כזה יכול לעורר אצלם תגובה אלרגנית. "אם הורה בישל כעת והשתמש בבוטנים ואז טיפל בתינוק, או אח גדול שאכל מאכל אלרגני ואז נישק את התינוק, ייתכן מאוד שהוא עלול לפתח אלרגיה למזון", כך הסביר פרופסור קוק-מילס שניהל את המחקר, "זאת בשל השינוי שהעור עובר בגלל החשיפה לכימיקלים שנמצאים במגבונים הלחים". 

הניסוי נערך על עכברים צעירים, שנחשפו לכימיקלים בגיל מוקדם מאוד, ורק כאשר אכלו מזונות אלרגניים – כמו ביצים ובוטנים – הם פיתחו אלרגיות חריפות, כולל זיהומים שונים בעור. הניסוי הוכיח שהשימוש במגבונים לחים עלול להשפיע לרעה על העור גם שנים אחרי, ולשנות לחלוטין את הצורה בה הגוף מגיב למזון אלרגני.

אלרגיות למזון, במקביל לעלייה בשימוש במגבונים לחים, עלו בשנים האחרונות ב-20%  בארה"ב, והסיכוי לפתח אלרגיה מסוכנת עלה ב-615% לעומת הסיכון לפני 26 שנים. שליש מהילדים הסובלים מאלרגיה למזון יפתחו גם אקזמה, צורה חריפה ומסוכנת יותר של תגובה אלרגית שעלולה להשפיע על התינוק לטווח ארוך.

פרופסור קוק-מילס מספק גם הצעה להורים המודאגים. "אנחנו צריכים לחזור לשיטות הניקיון של פעם", הוא מייעץ, "לשטוף היטב במים את הסבון מישבנם של התינוקות, ולא לשכוח לנקות היטב את הידיים לפני שניגשים לטפל בהם". לא רק סתימות בשירותים וזיהום סביבתי, המגבונים אולי מקלים על החיים אבל מחוללים נזק משני, שהיקפו האמיתי עוד עתיד להתברר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ