הופך ללבן: אשליה אופטית גורמת לצבעים להיעלם מול עיניכם

אם תבהו בתמונה הצבעונית מספיק זמן, הצבעים ייעלמו ואיתם שאריות האמון שיש לכם במוח שלכם. פלא שזה כבר ויראלי בטירוף?

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

פרט לדליפות מידע וציוצי מלחמה בין נשיאי מעצמות, האינטרנט יודע לעשות עוד משהו – לחרפן אנשים עד שיגעון בעזרת תמונה תורנית. פעם זו שמלה כחולה/זהובה, ופעם זה מצרר תמונות ווטסאפ שאם לוחצים עליהם מתגלה איש שחור עם כובע טמבל, מגבת ובלי בגדים כלל. הפעם זו אשליה אופטית, שמורכבת מצבעים בלבד.

אם תבהו בתמונה מספיק זמן (להתמקד בנקודה אחת, זה עלול לקחת כחצי דקה) הצבעים ייעלמו לחלוטין, ומולכם יופיע דף לבן. הספקנות תתחלף מהר מאוד ב"טוב, ננסה", שיתחלף מהר מאוד ב"זה אשכרה עובד". וכך האינטרנט שוב תרם לכם בכמה מישורים – העברתם כמה דקות מהיום, הרווחתם משהו לשתף עם החברים בהתנשאות של מי שכבר חווה את הפלא, והבנתם – שוב – שעם כל החשיבות העצמית שלנו, המוח שלנו הוא לא כל כך מתוחכם. עכשיו אתם יכולים לחזור לעבודה.

לא מדובר בגיף, או טריק כלשהו אלא במה שמכונה "אפקט טרוקסלר", שנקרא כך על שם  פאול טרוקסלר שגילה אותו לראשונה. התופעה מתרחשת כשהמוח קולט צבעים חלשים או מטושטשים, ומתרגל אליהם. בהיעדר גירוי משינוי כלשהו בתמונה, הקולטנים במוח פשוט "מעלימים" את אותה. האפקט הזה מתרחש פעמים רבות בחיינו, בכל פעם שאנחנו עושים פעולה שגרתית מאוד ומוכרת מאוד - כמו נהיגה - אז המוח פשוט מוחק את צידי הפריים כי כבר התרגל לעצים או עמודי תאורה שנמצאים שם. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ